Je dobré behať s prázdnym žalúdkom?

Je dobré behať s prázdnym žalúdkom?

Ranný beh rozdeľuje ľudí na dve skupiny. Na tých, ktorí pred behom nejedia, kvôli obavám z nevoľnosti, a na tých, ktorí si pred behom dajú energeticky výdatné jedlo. Ktorá z týchto skupín to robí správne? Pozrime sa na to.

Raňajky pred tréningom - áno alebo nie?

Beh s prázdnym žalúdkom

Ak nie ste v skorých ranných hodinách hladný, ale energie máte dostatok, nemusíte sa pred behom nútiť jesť ešte pred behom. Počas behu vám aspoň nebude jedlo v žalúdku „lietať zo strany na stranu“. Toto je však jediný benefit hladovania pred behom. Nevýhoda, s ktorou sa stretnete už po pár minútach behu, je ubúdajúca energia. Hoci sa ráno zobudíte nabitý energiou, beh vám ju vyčerpá a telo s prázdnym žalúdkom nebude mať z čoho vytvoriť novú. Prázdny žalúdok môže spôsobovať dokonca až závraty hlavy a spomalí aj vaše bežecké tempo. Maximálna dĺžka behu, ktorú zvládne telo bez jedla je približne hodina.

Beh po raňajkách

Prečo teda raňajkovať pred ranným behom alebo iným tréningom? Ráno sa prebúdzate s nízkou hladinoulukózy, ktorá zásobuje svaly energiou. Raňajky pred výkonom by mali obsahovať mix sacharidov a proteínov. Ak nemáte čas, alebo jednoducho nezvládate konzumovať pred behom veľa jedla, najdôležitejšie je dostať do tela sacharidy, ktoré sú zhodou okolností aj veľmi ľahké na žalúdok. Pred tréningom si vyberajte radšej rýchlo stráviteľné sacharidy s nízkym obsahom vlákniny (sušené ovocie, banány, ryžové koláčiky atď.). Tuky, ktoré spomaľujú trávenie si nechajte na neskôr. 

Tipy na raňajkové jedlá, ktoré si môžete pripraviť pred behom

Raňajky by mali pozostávať z:

  • proteínov,
  • sacharidov.

Inšpirácia

  • 15 minút pred tréningom - proteínová alebo energetická tyčinka PowerBar,
  • 30 minút pred tréningom - proteínový shake, zdravý domáci energy drink alebo orechy,
  • 60 minút pred tréningom - toast s džemom/arašidovým maslom/avokádom,
  • 90 minút pred tréningom - vajíčka, ktoré neboli pripravené na oleji.


Nezabudnite na príjem tekutín

Tekutiny pred ranným cvičením sú veľmi dôležité. Telo je po spánku dehydrované, preto by ste mali pred tréningom vypiť 200 - 300 mililitrov vody. Počas tréningu nezabudnite v hydratácii pokračovať.

Ak sa chystáte na beh, ktorý bude trvať dlhšie ako jednu hodinu alebo budete behať intenzívnejšie (napríklad intervalový beh), rozhodne by ste sa mali najesť. Tip, ako sa vyhnúť nevoľnosti, je dopriať žalúdku a telu čas na strávenie raňajok. Ako chodíte behať alebo cvičiť vy?

Tagy článku: