Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Beh a jeho pozitívne účinky na naše telo, zdravie aj psychiku
19.08.2021 Dĺžka čítania: 6 min. Šport Beh Tréning Pre začiatočníkov Čo si obliecť Zdravie Iné Motivácia

Beh a jeho pozitívne účinky na naše telo, zdravie aj psychiku

Beh je nepochybne dobrý pre našu fyzickú kondíciu, má pozitívny vplyv na imunitný systém a je skvelým nástrojom na spaľovanie kalórií. Okrem týchto výhod by skúsení bežci mohli hovoriť aj o jeho ďalšom veľkom benefite. Výrazne prispieva k psychickej pohode človeka a znižuje hladinu stresu v tele.

V článku sa dočítate:

Prečo to nevzdať hneď na začiatku

Každý z nás máva občas horšie dni, zlú náladu či rôzne problémy, ktoré treba riešiť. V takom prípade je ideálne vybrať sa v rámci psychohygieny von na čerstvý vzduch. Vašej psychike môže pomôcť práve beh, aj štúdie z celého sveta potvrdzujú, že je to dobrý liek na starosti. Pomáha dokonca zlepšiť symptómy pacientov trpiacich klinickou depresiou.

Pichanie v boku, pocit ťažkých nôh či lapanie po dychu sú najčastejšie chyby začiatočníkov, ktoré mnohých odradia od behania. Začiatky nebývajú jednoduché, ak však máte dostatok motivácie, časom si nájdete svoje tempo a spoznáte všetky benefity behu. Dôležité je poriadne sa rozcvičiť pred každým vybehnutím a dĺžku trasy prispôsobiť svojim silám.

Aké výhody má pravidelný beh z pohľadu našej psychiky

Beh pomáha pri problémoch so stresom a zlepší náladu

Pri behu sa vylučujú serotonín a endorfíny, teda dve zázračné látky, vďaka ktorým sa vám zlepší nálada a negatívne účinky stresu už nebudete pociťovať tak intenzívne. Endorfíny navyše aj tlmia bolesť a zlepšujú imunitu. Ďalším dôvodom, prečo beh zlepšuje náladu, je okolité prostredie. Príroda, čerstvý vzduch a prirodzené svetlo sú zaručeným životabudičom a keď ich spojíte s pravidelným zdravým pohybom, čoskoro spozorujete prvé výsledky.

Doprajte si lepší spánok vďaka pravidelnému behu

Pravidelný beh môže zaručiť pokojný spánok. Po rannom tréningu vás tak bude čakať omnoho efektívnejší deň v práci. Večer zase ľahšie zaspíte a váš spánok bude hlbší. Podľa riaditeľa divízie spánkovej medicíny na Harvard Medical School, cvičenie pomáha dosiahnuť kvalitný a hlboký spánok bez ohľadu na to, v ktorej časti dňa cvičíte. Radšej sa však vyhnite intenzívnemu behu vo večerných hodinách, môže spôsobiť, že kvôli „nabudeniu“ nebudete môcť zaspať.


Behanie má podobné upokojujúce účinky ako meditácia

Účinky meditácie na fyzické a psychické zdravie sú známe už dlhé roky. Jej základným princípom je sústrediť sa len na jednu vec. Určite poznáte ten pocit, keď sa vám hlavou preháňajú stovky myšlienok naraz a nijako ich neviete zastaviť. V takom stave sa len ťažko premýšľa, pracuje alebo odpočíva. Myseľ vtedy pomôže upokojiť meditácia alebo aj beh, ktorý vyvoláva podobné účinky.

Beh pomáha navodiť rovnaký stav mysle ako meditácia. Musíte si pri ňom totiž sústrediť na svoj dych a zmysly. Podľa výsledkov štúdie z Arizonskej univerzity má beh podobný efekt ako meditovanie aj na mozgovú aktivitu. U bežcov bolo zaznamenané stlmenie aktivity v tej časti mozgu, ktorá má na starosti tzv. vnútorný monológ a často súvisí s klinickou depresiou. Naopak, beh zvyšuje aktivitu v prednej časti mozgu, ktorá je spojená s výkonnými funkciami organizmu.

