Cyklistika má veľa výhod, ale vedeli ste s čím konkrétne vám pravidelná jazda na bicykli vie pomôcť? Prospieva, ako telu tak aj vašej mysli a šetrí váš rozpočet. Všetko má svoje výhody aj nevýhody, a preto si prečítajte, aj nevýhody. Nech vás nič pri bicyklovaní nezaskočí.
1. Aké má cyklistika benefity pre naše telo?
Každodenný pohyb je pre telo nesmierne dôležitý. Nemusíte byť vrcholný športovec, aby ste videli výsledky z pravidelného bicyklovania. Stačí vám polhodina denne a znížite riziko o 46% kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú príčinou až 48% všetkých úmrtí na Slovensku. Taktiež posilu je spodnú časť tela (stehná, sedacích svalov a lýtka) a pomáha s efektívnejším spaľovaním kalórií aj keď sa už nebicyklujeme.Zlepšuje spánok, pretože pri bicyklovaní trávime čas vonku, a to pomáha synchronizovať váš vnútorný biorytmus. V praxi to znamená, že cez deň máme viac energie a v noci kvalitnejší spánok. Cyklistika, ako aj iné športy, pomáha znižovať hladinu stresu, pretože ho telo pohybom uvoľňuje. Viac informácií o benefitoch pre naše telo nájdete v našom ďalšom článku.
2. Prečo je cyklistika dobrá aj pre naše mentálne zdravie?
Telo a myseľ sú úzko prepojené a navzájom sa ovplyvňujú. Preto má benefity ako aj pre telo tak, aj pre mozog. S dostatočným prekrvením mozgu sa nám zlepšujú kognitívne funkcie, ako sú pamäť, koncentrácia a schopnosť riešiť problémy. Štúdie z JAMA NETWORK ukazujú, že pravidelná fyzická aktivita, ako je bicyklovanie, môže pomôcť predchádzať depresii a zlepšiť symptómy u ľudí, ktorí už trpia týmto ochorením. A v neposlednom rade budete mať zo seba lepší pocit, lebo sa venujete svojmu zdraviu a aj pomáhate planéte.
3. Bicyklovanie do práce vám ušetrí kopec času
Ak chodíte do práce vo veľkom meste určite ste sa už stretli s kolónami. Vo väčších mestách je dôraz kladený skôr na funkčnosť MHD ako na rýchlosť automobilovej dopravy. Krátke presuny autom znečisťujúcich životné prostredie viac ako tie na dlhšiu vzdialenosť, pretože sa pri naštartovaní a zahrievaní motora vylučuje do ovzdušia najviac škodlivých látok. Taktiež stále brzdenie a preradovanie opotrebuváva spojku. Preto je výhodnejšie chodiť MHD alebo pešo či na bicykli. Keď prídete do práce na bicykli vyhnete sa státiu v kolenách a dopravnej špičke a tým ušetríte čas strávený v kolóne.
4. Jazdenie na bicykli je lacnejšie?
Jazdenie na bicykli je zvyčajne lacnejšie ako používanie automobilu, a to z viacerých dôvodov. Kúpa bicykla je podstatne lacnejšia ako kúpa auta. Ceny bicyklov sa pohybujú od stoviek do niekoľko tisíc eur, zatiaľ, čo automobily stoja tisíce až desiatky tisíc eur. Ako sme už spomínali vyššie, ušetríte na pohonných hmotách a aj údržba je výhodnejšia, ako pri aute. Podľa analýzy z University of California, Berkeley, prevádzkové náklady na bicykel sú zhruba 10 centov na míľu, zatiaľ, čo pre auto sú to približne 50 centov na míľu, vrátane paliva, údržby, poistenia a odpisov nerátajúc parkovanie, ktoré býva vo väčších mestách platené.
5. Pomáhate chrániť životné prostredie
Všetci vieme, že bicyklovanie pomáha nášmu životnému prostrediu, ale vedeli ste prečo? Európsky výskum z roku 2021 zistil, že dochádzanie na bicykli namiesto autom raz denne znižuje uhlíkovú stopu vašej dopravy o 67 %. Nespotrebúvame fosílne palivá, ktorých ich používanie a ťažba majú negatívne dôsledky na životné prostredie.
