Chceš začať behať? Behávaš, ale nemáš k behaniu pozitívny vzťah a na každý tréning sa musíš doslova dokopať? S týmto problémom ti môžeme pomôcť. Stereotyp nemusí byť vždy len zlý a nudný. Zaradenie týchto návykov do každotýždenného rituálu je v prípade behu pomôckou.
Ranné behanie má svoje čaro
Si po práci unavený a najradšej by si už iba oddychoval? Večer sa chceš venovať rodine a spoločenským aktivitám? Tak presuň svoj tréning na ráno. Neboj, teraz sa nemusíš strachovať, že ti niekto bude nadávať za to, že presúvaš dohodnutý čas. Veď sa dohaduješ sám so sebou. Ako spraviť z ranného behania rutinu? Začni pomaly. Skús vstávať iba pár dní v týždni, aby si tie ostatné mohol s čistým svedomím odkladať budík. Priprav sa už večer. Nachystaj si oblečenie, topánky, pitie a reflexné prvky (v skorých ranných hodinách býva ešte stále tma). Ak máš problém s odkladaním budíka, daj si ho na druhú stranu izby. To ťa prinúti vyštartovať z postele aby si nenávidený zvuk umlčal. Daj tomu čas. Ranným bežcom sa nestaneš z noci na noc.
Striedaj športy
Ak máš problém absolvovať počas týždňa 3 - 4 bežecké tréningy, vymeň jeden z nich za iný šport. Bude to príjemné spestrenie prostredia aj pohybov. Striedanie športov môže pozitívne ovplyvniť tvoj výkon. Zapájaním rozlišných svalov vyrovnáš svalovú hmotu na všetkých častiach tela. V kombinácii s behom sú vhodné športy ako plávanie, cyklistika alebo posilňovanie. Takýto tréning si naplánuj po nadmerne náročnom bežeckom tréningu a udržuj ho nenáročný.
Dostatok spánku je základ každého športovca
Dve veci majú na športový výkon väčší vplyv ako všetky ostatné. Sú nimi zdravie športovca a dostatok spánku. Aj obyčajné každodenné činnosti sa robia horšie po prebdenej noci. A čo potom behanie? To je ešte náročnejšie. Nastav si večierku podľa toho, o koľkej na druhý deň vstávaš a vždy ju dodrž. Počas poslednej hodiny pred spánkom odlož všetku elektroniku vrátane telefónu, tabletu, televízora a počítača. Modré svetlo, ktoré vyžarujú elektronické zariadenia, znižuje produkciu spánkového hormónu melatonínu. Pozeranie filmov a scrollovanie sociálnych sietí nahraď niečím upokojujúcim ako je napríklad čítanie knihy, lúštenie krížovky alebo obyčajný rozhovor s partnerom či spolubývajúcim. Viac o tom, prečo je spánok pri športe dôležitý nájdeš v našom článku.
Raňajky musia byť každý deň
Patríš medzi ľudí, ktorí neprikladajú raňajkám priveľkú váhu? Nestíhaš, zaspal si, máš dôležité ranné stretnutie alebo si jednoducho odkladal budík do poslednej možnej sekundy. Potom sa iba umyješ, oblečieš dáš si kávu a opúšťaš byt. Toto je klasický scénár mnohých ľudí. Svaly dokážu uchovávať glykogén, z ktorého máme energiu približne 6 až 7 hodín, takže každé ráno sa prebúdzaš vyčerpaný. Raňajkami svojmu organizmu dodáš potrebné živiny, ktoré ho budú zásobovať až do obeda. Recepty na rýchle raňajkové jedlá nájdeš v našom článku.
Obmedz sedenie na stoličke
Priemerná dĺžka vysedávania na stoličke pravidelných bežcov je približne 11 hodín. Prečo je nadmerné sedenie nevhodné? Počas sedenia sa zužujú bedrové svaly, hamstringy a tvoje držanie tela sa prepadáva. To zvyšuje riziko úrazu pri športe. Tento problém mnoho odborníkov ľudovo nazýva choroba sedenia. Ak tvoja práca pozostáva z ôsmych hodín sedenia za počítačom, nastav si budíky a každých pár minút sa trochu prejdi. Pohyb v kancelárii počas práce môžeš dosiahnuť napríklad takto: postav sa vždy keď niekto príde, prechádzaj sa počas telefonovania, na meetingu sa snaž stáť vzadu, nepoužívaj donáškovú službu, ale choď peši na obed.
Ak zaradíš tieto zvyky do svojej dennej rutiny, pozitívne ovplyvnia nielen tvoj vzťah k behaniu, ale aj športové výkony. Maj na pamäti, že výkon športovca sa často odvíja od toho, v akom rozpoložení je momentálne jeho myseľ.