Viete, že cvičenie vášmu telu prospieva, no ste príliš zaneprázdnení na to, aby ste sa športu venovali pravidelne. Medzi každodennými povinnosťami na takéto veci nezostane žiaden čas. Nestačí snáď všetko to únavné lietanie po úradoch a naháňačky v supermarkete? Pravdepodobne nie. Ak ste celý deň na nohách a nestíhate vydýchnuť, skúste miesto pohára vína či tabuľky čokolády relaxovať pri športe. Pohyb (a hlavne jeho nedostatok) totiž so stresom do veľkej miery súvisí.
Stres je prirodzenou odpoveďou tela na situácie, ktorým sme vystavení. „Krátkodobý stres môže byť spôsobený bežnými dennými situáciami, ako napríklad časová tieseň, medziľudský konflikt, výkonová situácia - prezentácia pred skupinou, skúška v škole alebo športová súťaž. Ak sa stres vyskytuje v týchto situáciách a nezasahuje do ostatných oblastí, nemusí mať žiadny vplyv na dlhodobú psychiku a zdravie človeka.” Vysvetľuje športový psychológ Peter Kuračka.
Stres mobilizuje telesné a psychické zdroje a pomáha nám podať v krízovej situácii vysoký výkon. Ak sa však vysoká úroveň stresu vyskytuje dlhodobo alebo permanentne, môže mať negatívny vplyv na prežívanie aj zdravie človeka.
„V strese sa vylučuje adrenalín a kortizol. V krátkej dobe tieto hormóny pripravujú organizmus na určitú záťaž, majú teda adaptačnú funkciu. Ak sú však hladiny týchto hormónov dlhodobo na vysokej úrovni, spôsobuje to vyčerpanie telesných a fyzických zásob. Ak prežívame vysoký stres počas dlhšieho obdobia, je veľká pravdepodobnosť, že to negatívne ovplyvní naše zdravie.” hovorí Kuračka.
Šport účinne odbúrava stres
Ak sa občasný stres podnietený náročnou situáciou premení na chronický stav nepokoja, prejaví sa to aj na vašom zdraví. Oslabená imunita, častejšie prejavy chorôb, bolesť hlavy, výkyvy telesnej váhy… To všetko môžu zapríčiniť stresové hormóny. Tréma či pocit úzkosti teda neovplyvňuje iba to, ako sa cítite, ale aj váš zdravotný stav.
„Šport môže byť výborným prostriedkom na zníženie stresu alebo psychického vypätia. Hlavne u ľudí, ktoré majú sedavé zamestnanie, kancelársku prácu alebo pociťujú veľký pracovný tlak,” pokračuje psychológ. Športová aktivita týmto ľuďom pomôže k dosiahnutiu fyzickej aj psychickej rovnováhy. „Pri športovej aktivite sa vylučujú adrenalín, endorfíny a testosterón. Tieto hormóny spúšťajú pozitívne zmeny v psychike.”
Aký šport je v boji so stresom najúčinnejší?
Akákoľvek športová aktivita môže priniesť pozitívnu zmenu. Je však dôležité, aby vás pohyb bavil a aby ste vykonávali s radosťou. Vybrali sme 4 tipy na ľahké aj stredne náročné pohybové aktivity, ktorými sa môžete inšpirovať pri hľadaní toho pravého športu pre vás.
Joga pre lepšie sústredenie
Pozície jogy sú formou mierneho posilňovania tela.
Pravidelné cvičenie jogy z vás urobí flexibilnejšieho a odolnejšieho človeka po fyzickej stránke, no nezabúdajte ani na tie benefity jogy, ktoré sa odrazia na vašej psychike. Tento šport dokáže zlepšiť vaše sústredenie a preniesť vás do prítomného momentu, čo upokojí vašu myseľ. Ak si tieto schopnosti „nacvičíte” pri joge, jednoduchšie ich uplatníte aj v iných oblastiach vášho života.
Cyklistika pre správne dýchanie
Dychové cvičenia sú účinnou formou pomoci pri psychickom vypätí. Vedeli ste, že podobné účinky má aj spôsob, akým dýchate na bicykli? Stres zrýchľuje vaše srdce, čo vedie ku chvatným, plytkým nádychom. V pľúcach sa hromadí oxid uhličitý a organizmus nie je dostatočne okysličený. Jazda na bicykli rozšíri vaše pľúca, posilní prietok krvi v celom tele a tým pomáha okysličovať mozog. Okrem lepšej pozornosti budete po bicyklovaní aj ľahšie zaspávať.
Plávanie pre relax celého tela
Okrem toho, že si pri plávaní nenáročne zacvičíte, pobyt vo vode má aj terapeutické účinky. V bazéne jednoducho dosiahnete uvoľnenie tela, ktoré spúšťa aj relaxáciu mysle. Pocit nadnášania vodou je pre mnohých ľudí mimoriadne príjemný a tlak vody na celé telo má podobné účinky, ako kompresná terapia (simuluje dotyk, objatie). Tieto účinky majú blahodarný vplyv na psychický stav človeka a pomáhajú znížiť hladinu stresu.
Beh pre extra dávku endorfínov
Behanie dokáže z krátkodobého hľadiska povzbudiť vašu náladu, no vedie aj k dlhotrvajúcim pozitívnym zmenám. Pri zmierňovaní stresu pomáha
vysoká dávka endorfínov, ktoré sa počas behu vyplavia do tela (známe pod pojmom „runner’s high”). Silný pocit šťastia a spokojnosti po behu zaručene zlepší váš deň.
Výskum navyše naznačuje, že držanie sa pravidelného bežeckého plánu v stresovom období
zlepšuje mentálnu odolnosť. Ľudia, ktorí pravidelne behávajú, dokážu lepšie čeliť životným prekážkam.
Šport je vhodný pre všetkých, no netreba to preháňať
Odborníci šport odporúčajú všetkým ľuďom, bez ohľadu na vek. „Primeraná športová aktivita má veľké benefity pre naše fyzické aj psychické zdravie. Dnes má veľa ľudí sedavé zamestnanie, veľa detí trpí nadváhou, veľa ľudí má psychické ťažkosti. Šport je jedným z dôležitých a dostupných prostriedkov, ako riešiť alebo predchádzať týmto problémom.”
Kuračka zdôrazňuje, že
športová aktivita by mala byť primeraná: „
Aj príliš intenzívna športová činnosť, vykonávaná nesprávnym spôsobom, môže priniesť zdravotné problémy.” Je preto dôležité, aby ste úroveň svojho tréningu prispôsobili svojim schopnostiam. Ak na svoje telo nebudete brať dostatočný ohľad, cesta za fyzickým a duševným zdravím môže vyústiť v
športové preťaženie alebo nepríjemné zranenie.
Športujme, robme šport spolu s našimi deťmi, budeme mať s nimi lepší vzťah, budeme zdravší a deti získajú motiváciu a inšpiráciu venovať sa športu po celý život. - Peter Kuračka.
Pohyb je výbornou formou odpočinku po náročnom dni a ovplyvňuje aj dlhodobú schopnosť človeka vyrovnávať sa so stresom. Keď budete mať najbližšie pocit, že ste pod tlakom, nájdite si pol hodinku na šport, ktorý vás bude baviť. Uvidíte, že vám zlepší náladu a dodá energiu.