Aké sú nevýhody bicyklovania do práce?
Každý sme unikátni a máme iné potreby, preto môžeme aj nevýhody vnímať inak. Všetko má svoje výhody aj nevýhody, ale na každý problém má riešenie. Preto čítajte ďalej nech vás pri bicyklovaní nič neprekvapí.
1. Počasie je vaším ústavným nepriateľom ako s ním pracovať?
Na Slovensku sa dá jazdiť počas troch zo štyroch ročných období. Čo je 3/4 roka, ale musíme odrátať aj dni kedy "Leje ako z krhly". Pretože vtedy by nám ani blatníky nepomohli. Samozrejme v zime kedy je poľadovica alebo snoch sa tiež neodporúča jazdiť. Ale na zvyšok roka je bicykel najlepší dopravný prostriedok. Najmä v horúcich letných dňoch je jazda na bicykli príjemnejšia ako v MHD.
2. Je jazda na bicykli nebezpečnejšie ako autom?
Jazda na bicykli je nebezpečnejšia ako jazda v aute, keďže nás nechráni karoséria auta. Pohybovanie sa v meste v zhustenej premávke je nebezpečnejšie ako dochádzanie s menej rušnej lokality. Pozitívom je zväčšujúci sa objem cyklotrás v meste, ktorý pomáha k väčšej bezpečnosti. Pokiaľ chcete minimalizovať riziko úrazu alebo kolízie s autom musíte mať reflexné prvky a prilbou.
3. Ako sa obliecť do práce a zároveň na bicykel?
Ak chcete začať jazdiť na bicykli, tak sa určite obávate, že sa spotíte. Nikto, predsa nechce prísť do kancelárie spotený a strapatý. Samozrejme môžete na bicykli jazdiť aj bez toho, aby ste sa spotili, to používa väčšina cyklistov. Nezabudnite však na kvalitnú prilbu a reflexné prvky, pretože ste účastníkom cestnej premávky a nikdy neviete, čo sa môže stať.
V prípade, že sa spotíte, vezmite si so sebou oblečenie na prezlečenie a v práci sa prezlečte. Na bicyklovanie odporúčame si obliecť cyklistické oblečenie a váš pracovný outfit si zrolujte a zoberte so sebou. Tak predídete pokrčeniu. Pre osvieženie si vezmite mokré obrúsky a dezodorant.
4. Pripravte sa na to ze toho so sebou nebudete nosiť veľa
Bicykel je veľmi úzky, a to je jeho všeobecnou výhodou. Miesta pre príručnú batožinu sú nad kolesami. Môže to byť košík vpredu alebo nosič na sedlovku vzadu. To stačí pre dve tašky. Najčastejšie cyklisti využívajú ruksaky, ktoré majú na chrbte, ale pod tými sa pri vyššom výkone môžete spotiť.
5. Aké oblečenie nie je praktické nosiť počas bicyklovania?
Šaty, dlhé sukne alebo kabáty môžu byť problém pokiaľ nemáte kryt na reťaz. Ten chráni vaše šaty pred poškodením alebo zamotaním do zadného kolesa. Ak máte možnosť uprednostnite elastický materiál nohavíc, aby sa vám pohodlne šlapalo. Ako vrchný diel môžete zvoliť niečo voľnejšie, aby ste sa nespotili. Treba spomenúť, že tmavšie oblečenie bude praktickejšie, lebo zamaskuje prípadné škvrny a postriekania kalužami. Tieto tipy však nepotrebujete ak používate cyklistické oblečenie.
Zdroje: https://momentummag.com/11-ways-to-dress-for-success-while-bicycle-commuting/
https://www.cyclescheme.co.uk/community/how-to/look-smart-no-sweat
https://www.cyclingweekly.com/cycling-weekly/cycling-safety-and-safely-468870