Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Ako vybrať svetlo na bicykel?
06.07.2023 Dĺžka čítania: 8 min. Šport Cyklistika Tréning Pre začiatočníkov Iné Tipy

Ako vybrať svetlo na bicykel?

Začínaš s cyklistikou, kúpil si si nové cyklistické oblečenie aj prilbu, ale nevieš si správne vybrať svetlo na bicykel? Parametre osvetlení na bicykel majú toľko špecifických pojmov, že niet divu, keď sa v tom človek stratí. Dôležité pojmy a odporúčania ako správne vybrať svetlo na bicykel ti priblížime v našom článku.

Svetlá na bicykel rôznej kvality ponúkajú aj rôzne funkcie. Najčastejšou funkciou svetiel na bicykel je nastaviteľná intenzita svitu svetla podľa niekoľkých stupňov. Taktiež majú svetlá často funkciu blikania rôznou silou a rýchlosťou alebo sa dá nastaviť aj SOS blikanie. Ak má tvoje nové svetlo na bicykel režim ,,burst” znamená to, že svetlo bude po dobu niekoľkých sekúnd extrémne ostré a jasné. Častou funkciou býva aj možnosť nastavenia šírky svetelného kužeľa podľa tvojej aktuálnej potreby. 

Na osvetlené komunikácie je vhodný užší kužeľ. Naopak do náročnejšieho terénu, keď potrebuješ mať informácie nielen o tom, čo sa nachádza pred tebou, ale aj vedľa teba, je vhodný širší svetelný kužeľ. Kvalitnejšie svetlá môžu mať aj displej, na ktorom môžete vidieť zostávajúcu kapacitu batérie či iné dôležité parametre.

Výber svetla podľa umiestnenia

Svetlá na bicykel podľa umiestnenia delíme na predné alebo zadné svetlá. Podľa toho, kde sa na bicykli svetlá nachádzajú majú aj rôzne funkcie. 

Predné svetlo na bicykel

Svetlo, ktoré sa na bicykli nachádza vpredu zabezpečuje nielen to, aby bol cyklista videný ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Vďaka nemu aj cyklista sám dobre vidí na cestu, na ktorej bicykluje. Výber predného svetla závisí od toho, či ho budete používať počas dňa, pri šere alebo po úplnom zotmení. Množstvo svetla, ktoré zo zdroja vychádza sa meria jednotkou lúmen, podľa ktorej sa rozdeľujú svetlá na rôzne kategórie. 

Pri predných svetlách na bicykel či na prilbu sa môžeš riadiť týmito hodnotami lúmenov:

  • do 300 lm - ostatní ťa uvidia, vhodné na cestu počas dňa
  • 300 - 500 lm - vhodné osvetlenie pri šere alebo čiastočne osvetlenej ceste
  • 500+ lm - ideálne pre cyklistov, ktorí sa pohybujú v neosvetlenom teréne aj po zotmení

Tipy na predné svetlá na bicykel:

Silné predné svetlo na bicykel

Pri niektorých typoch cyklistiky ti nepostačia blikačky a slabé svetlá. Počas náročnej nočnej cyklistiky po horských chodníkoch alebo iných neosvetlených cestách budeš potrebovať silnejšie svetlo. Kvalitné silné predné svetlo by malo mať svietivosť okolo 1300 lumenov. Kúpa takého svetla bude finančne náročnejšia, no dosiahneš požadovaný efekt. Odporúčame ho kombinovať spoločne so svetlom na cyklistickú prilbu, keďže to ti dodá viditeľnosť do strán.

Tipy na silné predné svetlá na bicykel:


Zadné svetlo na bicykel

Svetlá na bicykel, ktoré sú určené na uchytenie na bicykli vzadu zväčša slúžia na to, aby bolo cyklistu dobre vidieť na ceste a aby ho včas zbadali ostatní účastníci cestnej premávky, najmä vodiči áut a iných dopravných prostriedkov. Zadné svetlá majú často funkciu blikania a červenú farbu pre rýchlejšie spozorovanie a rozpoznanie cyklista vodičom. Kategórie zadných svetiel sa taktiež rozdeľujú podľa lúmenov

Pri zadných svetlách bicykla sa môžeš riadiť nasledujúcimi hodnotami:

  • do 20 lm - vhodné ako jednoduché zadné osvetlenie pre hobby cyklistov,
  • 20 - 50 lm - lepší výkon osvetlenia, vhodné počas dňa a pri miernom šere,
  • 50+ lm - svetlo pre náročných cyklistov, ktorý s pohybujú po ceste aj keď sa zotmie.

Tipy na zadné svetlá na bicykel:


Reflexné prvky a odrazky 

Odrazky a reflexné prvky by mali byť súčasťou každého bezpečne vybaveného bicykla. Ich hlavnou funkciou je odraz svetla, ktoré na ne zasvieti. Vďaka tomu zabezpečujú lepšiu viditeľnosť a včasnejšie zaregistrovanie cyklistu na ceste. Pokiaľ reflexné prvky nie sú súčasťou tvojho nového bicykla, môžeš si ich dodatočne zakúpiť. Ich výhodou je, že majú rôzne tvary a možnosti úchytu. Dajú sa prichytiť na zadnú alebo prednú časť bicykla, na rám, nosič, pedále a taktiež do kolies. Pri jazde v zhoršených svetelných podmienkach alebo počas noci odrazky a reflexné prvky znižujú riziko dopravných nehôd, pretože vďaka nim je cyklista vidieť z rôznych uhlov, nielen priamo spredu alebo zozadu. 

Jazda na bicykli v zhoršených svetelných podmienkach

Počas jazdy za zhoršenej viditeľnosti, či už počas skorých ranných hodín, neskoro večer, keď sa zošerí, alebo keď je na ceste hmla, či úplná tma, je nevyhnutné aby bol cyklista dobre viditeľný pre ostatných účastníkov premávky. Okrem toho je potrebné, aby aj sám cyklista videl situáciu pred sebou a prispôsobil jej svoju jazdu. To je možné zabezpečiť len kvalitným cyklistickým osvetlením. Je však rozdiel vo svetlách, ktoré sú vhodné použiť na cestnej komunikácii a vo svetlách, ktoré sú praktickejšie pre cyklistu v teréne ako napríklad niekde v lese.

Osvetlenie cyklistu na ceste

Na cestnej komunikácii je pre cyklistov vhodnejšie zvoliť svetlo, ktoré má sústredenejší lúč a tým pádom aj ďalej dosvieti, čiže svetlá s úzkym svetelným kužeľom. Ak cyklista jazdí po upravenej ceste, najdôležitejšie sú pre neho informácie o tom, čo sa deje priamo pred ním. Čím viac metrov pred seba vidí, tým lepšie môže zareagovať na situáciu, ku ktorej sa blíži. Treba si však dať pozor na príliš silné svetlá a na uhol v akom sú nastavené. Neprimerane silné svetlá svietiace do očí protiidúcim šoférom ich môžu oslepovať, čo môže následne viesť k dopravnej kolízií

Osvetlenie cyklististu a bicykla v lese

Pre lepší prehľad o teréne, ktorý sa pred cyklistom a okolo neho nachádza je vhodné použiť široký svetelný kužeľ, ktorý svetlo viac rozptýli do priestoru. Treba si však uvedomiť, že čím je svetelný kužeľ širší, tým je dosvit svetla na bicykli kratší, čomu treba prispôsobiť aj spôsob jazdy.

Uchytenie svetla na bicykel

Osvetlenie na bicykel môže byť umiestnené na viacerých miestach na bicykli. Miesto, na ktorom je svetlo na bicykli umiestnené mení z časti aj jeho funkciu a uhol osvetlenia cyklistu alebo vozovky, na ktorej sa cyklista nachádza. Najčastejšie sa svetlá na bicykel umiestňujú na sedlovku bicykla, na riadidlá bicykla, pod cyklopočítač alebo na rám bicykla.

Na sedlovku bicykla

Svetlo, ktoré sa uchytáva na sedlovku bicykla radíme k zadným svetlám. Má zväčša červenú farbu a jeho funkcia sa dá nastaviť na blikanie. Toto svetlo zabezpečuje lepšiu viditeľnosť cyklistu pre vodičov, ktorý sa nachádzajú za ním. Odporúča sa pri zníženej viditeľnosti alebo počas jazdy na ceste v tme.

