Počúvate svoje telo?

Počúvate svoje telo?

Aj keď sa možno cítite relatívne dobre, musíte si uvedomiť, že telo nie je stroj. Hranica medzi intenzívnym tréningom a pretrénovaním (preťažením) je aj pre úplne zdravý organizmus veľmi tenká. Preto treba svoje telo vždy počúvať a varovania nebrať na ľahkú váhu. Je logické, že po ťažkom tréningu (ak telo nie je na takúto záťaž zvyknuté), vás na druhý deň bolí celý človek a najradšej by ste ho celý prespali. To ale nemusí hneď znamenať pretrénovanosť (preťaženie). Dôležité je dodržať tréningový systém 3+1 + 2+1 (dva dni makať, deň odpočinku, tri dni makať a deň odpočinku). Ani tréningové voľno však nemusíte stráviť v úplnej nečinnosti. Je dobré sa ísť prebehnúť miernym tempom, zaplávať si, dať si strečing, prebehnúť sa na bicykli alebo zaradiť hocijakú inú ľahkú aktivitu v trvaní do 30 – 40 minút.
Únava a pretrénovanie Nahraďte intenzívny tréning ľahšou oddychovou aktivitou
Dostatok pohybu je skvelým kľúčom k fyzickému a psychickému zdraviu, ale aj v tomto prípade platí staré známe – všetkého veľa škodí a menej je niekedy viac. Dlhotrvajúca pretrénovanosť má výrazný vplyv na váš ďalší výkon, a preto je nevyhnutné vedieť odlíšiť bežnú únavu od pretrénovania, ktoré si vyžaduje dôslednejšie riešenie.

Pamätajte

  1. Ak telo potrebuje odpočinok, doprajte mu ho.
  2. Ak cítite nachladnutie a iné nepríjemné príznaky choroby, tréning odložte. Nepísané pravidlo znie: ak sa príznaky vyskytujú od krku hore, môžete zľahka trénovať, ak sú však od krku dole, tréning musíte odložiť.
  3. Ak cítite miernu svalovicu, či napätie v svaloch, trénujte len zľahka, prípadne nechoďte do posilňovne vôbec.
Športovci majú oproti bežnej populácii výhodu, lebo pri športovej záťaži vylučujú endorfíny. Majú teda zvýšenú toleranciu na bolestivé podnety a lepšie znášajú bolesť. Táto vlastnosť je v živote často výhodná, ale pri chorobe a pretrénovaní sa niekedy môže stať veľkou nevýhodou a môže sa obrátiť proti nám. Športovci by preto mali dôsledne počúvať signály svojho tela a aj v prípade ľahších príznakov mu poskytnúť dostatočný čas na regeneráciu. V prípadne prehnanej záťaže pri ochorení, keď je organizmus už oslabený, si inak môžu privodiť ťažší stav, z ktorého sa bude zotavovať ďalšie dni, týždne, alebo aj mesiace.
Únava a pretrénovanosť športovca Nenechajte únavu zájsť priďaleko, inak ste na chvíľu došportovali

Únava

Bez ohľadu na používaný tréningový systém chuť cvičiť postupne klesá. Svaly sa regenerujú pomalšie. Niekedy sa k týmto príznakom pridáva aj znížená chuť do jedla a zvýšená potreba spánku. Takýto stav nie je síce nič vážne, treba ho však vedieť rozoznať a urobiť príslušné opatrenia. Príčinou môže byť monotónny tréning, diéta, kumulovaný nedostatok spánku či nedostatočná regenerácia. Ak sa dostavia opísané ťažkosti, najlepšie je prerušiť tréning na niekoľko dní, prípadne znížiť jeho intenzitu alebo prechodne znížiť tréningovú frekvenciu.

Príznaky únavy až pretrénovania

  • Pocit vyčerpania, unavenosť, nedostatok energie,
  • kľudový pulz je zvýšený – stačí mierne zvýšenie o 3 až 4 tepy za minútu,
  • mierna bolesť nôh a dá sa povedať celého tela,
  • náhly pokles výkonnosti,
  • na tréningoch zhoršenie podávaných výkonov,
  • náladovosť a podráždenosť až depresia,
  • strata chuti do jedla.
Vždy je lepšie oddýchnuť si jeden alebo dva dni navyše ako musieť vynechať tréning na niekoľko týždňov. Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Vhodné preventívne opatrenie je dopriať telu čas na dodatočnú regeneráciu prostredníctvom týždňovej pauzy zaradenej napríklad každých šesť až osem týždňov.