Zranenia pri športe – prečo vznikajú a ako ich liečiť

Zranenia pri športe – prečo vznikajú a ako ich liečiť

Začali ste behať, do behania ste sa postupne zamilovali a teraz sa ho neviete vzdať. Beháte každý deň, aj keď je teplo či prší, len aby ste si tréning odškrtli a mohli si bez výčitiek zamaškrtiť. No zrazu vás začne niečo bolieť, ale nevenujete tomu pozornosť, pretože endorfíny z behu bolesť potláčajú. Kým viete bežať cez bolesť, bežíte ďalej, až kým nie je bolesť taká intenzívna, že vám nedovolí pokračovať. Čo robiť v taktom prípade? Ako sa popasovať s bolesťou a zranením, aby ste mohli znovu robiť to, čo vás baví?

Na konci sezóny majú niektorí majú športu už plné zuby a potrebujú zregenerovať po ťažkých mesiacoch pretekania. U niektorých sú to 2 týždne, u niekoho až mesiac bez športu. Telo sa postupne zregeneruje a je pripravené odštartovať prípravu na ďalšiu sezónu. Po oddychu treba začať pomaly a postupne. Je pravda, že telo si pamätá, ale ak ste mu dopriali aj zaslúžený odpočinok, zlenivie. Niet pochýb o tom, že zranenia sú frustrujúce, bolestivé a u športovcov dosť bežné. Športovci sa dopúšťajú častých chýb, ktoré spôsobuje nevedomosť a vyústia do zranení. Aké môžu byť pôvody zranení?

Precenenie schopností

Aj keď kardiovaskulárny systém je veľmi adaptabilný, svalovej a kostrovej sústave trvá dlhšie zotaviť sa po náročnom tréningu. Ak ste začali behať len nedávno, na začiatok je vhodné zvoliť si krátke vzdialenosti a postupne pridávať. Ak by ste začali s polhodinovými poklusmi, neskôr ich predĺžili na hodinu a nikdy predtým ste nebehali, verte, že telo sa nestihne adaptovať na takú záťaž.

Zranenia pri športe 

Pár mesiacov vydržíte, ale zrazu príde bolesť členka, achilovky, okostíc, bolesť šliach či slabín. Tieto bolesti väčšinou spôsobuje nedostatočný dôraz na strečing a skrátené svalstvo, zlá obuv, nevedomosť v náročnosti jednotlivých tréningov, slabý dôraz na regeneráciu a odpočinok, žiadny osobný tréner. Keď vaše telo nie je s niečím spokojné, povie vám to. Posiela vám signály, na ktoré každý reaguje po svojom. Ako športovec zaiste viete, že je veľmi ťažké ich ignorovať. Skúste sa zamyslieť, sú tu len dve možnosti. Buď telu dáte to, čo chce, dovolíte mu odpočívať, nech sa bolesť utíši a prejde alebo s ním môžete za každú cenu bojovať s myšlienkou, že nad ním vyhráte. Že vyhráte nad bolesťou. Ale to nie je obvyklý prípad. Spôsobíte si zranenie, niekedy až chronické, a to len preto, že si myslíte, že ak si týždeň oddýchnete, stratíte všetko natrénované. A potom nasleduje už len dlhá cesta späť.

Ako reagovať na bolesť?

Každý automaticky navštívi lekára, ktorý vás pošle k ortopédovi. Bolesť môže byť spôsobená preťažením, ktoré môže vyvrcholiť do únavovej zlomeniny, ale aj nepríjemným pádom. Lekár vám dá lieky a oznámi, že za pár týždňov to bude v poriadku. Lenže čo ak nie? Trénujete bez prestávky, bolesť neutícha, skôr naopak. Možno je čas vyskúšať aj niečo iné, ako napríklad kryokomora.


Fyzioterapia a šport

Pomôže tiež fyzioterapeut. Ten vás niekedy tak povykrúca, že budete plakať od bolesti, no zaiste vie, čo robí. Naordinuje vám rôzne nudné cviky, ktoré dopomôžu k lepšiemu výkonu a hlavne bez zranení. Zotavenie svalov počas fyzioterapie zvyčajne trvá tak 2 – 3 týždne, závisí od rozsahu zranení. Potom môžete prejsť na posilnenie a začlenenie týchto cvikov do denného plánu. Ak si vyvrtnete členok, automaticky môžete pracovať na hornej časti tela, čiže plávať, posilňovať bez použitia nôh, zatiaľ čo sa noha môže liečiť. Športovec, ktorý mal zranenie v driekovej časti chrbtice a mal naordinované voľno, tvrdil, že on vlastne odpočíval, keďže odbehol maratón v tempe 8min/km. Tak sa zamyslite, čo je pre vás vhodné. Telo vám povie samé, čo si vyžaduje a ako dlho. Rešpektujte ho a doprajte mu odpočinok. Práve ten vás posunie ďalej.