Na riadidlá bicykla

Na riadidlá bicykla sa umiestňuje predné osvetlenie, ktoré má dve dôležité funkcie. Vďaka nemu môžu šoféri vozidiel, ktorí jazdia v opačnom smere ako cyklista včas zbadať cyklistu a prispôsobiť spôsob svojej jazdy tak, aby ho neohrozili. Svetlá umiestnené na riadidlá bicykla však zabezpečujú aj to, aby samotný cyklista mohol dobre vidieť cestu, po ktorej sa pohybuje a včasne zareagovať na situáciu pred sebou alebo sa vyhnúť prípadnej prekážke.

Uchytenie pod cyklopočítač

Predné svetlá, ktoré sú špeciálne prispôsobené na to, aby sa mohli uchytiť pod cyklopočítač sú veľmi praktickou voľbou najmä pre cyklistov, ktorí potrebujú mať riadenie bicykla voľné. Toto osvetlenie zabezpečuje viditeľnosť cyklistu pre šoférov, ale aj osvetlenie vozovky pre cyklistu. Tento druh úchytu však nie je potrebný pre cyklistov, ktorí cyklopočítač nepoužívajú.

Uchytenie na rám bicykla

Svetlo na bicykel sa dá uchytiť aj na rám bicykla, čo býva častou voľbou taktiež pri predných svetlách. Ako pri uchytení pod cyklopočítač, tak aj uchytenie na rám bicykla je veľmi praktické a zabezpečuje voľné riadidlá. Táto voľba je však vhodná ak cyklopočítač nepoužívate. Predné osvetlenie zabezpečí včasné zaregistrovanie cyklistu šoférmi a pri zhoršených svetelných podmienkach zlepšuje viditeľnosť vozovky a terénu, v ktorom sa cyklista nachádza.

Nezabudni ani na svetlo na cyklistickú prilbu

Svetlo na cyklistickú prilbu slúži ako doplnok k svetlám, ktoré sú už umiestnené na konštrukcii bicykla. Tento typ svetla oceníš hlavne pri jazde v noci a pri horších svetelných podmienkach. Na rozdiel od svetiel umiestnených priamo na bicykli, svetlo na cyklistickej prilbe ti ponúka dodatočnú viditeľnosť a rozhľad na vzdialenejší terén pred tebou a tiež do strán.

Typy svetiel na cyklistické prilby

  • LED svetlá: LED (Light Emitting Diode) svetlá sú široko používané v osvetlení cyklistickej prilby kvôli ich energetickej účinnosti, odolnosti a jasu. Ponúkajú dlhotrvajúce osvetlenie a sú dostupné v rôznych farbách a úrovniach intenzity.
  • Dobíjacie svetlá: Nabíjateľné svetlá na cyklistické prilby sú vybavené batériami, ktoré je možné jednoducho nabíjať cez USB. Tieto svetlá eliminujú potrebu neustálej výmeny batérie a sú šetrné k životnému prostrediu.

Technické parametre cyklistických svetiel

Pri výbere kvalitných cyklistických svetiel sa musíš zamerať aj na na technické parametre, ktoré by svetlá mali spĺňať. Pri kúpe kvalitných svetiel na bicykel by si mal sledovať pojmy ako svetelný tok, svetelný kužeľ, stupeň krytia, dobu svitu a akumulátor. Každé z týchto pojmov má svoje špecifiká, ktoré ti napovedia pre aký typ svetla sa rozhodnúť.

Svetelný tok 

Parameter svetelný tok udáva aké množstvo svetla vychádza z konkrétneho zdroja svetla na tvojom bicykli. Berie sa pri ňom ohľad aj na citlivosť ľudského oka na rôzne vlnové dĺžky svetla, ktoré naše oči dokážu alebo nedokážu zachytiť. Svetelný tok sa meria fyzikálnou jednotkou lúmen (lm). Čím je hodnota týchto meraných jednotiek vyššia, tým silnejší je svetelný tok a viac svitu vychádza zo svetla, teda tvoje cyklistické svetlo je silnejšie. Poznať svetelný tok svetla na našom bicykli je dôležité hlavne preto, aby sme vedeli pri akých podmienkach svetlo používať. Používaj pre jazdu za tmy silnejšie cyklo svetlá. Tie majú zvyčajne viac lumenov, optimálne od 1000 lm do 2400 lm.

