10 jedál, ktoré by ste mali jesť pred športom

10 jedál, ktoré by ste mali jesť pred športom

Vedieť, čo jesť a čo nie pred športom je zásadná vec. Prázdny alebo, naopak, príliš plný žalúdok dokáže negatívne ovplyvniť váš fyzický výkon. Ako dosiahnuť ideálnu hladinu jedla vo vašom tele? Sú určité typy potravín, ktoré sú pred fyzickou aktivitou vhodnejšie. Ktoré to sú? Prečítajte si o nich s nami viac.

Cereálie

Ak sa chystáte športovať ráno alebo doobeda, celozrnné cereálie sú jedna z možností. Vďaka cereáliám dostanete do tela za rýchly čas veľké množstvo energie. Pozor na cereálie s vysokým obsahom cukru! Pri výbere dbajte na to, aby cereálie boli zo zdravých látok, ako je napríklad ovos. Pridať si ku nim môžete ovocie a mlieko alebo jogurt.
Ovsené cereálie Ovsené cereálie s ovocím zaliate mliekom alebo jogurtom sú skvelý pokrm na ráno.

Banány

Banány konzumuje mnoho profesionálnych športovcov pred, počas a po fyzickej aktivite. Sú bohaté na draslík. Tento minerál je nevyhnutný pri snahe o optimalizáciu výkonnostných úrovní. Draslík pomáha pohybu svalov a stabilizovaniu hladiny vody. Tiež môžete vďaka nemu predchádzať svalovým kŕčom.

Pečená fazuľa

Milujete fazuľu? Žiaden problém! Pečenú fazuľu môžete jesť aj pred podaním výkonu. Je plná proteínov a vlákniny. Okrem toho neobsahuje takmer žiadny tuk. Pozor na nafukovanie! O fazuli je známe, že po jej konzumácii viacero ľudí zastihne pocit nafúknutého brucha. Ak máte po jedení fazule tento problém, radšej sa jej pred tréningom vyhnite.

Vajcia

Ako iste viete, aj vajcia obsahujú veľa proteínov. Spraviť si ich môžete na milión spôsobov, aby ste neupadli do vajcového stereotypu. Ako ultimátnu proteínovú bombu si môžete na tanier pripraviť praženicu s pečenými fazuľami. Výbornou voľbou je aj omeleta, do ktorej si viete primixovať čokoľvek, na čo máte chuť.

Ryba

Rybie mäso je nielen veľmi chutné, ale aj zdravé a prospešné pred tréningom. Ako aj predošlé jedlá, aj rybacie mäso je plné proteínov, ktoré sú dôležité pre tvorbu svalov. Ďalšou pridanou hodnotou rybieho mäsa sú omega-3 mastné kyseliny. Tie pomáhajú cirkulácii látok v tele a bojovaniu s únavou.

Cestoviny

Takmer každý vrcholový športovec konzumuje pred podaním výkonu cestoviny. Sú plné karbohydrátov, ktoré postupne uvoľňujú energiu, a tým udržiavajú kardiovaskulárne hladiny v norme. Cestoviny sa rýchlo strávia a poskytnú telu rýchlu energiu.

Ryža

Ako prílohu je najlepšie zvoliť ryžu. Taktiež je plná uhľovodíkov, jednoducho sa pripravuje a môžete ju kombinovať s takmer akýmkoľvek hlavným jedlom. Alebo môže byť hlavným jedlom aj samotná ryža. Najideálnejšia je hnedá alebo dlhozrnná. Ideálne je prijať 20 až 40 gramov uhľovodíkov jednu až dve hodiny pred tým, než začnete športovať. Zvyšovanie gramáže môže viesť k tomu, že krv poputuje namiesto do svalov do tráviaceho systému.

Kuracie mäso

Kuracie mäso je vzhľadom na veľký obsah vitamínov a minerálov a malý obsah tuku považované za jedno z najzdravších jedál pred športom. Mäso je plné proteínu a ak ho skombinujete napríklad s cestovinami, vytvoríte prvotriedny predšportový pokrm.

Jogurt

Každý športovec by mal jesť jogurty ako súčasť vybalansovanej diéty. Tento mliečny výrobok dodá telu vápnik, ktorý je dôležitý pre silu kostí a svalov. Snažte sa vyberať si jogurty, ktoré neobsahujú priveľa cukru. Z regálov vyberajte radšej čisté grécke jogurty, ktoré si v miske môžete zmiešať s čerstvým ovocím.

Voda

Síce technicky nejde o jedlo, ale pri športovaní nesmiete zabúdať na dostatočnú hydratáciu. Telo vylučuje prostredníctvom potu veľa vody a tú treba dopĺňať. Vodu treba piť postupne v menších dávkach, aby vám nežblnkala v žalúdku a nevyvolali ste si tzv. pichanie v boku.
Voda Pri športe nekonzumujte veľké dávky tekutín naraz.