Pravidelným behaním zlepšíte svoje sebavedomie

Začnite pravidelne sledovať svoj výkon, napríklad aj pomocou tréningového denníka. Časom si určite všimnete zlepšenie, čo vám prinesie hlboký pocit spokojnosti so sebou, so svojím odhodlaním a výdržou. Behom prospejete aj vašej postave, zhodíte pár kíl a naberiete svaly. Aj to vám určite zdvihne sebavedomie. Tento pocit potom jednoducho prenesiete aj do iných oblastí svojho života.

Lepšia koncentrácia vďaka behu vám zaručí aj lepšiu pamäť

Beh má vplyv aj na zlepšenie koncentrácie, pretože počas behu máme šancu psychicky si oddýchnuť. Pravidelné behanie podporuje funkciu buniek v pamäťovom centre mozgu, čo znamená, že sa zvyšuje prietok krvi v mozgu. To má za následok aj zlepšenie a zvýšenie kapacity pamäti. Výskumníci z UT Southwestern Medical Center robili prieskum, v ktorom dokázali, že beh zabraňuje zhoršeniu kognitívnych funkcií aj u starších ľudí. Dokonca prišli na to, že aeróbne cvičenia, teda napríklad beh, vám môžu zlepšiť pamäť, aj keď sa začala zhoršovať už skôr.

Ako sa zbaviť depresie a depresívnych stavov

Beh má vedecky overený pozitívny vplyv na úzkostné a depresívne stavy. Už polhodinové prebehnutie vás môže zbaviť pocitov úzkosti. Pozitívne skúsenosti s behom má aj Jana, ktorá trpí mániodepresiou už od puberty. Rozhodla sa preto začať s behom. „Bavilo ma to, z tréningu som sa vždy večer vracala taká unavená, že jediné, čo som mala na mysli, bola sprcha, večera a posteľ. Veľmi sa mi zlepšil spánok a lekár mi znížil dávky liekov.“ Fyzická únava jej pomáhala nemyslieť na nič negatívne, nedovolila jej riešiť temné myšlienky. Rada od psychologičky a trenérky Evy Chalupovej: „Ak sa cítite pod psa, veľmi intenzívny beh vám nepomôže. Po veľkej záťaži je, naopak, normálne, že sa depresívne príznaky trochu zhoršia. Budete skrátka unavení.”


Ako začať behať?

Choďte na to pomaly

V prvom rade by ste pohyb mali prispôsobiť svojej kondícii. Ak nevládzete vyjsť ani pár poschodí pešo po schodoch, jednoducho začnite iba chodiť. Robte si dlhšie prechádzky a postupne pridávajte kilometre. Neskôr skúste rýchlochôdzu. Pri behaní na to choďte rovnako pomaly, vzdialenosť si zvyšujte postupne. Pamätajte, že nie je dôležité, ako rýchlo alebo intenzívne beháte. Ide o to, behať pravidelne a dlhodobo. Samozrejme, ak už máte dobrú kondíciu, začnite priamo s behom, ale taktiež nepreceňujte svoje schopnosti.

Určte si cieľ

A nemyslíme tým cieľ trasy pri vašom behu, ale cieľ, ktorý bude vašou motiváciou vytiahnuť tenisky a ísť von zabehať si. Z definície vášho cieľa musí byť jasné, či ste ho splnili alebo nie. Nestačí iba „chcem behať“. Vyskúšajte napríklad behať aspoň 3 razy do týždňa, zabehnúť za mesiac 10 km, môžete tiež sledovať svoj čas, vytýčiť si rôzne trasy alebo sledovať, kedy vám klesá výkonnosť a podobne.

Nezabudnite, že pre vaše ciele si musíte urobiť čas. Budete behať po práci alebo si privstanete? Pôjdete s kamarátmi na kávu alebo pôjdete radšej behať? Splniteľnosť konkrétneho cieľa vám umožňuje nastaviť si bežecký plán a postupnými jasne definovanými krokmi vás dovedie do úspešného konca. Potom si nastavíte ďalší a ďalší cieľ. Zakaždým budete o kúsok sebavedomejší a spokojnejší sami so sebou.

