Ľudia si dlhý čas mysleli, že všetky tuky telu škodia, spôsobujú nadváhu a iné ochorenia, preto ich zo stravy treba úplne vylúčiť. Dnes už vieme, že existujú zdravé a menej zdravé tuky. Aj vy ste už určite počuli pojmy dobré tuky a zlé tuky. Aký je medzi nimi rozdiel a koľko tuku by mal človek v strave skutočne prijať, aby mu neuškodil? Aké sú najlepšie zdroje zdravých tukov? Prinášame vám stručný prehľad, kde sa nachádzajú.
Tuky (lipidy) pozostávajú z reťazcov mastných kyselín. Sú dôležitým zdrojom energie a stavebnou látkou nášho organizmu. V rozumnom množstve sú pre telo nepostrádateľné, pretože: sú zdrojom energie, obklopujú a teda aj chránia dôležité životné orgány, chránia telo pred stratou vnútorného tepla, niektoré druhy dokonca zásobujú telo esenciálnymi mastnými kyselinami, nazývanými aj omega kyseliny, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo a musí ich prijať z potravy, fungujú protizápalovo.
Dobré tuky
„Dobré" tuky obsahujú poly a mononenasýtené tuky a nachádzajú sa v potravinách ako sú
mastné ryby, vlašské orechy, avokádo, semená a olivy. Tieto tuky majú vysoký obsah vitamínu E, ktorý pomáha pri regenerácii svalov, majú protizápalový účinok na naše telo a pozitívny vplyv na zdravie. Konzumáciou jedál s obsahom zdravých tukov telu pomôžete vstrebávať
vitamíny, ktoré sú v tukoch rozpustné, napríklad vitamín A, D, E a K. Taktiež prinášajú dlhodobý a stály pocit sýtosti, vďaka ktorému nebudete mať okamžite po jedle znovu hlad.
Zdravé zdroje nasýtených tukov
- Mandle, vlašské orechy, pistácie a ďalšie druhy orechov,
- avokádo
- orechové maslá,
- olivy,
- olivový olej,
- mleté ľanové semienka,
- losos,
- fazuľa,
- slnečnicové semienka,
- chia semienka.
Nízkotučné produkty
Produkty s 0 % tuku, či s nízkym obsahom tuku, sú len diétne šialenstvo, s ktorými ste sa už určite stretli. Produkty bez plnohodnotnej chuti a farby. Je vhodné siahnuť po tejto alternatíve,
ak chcete schudnúť, prípadne
nepribrať cez Vianoce? Okrem správnej životosprávy môžu pomôcť
prírodné spaľovače tukov.
Trend nízkotučnej a vysokosacharidovej stravy začal v USA a spôsobil
masívny nárast nadváhy, obezity, srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky a podobne. Podľa nedávnych výskumov je za to zodpovedný inzulín - hormón na znižovanie hladiny cukru v krvi, ktorý zároveň riadi aj tukový metabolizmus. Čím viac sa vylučuje inzulín, tým viac telo uskladňuje tuk. Čím je hladina inzulínu nižšia, tým viac telo využíva tuk ako palivo.
Tuky, bielkoviny a sacharidy majú iný spôsob látkovej premeny. Napr. 1000 KJ prijatých z tukov je inak metabolizovaných ako 1000 KJ zo sacharidov alebo bielkovín. Prijať 1000 KJ energie zo správnych tukov môže dokonca pomôcť pri chudnutí. To však neplatí pri 1000 KJ prijatých zo sacharidov. Z toho vyplýva, že nie tuky, ale sacharidy sú hlavným vinníkom nadváhy a obezity, ktorá je následne príčinou mnohých civilizačných ochorení. Samozrejme však, že ani to nie je také jednoduché. Dôležité je, z akých zdrojov pochádzajú tuky, v akej sú kvalite a aký je pomer medzi tukmi omega-6 a omega-3.
Zlé tuky
„Zlé" tuky sa delia na nasýtené a trans-tuky a sú obsiahnuté v potravinách ako je maslo, masť a niektoré oleje. Tieto tuky sa považujú za
zdraviu škodlivé, pretože zvyšujú hladinu cholesterolu, srdcových ochorení a môžu spôsobovať zápaly.
Približne
20 % až 35 % celkových prijatých kalórií by malo pochádzať zo zdravých tukov. Pokiaľ ide o zlé tuky, nemali by sme ich jesť viac, ako 10 % z celkového počtu kalórií a menej ako 1 % z trans-tukov. Avšak
tuky nevplývajú na každého rovnako. Rozhoduje o tom metabolizmus človeka a jeho krvná skupina. Tuky sú však vo všeobecnosti najcennejším zdrojom energie a veľmi dôležitou zložkou potravy, bez ktorej nemôže správne fungovať hormonálna sústava, mozog, srdce, cievy a vôbec celý organizmus.
Tuky ako súčasť vyváženej stravy
Tuky sú v organizme dôležité nie len ako zdroj energie, ale rovnako sú súčasťou biomembrán buniek nášho tela, preto by sme ich mali zaradiť do každodenného jedálnička. Je dôležité vyberať si potraviny s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú pre naše telo prospešné. Potrebujeme ich hlavne keď cvičíme, alebo sa inak fyzicky namáhame, práve vtedy organizmus dokáže vyťažiť energiu z našich tukových zásob a nie zo svalovej hmoty.