5 tipov, ako nájsť motiváciu športovať počas celého roka

5 tipov, ako nájsť motiváciu športovať počas celého roka

Ak ste si počas sviatkov urobili radosť a poľavili z tréningových plánov či zdravého stravovania, pravdepodobne ste si povedali, že to dobehnete v novom roku. Január je predsa ideálny čas na zakúpenie športových permanentiek či oprášenie bežeckého oblečenia. Čo však v prípade, že už teraz strácate motiváciu? Našich 5 tipov vám pomôže dodržať svoje športové predsavzatia počas celého roka.

Stanovte si jasné ciele

Predsavzatia typu „budem sa viac hýbať” alebo „zmením svoj životný štýl” rozhodne nie sú zlé. Problémom však je, že podobné sľuby nepoukazujú na jasné ciele. Čo pre vás viac pohybu znamená? Buďte presní a určite si konkrétne míľniky. Chcete sa zúčastniť bežeckej súťaže vo vašom meste, konečne urobiť šnúru alebo navštíviť posilňovňu paťdesiatkrát za rok? Váš cieľ by mal byť jasný, no zároveň prispôsobený vašim možnostiam. Spíšte si všetko, čo chcete tento rok v oblasti športu a zdravia dosiahnuť a k zoznamu sa vráťte vždy, keď to budete potrebovať.


Organizujte a plánujte dopredu 

Ak už poznáte svoje ciele, je na čase ujasniť si, akým spôsobom ich chcete dosiahnuť. Určite sa vám už stalo, že plánovaný tréning prekazili neočakávané povinnosti, a vy ste to už jednoducho nedokázali dobehnúť. Aby ste takýmto dňom či týždňom predišli, dovoľte športu, aby do vašich dní vniesol trochu organizácie a poriadku. Použite diár alebo mobilnú aplikáciu a raz týždenne si zaznačte všetky povinnosti, ktoré na vás čakajú, spolu s časom vyhradeným na šport. Stavajte sa k nemu presne ako k pracovným schôdzkam alebo vyšetreniam u lekára. Naučte sa posunúť ho na vyššie priečky v zozname priorít.


Urobte váš tréning zábavnejším

Ľudia od prírody potrebujú zmenu, aby dokázali zostať motivovaní. Aj keď tréning považujete za tvrdú prácu, ktorá vám pomôže dosiahnuť vaše ciele, môžete sa pri ňom zabaviť. Vyskúšajte obmeny vo svojej športovej rutine alebo striedajte miesta, na ktorých športujete. Aby ste sa na cvičenie tešili, skúste ho prepojiť s aktivitou, ktorá vás už teraz baví, napríklad s počúvaním hudby, audiokníh alebo podcastov. 


Využite podporu komunity

Spojte sa s ľuďmi, ktorí majú podobné ciele a záujmy ako vy. Pokojne to môže byť váš sused, športoví nadšenci z internetových skupín alebo ľudia, ktorí chodia trénovať na rovnaké miesta, ako vy. Môžete sa prihlásiť do športového klubu alebo začať trénovať pod dohľadom trénera. Využite príležitosť na spoznávanie ľudí, s ktorými sa budete vzájomne podporovať.Motivujte sa kvalitnou výbavou

Nebojte sa investovať do kvalitnej výbavy alebo oblečenia na šport, ktorý vykonávate. Bežecké alebo cyklistické oblečenie, ktoré sa vám bude nielen páčiť, ale uľahčí aj váš tréning, môže fungovať ako výborná motivácia. Pri výbere oblečenia a doplnkov zohľadnite v prvom rade ich kvalitu. Športová výbava, ktorá zabezpečí voľnosť pohybu a pohodlie, vám prinesie ešte lepší pocit z obľúbeného športu.