Svetelný kužeľ

Svetelný kužeľ určuje ako veľký priestor je cyklistické svetlo, ktoré používaš schopné osvietiť. Šírka svetelného kužeľa teda udáva ako sa svetlo rozptyľuje do prostredia, v ktorom svieti. Čím ďalej chceš dosvietiť, tým by mal byť svetelný kužeľ užší a sústredenejší na jeden bod. Vďaka tomu bude svetlo aj silnejšie. Svetlo s užším rozptylom a dlhším dosvitom sa odporúča na cestu a osvetlené komunikácie. Naopak svetlá s kratším dosvitom a širším rozptylom sú vhodné do terénu.

Stupeň krytia

Tento parameter udáva stupeň odolnosti elektrických zariadení, teda tvojho svetla na bicykel, voči cudzím telesám a kvapalinám. Vyjadruje sa skratkou IP (International Protection) a dvomi číslicami. Prvá číslica označuje stupeň krytia pred nebezpečným dotykom a vniknutím cudzích predmetov ako sú napríklad prach či piesok. Druhá číslica značí o tom, aké je krytie elektrospotrebičov voči kvapalinám, najmä voči vode. Stupeň krytia, ktorý udáva odolnosť proti vonkajším vplyvom uvádzajú najmä kvalitnejšie druhy cyklosvetiel.

Doba svitu a akumulátor

Doba svitu určuje ako dlho bude tvoje svetlo na bicykel svietiť, kým sa vybije jeho zdroj, teda akumulátor. Je to jeden z hlavných a najdôležitejších parametrov cykloosvetlenia, a to najmä v prípade, že sa chystáš na dlhší cyklistický výlet a predpokladáš, že budeš v jazde pokračovať aj po zotmení

Pri malých blikačkách a osvetleniach určených na to, aby bolo v prvom rade vidieť cyklistu sa zvyknú používať aj malé gombíkové batérie. Ich hlavnými výhodami sú malá veľkosť a nízka váha. Naopak medzi nevýhody patrí krátka výdrž a nízky výkon, teda slabý svetelný tok cykloosvetlenia.


Mikrotužkové a tužkové baterky sa využívajú najmä pri strednej triede cyklistických svetiel. Ich hlavnou nevýhodou je komplikované dobíjanie, kvôli ktorému musíš baterky vždy vyberať zo zariadenia a vkladať do nabíjačky. Túto nabíjačku si však musíš zakúpiť extra, ak chceš mať možnosť batérie znova nabíjať. V prípade, že sa tomuto postupu chceš vyhnúť, budeš musieť kupovať zakaždým nové batérie. Takéto zdroje sa tiež aj relatívne rýchlo opotrebovávajú. 

Najvhodnejším a aj najpraktickejším typom akumulátora je taký, ktorý môžeš priamo pripojiť na zdroj energie. Do akumulátora len jednoducho pripojíš USB nabíjačku alebo power banku a nabíjaš ho kedykoľvek potrebuješ. Kvalitné druhy týchto akumulátorov neslabnú ako pri používaní batérií a majú konštantný tok svetla.

Svetlo na bicykel je veľmi dôležitou súčasťou každého dobre vybaveného bicykla. Zabezpečuje bezpečnosť pri bicyklovaní, nakoľko cyklisti vďaka nemu môžu lepšie vidieť a lepšie byť videný ostatnými účastníkmi premávky. Na rôzne druhy terénu sú vhodné rôzne druhy svetiel. Správne si vybrať svetlo na bicykel je kľúčovým aspektom bezpečnosti a komfortu pri cyklistike.

Zdroje: 

Bike Helmet Light vs. Handlebar Light: Choosing the Right Bike Light f – Magicshine Store


svetlo na bicykel

Napísal

Trenujeme.sk

06.07.2023

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.