Výhody intenzívneho intervalového tréningu behu

Výhody intenzívneho intervalového tréningu behu

Snažíte sa schudnúť, tak denne aspoň 30 – 60 minút venujete kardiu. Vaša vysnívaná postava vám ale stále chýba. Pri chudnutí nie je vždy dôležitá kvantita. Ak chcete útočiť priamo na tuky, kardio tréningom je to takmer nemožné. Tréning musí byť kvalitný a intenzívny. Myslíte si, že rýchlosť je len pre skúsených bežcov? Mýlite sa. Bez rýchlych tréningov intenzitu nedosiahnete. Pomalým behom dosahujete minimálny progres a pracujete len na vytrvalosti. Intenzívny intervalový tréning zapája väčšie spektrum svalových vlákien, posilňuje srdce, cievy a zvyšuje počet mitochondrií („motor“ vo vašich svaloch). Po intervalových tréningoch sa budete neustále zlepšovať, aj keď pôjdete opäť svoj „pomalý beh“, pôjde sa vám ľahšie a v lepšom tempe na tých istých tepoch.

Overujte si fakty

V súvislosti s touto témou existuje niekoľko bežných mýtov, ktoré kolujú internetom aj posilňovňami. Nespoliehajte sa na ne a fakty si vždy radšej overte.

Snažím sa schudnúť, preto sa zameriavam na pomalý beh, ktorý spaľuje tuky

Čím rýchlejšie budete bežať, tým viac kalórií spálite. Ak budete intervalový tréning cvičiť pravidelne, vaše telo bude spaľovať dokonca aj po tréningu (tzv. efekt EPOC). Pri aeróbnom tréningu by to nebolo možné, preto je dobré aspoň raz týždenne obmeniť  tréning a „prebudiť sa“. Použijete iné svaly a znížite tak riziko zranení, samozrejme, ak budete zvyšovať intenzitu dávky postupne.
Intervaly a intenzita pri behu Intervalový bežecký tréning zlepší vašu celkovú výkonnosť

Bežím svoj prvý maratón, nabieham len „pomalé“ km

To je prekliatie mnohých bežcov, ktorí idú maratón po prvýkrát. Na konci dlhého behu im dôjde palivo a ich forma klesá. Rýchle tréningy naučia telo využívať rýchle svalové vlákna a svaly budú na konci maratónu odolnejšie . Srdce sa naučí pumpovať viac krvi za minútu a efektívnejšie dodávať kyslík do svalov, čo pocítite na dlhších behoch.

Snažím sa odbehnúť svoje prvé 5 km preteky, takže mi rýchlosť netreba

Čím je vzdialenosť kratšia, tým sú intervalové tréningy dôležitejšie. Či už máte špeciálny časový cieľ alebo nie, ak budete trénovať rýchlosť, ľahšie zabehnete aj 5 km v pohodovom tempe.
Intervalový tréning a výhody pri iných športoch Ak do tréningu zaradíte aj intervaly, zlepší to váš výkon aj pri iných športoch

Výhody intervalového tréningu

Dva či trikrát za týždeň intervalový tréning úplne stačí. Niekomu možno na začiatok postačí aj jeden. Intervalové cvičenie v trvaní 15 – 20 prinesie tieto výhody:
  • efektívne zníži množstvo telesného tuku,
  • zvýši svalový tonus,
  • zlepší kvalitu pokožky,
  • zlepší kondíciu a výkonnosť,
  • odstráni únavu a zvýši hladinu energie.