Prečo? Pretože mať spätnú väzbu o tréningu je rovnako, ak nie viac dôležité, ako správne plánovanie. O spôsobe plánovania jednotlivých tréningových jednotiek som už čo-to napísal. Bez kontroly dodržiavania však plán zostane len peknou víziou, ktorá vás nikam neposunie. Ak chcete dosiahnuť výsledky, píšte si tréningový denník. Len tréning nestačí.
Zlepšíte slabšie miesta
Vďaka denníku si vieme spätne skontrolovať plnenie jednotlivých úloh a cieľov z tréningového plánu. Bez záznamov z tréningových jednotiek a pretekov sa musíme spoliehať na pamäť, ktorá nie je dokonalá. Čo ak náhodou vyhráte preteky a spomienky, ako ste na ne dlhodobo trénovali, vyblednú oveľa rýchlejšie ako diplom? Že ste ešte nevyhrali?
Začnite si teraz robiť podrobné poznámky o svojom tréningu a uvidíte, že vás nasmerujú k tomu, čo treba zlepšiť. Na to však potrebujete vedieť, čo si do takého tréningového denníka zapisovať a čo v ňom sledovať.
Čím začať?
Tréningový denník by mal byť prehľadným zdrojom informácií o tom, čo v príprave fungovalo a čo nie. Nezabudnite preto, že pri presnej dokumentácii je najdôležitejšia pravidelnosť.
Správny denník ukáže, na akej úrovni ste začínali a kam ste sa vďaka svojmu tréningovému plánu posunuli.
Základom denníka by mali byť vaše osobné rekordy, kilometráž, počet tréningových hodín a záznam o pocitoch počas tréningu. Okrem toho môže fungovať aj ako systém, ktorý vopred upozorní na chorobu alebo zranenie, keďže ich prvotné príznaky možno spozorovať oveľa skôr, ako k nim vôbec dôjde.
Veľa atlétov si preto do svojho tréningového denníka
zaznamenáva hodnotu bazálneho pulzu (pulz hneď po zobudení). Ak je tento o pár čísel vyšší ako v bežné ráno, môže to znamenať, že smerujete k pretrénovaniu, alebo na vás pomaličky lezie viróza. V tom prípade máte v rukách dôležitý údaj a viete týmto nepríjemnostiam predísť. Tréning tak nebudete musieť prerušiť.
Vyberte si svoju múdru apku
Denník môže mať viacero podôb. Na začiatku pomôže poriadne si premyslieť, aká forma vám bude najviac vyhovovať. Poznámky treba zapisovať po každom tréningu. Ak ste tiež podľahli čaru rýchlych a šikovných aplikácií, určite vás poteší, že sa medzi nimi nájde aj tréningový denník. Výhodou aplikácie či online denníka je, že
výsledky okamžite vyhodnotí.
Skoro každý výrobca športtesterov má svoju aplikáciu (Polar, Garmin, Suunto), ktorá sa veľmi jednoducho ovláda. Medzi triatlonistami a cyklistami je veľmi obľúbená napr. aplikácia
Training Peaks.
Je prepracovanejšia a často slúži aj ako zdroj informácií o zverencovi pre tréner. Ďalšou voľbou je
Strava.
Mohlo by vás zaujímať: Najlepšie aplikácie pre cyklistov.
Papier znesie veľa
Možno vás prekvapí, že i napriek tomu v dnešnej dobe mnohí elitní športovci uprednostňujú starý dobrý papier. Takáto evidencia a jej vyhodnocovanie vrátane počítania tréningových hodín či rozdelenia intenzít sa na prvý pohľad môže zdať prácnejšia. Dá sa však do nej napísať o čosi viac informácií ako do elektronickej formy. Tréningy či preteky môžu mať niečo špecifické, čo medzi kolónkami mobilných aplikácií či online tréningových denníkov nemusíte nájsť.
Čo presne zapisovať?
V odborných knihách sa píše o
tréningových ukazovateľoch, ktoré sa rozdeľujú na
všeobecné a
špeciálne. Pomocou nich môžeš nájsť súvislosti medzi absolvovaným tréningovým zaťažením a zmenami vo výkonnosti. Neskôr ti uľahčia situáciu pri tvorbe tréningového plánu alebo určovaní cieľov do ďalšieho obdobia.
Všeobecné:
- počet tréningových jednotiek,
- počet tréningových dní,
- celkový čas zaťaženia,
- počet dní zdravotnej neschopnosti,
- počet pretekov,
- čas venovaný regenerácii.
Špeciálne:
- objem (km),
- intenzita (%).
Ako to robím ja?
Som zástancom klasickej verzie tréningových denníkov a ten môj obsahuje v bežný pracovný deň tieto ukazovatele:
- počet hodín spánku,
- kvalita spánku (1 – 5, hodnotenie ako v škole),
- pocit únavy po prebudení (1 – 5, hodnotenie ako v škole),
- celkový čas zaťaženia,
- celkový pocit z tréningu (náročnosť tréningu),
- intenzita,
- vzdialenosť,
- popis tréningovej jednotky,
- počasie počas tréningovej jednotky.
Upozornenie na záver
Tréningový denník môže byť niekedy dvojsečná zbraň. Niektorí sa veľmi ľahko stanú jeho „otrokom“ a keď v posledný tréningový deň v týždni zistia, že im k vylepšeniu maximálneho výkonu v objeme nabehaných km za týždeň chýba krátkych 15 km behu, hneď naťahujú tenisky a 15 km odbehnú bez ohľadu na to, či to bolo v pláne alebo nie. No povedzme si to priamo – v praxi sa vyskytuje skôr opačný prípad. V nedeľu zistíme, že náš tréningový denník je poloprázdny. No to nás aspoň správne motivuje a výhovorky pôjdu bokom.