Cyklistika nie je len šport, ale je to aj spôsob života. Vášniví cyklisti a vývojári vždy hľadajú nové spôsoby, ako uľahčiť naše cesty a zlepšiť bezpečnosť na cestách. Jedným z najnovších technologických vynálezov, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou sveta cyklistiky, sú cyklistické radary. V tomto blogu sa pozrieme na dôvody, prečo by si mal zvážiť nákup cyklistického radaru a zoznámime sa s niektorými z najznámejších modelov, ktoré sú momentálne dostupné na trhu.
Čo je to cyklistický radar a aké sú jeho benefity?
Cyklistický radar je zariadenie navrhnuté na sledovanie vozidiel a iných objektov v okolí cyklistu. Využíva rôzne senzory a technológie, ako je radar alebo ultrazvuk, ktoré detekujú blížiace sa objekty a následne informujú cyklistu o ich prítomnosti.
Väčšina cyklistických radarov je pripojená k cyklistickému počítaču alebo smartfónu, a tie zobrazujú informácie. Tieto šikovne zariadenia ti môžu uľahčiť tvoju jazdu, keďže ponúkajú následné benefity:
- Bezpečnosť: Ako sme už vyššie spomínali cyklistické radary majú schopnosť monitorovať vozidlá, ktoré sa nachádzajú za tebou, a následne ťa upozornia na ich blízkosť. Okrem toho si väčšinu zadných radarov môžeš nastaviť tak, aby menili svoj vzor osvetlenia. Prepnutie z blikania na konštantný režim či zvýšenie jasu, nie je pre tieto zariadenia žiaden problém.
- Navyše všetky svetelné funkcie a radary sa prispôsobia premávke. V spätnej radarovej jednotke je často zabudovaný akcelerometer, ktorý ti umožňuje použiť spätný radar ako brzdové svetlo a môže fungovať aj ako detektor incidentu v prípade pádu. Tieto všetky aspekty výrazne znižuje riziko nehody.
- Informovanosť: S radarom máš celkovo lepší prehľad o okolitej premávke. Zároveň si môžeš sledovať svoju aktuálnu rýchlosť, čo ti umožňuje lepšie plánovať svoje manévre.
- Lepší pocit: Ak vieš či ťa auto bude obchádzať a máš oči na chrbte, budeš sa pri jazde na bicykle cítiť sebavedomejšie. To ti pomáha zlepšiť svoj výkon a užiť si jazdu naplno.
- Okrem toho väčšina, ak nie všetky spätné radary si môžeš nastaviť tak, aby menili svoj vzor osvetlenia, keď sa k tebe blíži vozidlo. Môže ísť o prepnutie z blikania na konštantný režim, zvýšenie jasu alebo oboje.
Iné bezpečnostné prvky pri jazde na bicykli
Cyklo radar je ideálny spoločník na cesty, avšak, ak sa chceš cítiť pri jazde naozaj bezpečne mal by si použiť kombináciu viacerých bezpečnostných prvkov. Cyklistické svetlá, ktoré sú správne umiestnené sú pre teba povinnosťou.
Okrem toho by si mal mať na sebe cyklistickú prilbu, ochranné okuliare, ale aj zrkadlá či zvonenie na bicykli. Počas hmly a daždivých dní ti osvetlenie na bicykel nebude stačiť, ale musíš dbať aj na správne umiestnenie reflexných prvkov.
Cyklo radary Garmin Varia
Garmin momentálne ponúka na trhu tri druhy modelov. Všetky typy radarov Garmin Varia sa montujú vertikálne na sedlovku bicykla pre efektívnejší vzhľad. Používajú štvrťotáčkový držiak Garmin, ktorý sa pripevňuje k sedlovke pomocou gumeného popruhu a nakláňa svetlo vodorovne, aby ti pomohol čo najlepšie monitorovať priestor za tebou.
- Základný model Varia RVR315 obsahuje iba radar bez zadného svetla a váži uvádzaných 51 g.
- Varia RTL515 obsahuje zadné svetlo s maximálnym výkonom 65 lumenov v režime denného blesku a váži 71 g.
- Najnovší Garmin Varia RCT715 obsahuje 1080p/30 kameru a SD kartu a váži 147 g.
Všetky spätné radary Garmin Varia majú štyri možnosti režimu: vysoký a nízky konštantný, denný blesk a nočný blesk. Vyber si cyklo radar Varia na našom e-shope. Aktuálne aj s najnovšou verziou s video kamerou. Nájdeš ju v kategórii cyklo radary online.
Alternatívy cyklistických radarov Garmin
Radary Garmin patria jednoznačne k jednotke na trhu, keďže k dispozícií je relatívne málo iných spätných radarov. Avšak značky Bryton a Magicshine nedávno predstavili radary, ktoré sa môžu stať pre Garmin konkurenciou.
Bryton Gardia R300L
Bryton Gardia R300L je možné prepnú až do piatich režimov, vrátane režimu denného blesku so svetelnosťou 73 lúmenov. Dokáže tiež meniť vzory osvetlenia. V prípade, ak sa k tebe blíži vozidlo začne fungovať ako brzdové svetlo.
Nechýba mu ani senzor okolitého svetla, ktorý ho prepne z denného blesku do nočného režimu. Jeho držiak obsahuje vstavaný rebríkový popruh, ktorý je o niečo bezpečnejší ako samotný gumený popruh používaný spoločnosťou Garmin. Celkovo tento radar váži 70 g.
Magicshine je Seemee 508
Zadný radar Magicshine seemee 508 váži 62 g a má celkom šesť rôznych režimov. Dá sa nastaviť tak, aby sa prepol na jasnejšie konštantné osvetlenie pri brzdení. V prípade, že sa k tebe blíži vozidlo svieti jasnejšie. Zadné svetlo radaru má maximálny výkon 20 lúmenov.
iGPSport SR30
Radarové zadné svetlo iGPSport SR30 má hmotnosť 70 g a päť možností režimu. Jeho uvádzaná výdrž batérie je 20 hodín so zadným svetlom a až 25 hodín v režime len s radarom, čo je dlhšie ako prevádzkové časy uvádzané akoukoľvek inou značkou.
Cyklistické radary predstavujú spojenie starých vášní a moderných technológií. Nie sú len technologickým zázrakom, ale aj spoľahlivým spoločníkom pre každodennú jazdu na bicykli. Tieto šikovné zariadenie výrazne znižujú riziko vzniku nehody, a tak si môžeš užiť svoj cyklistický záťah naplno. Ak teda váhaš, či si kúpiť cyklistický radar, rozhodne choď do toho a uži si príjemnú a bezstarostnú jazdu na bicykli.