Nezabudnite na kvalitné bežecké topánky a oblečenie

Pri behaní potrebujete stabilitu, ktorú vám môžu zaručiť práve kvalitná bežecká obuv. Pri jej výbere by ste mali prihliadať na pohodlie, stabilitu i telesnú konštrukciu. Platí, že bežecká obuv potrebuje veľkostnú rezervu. Vaše bežecké topánky by tak mali byť o 1 až 2 čísla väčšie, než vaše bežné topánky. Na našom e-shope nájdete množstvo kvalitných bežeckých tenisiek, ktoré vám ponúknu tú správnu podporu pri vašich začiatkoch.

Oblečenie na beh by ste mali prispôsobiť aktuálnemu počasiu. V teplých letných dňoch vám stačia šortky a tielko, zabúdať by ste ale nemali na pokrývku hlavy. Vy to vnímať nemusíte, ale páliace slnko vám vie spôsobiť veľa nepríjemností. Vždy dbajte v prvom rade na svoje zdravie a bezpečnosť. V chladných zimných dňoch to však s oblečením nepreháňajte. Akonáhle začnete bežať, vaša bežná telesná teplota sa zvýši a budete mať pocit, že je o 10 stupňov viac, ako v skutočnosti ukazuje teplomer. V zime nebehajte ani príliš naľahko. Keď sa spotíte, chladný vietor vám môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

Pracujte na technike behania

Pri pravidelnom behu by ste mali myslieť aj na správnu techniku. V začiatkoch si síce budete pripadať smiešne a nekoordinovane, to sa však postupne vytratí. Vyhnúť by ste sa mali dopadom na pätu a presunúť hmotnosť tela pozdĺž celého chodidla. Zabúdať by ste nemali ani na správne dýchanie. Aby ste predišli nepríjemnému pichaniu v bokoch, mali by ste dýchať pravidelne a zhlboka. V závislosti od vašej rýchlosti a náročnosti si nájdete rytmus, v ktorom sa budete nadychovať a vydychovať. Najčastejšie sa behá „2 kroky nádych, 2 kroky výdych“, niekomu viac vyhovuje „2 kroky nádych, 3 kroky výdych“. Sústreďte sa na svoj rytmus a nájdite ten, pri ktorom dokážete rovnomerne vzduch vdychovať aj vydychovať. Nemali by ste lapať po dychu ani plytko dýchať. Ak sa už dlhšie odhodlávate začať s behom, neváhajte a začnite ešte dnes. Vyhnite sa začiatočníckym chybám a poriadne sa na beh pripravte. Trocha teórie a správna technika behu vám pomôžu vyvarovať sa bežeckých zranení a užiť si beh naplno. Na začiatku si možno budete pripadať nekomfortne a neprirodzene, ale tie pocity po behaní budú na nezaplatenie.

Zdroje

https://www.bezeckepotreby.sk/blog/beh-a-zdravie

http://beh.cvicte.sk/beh/mentalne-vyhody-behu-pre-ktore-ho-milujeme

https://www.doverun.sk/bezecky-special/a201_beh-mi-pomohol-vitazit-nad-depresiami

https://rungo.hnonline.sk/aktuality/986740-beh-je-ako-terapia-nici-stres-aj-nevrlu-naladu

https://www.sme.sk/c/3332980/beh-oblazi-telo-mysel-i-dusu.html

https://uzitocna.pravda.sk/seniori/clanok/580254-co-je-lepsie-pre-seniorov-beh-ci-chodza/

https://tech.sme.sk/c/22410011/cvicenie-zlepsuje-pamat-zvysuje-prietok-krvi-v-mozgu.html

https://www.fitland.sk/beh/

beh behanie psychika beh a psychika lepší spánok vplyv behu na psychiku

Napísal

Trenujeme.sk

19.08.2021

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.