Cvičenie ponúka množstvo výhod, ktoré môžu zlepšiť takmer každý aspekt tvojho zdravia. Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje produkciu hormónov, vďaka ktorým sa budeš cítiť šťastnejšie a zvýšia tiež kvalitu tvojho spánku. A neboj sa, nemusíš denne stráviť cvičením dlhé hodiny. Stačí, ak sa budeš venovať približne 30 minút denne intenzívnej fyzickej aktivite, alebo 60 minút strednej až ľahkej aktivite a výsledky sa dostavia. Ak veľa pracuješ a myslíš si, že na pohyb nemáš čas ani energiu, skús ísť napríklad niekoľko krát za týždeň peši z práce a uvidíš, že sa budeš cítiť lepšie a je pravdepodobné, že sa ti bude aj lepšie spať.
1. Pohyb zlepšuje náladu a zvyšuje množstvo energie
Ukázalo sa, že cvičenie zlepšuje náladu a dokáže
znížiť pocity stresu alebo úzkosti. Je to spôsobené tým, že vyvoláva zmeny v častiach mozgu, ktoré regulujú stres a úzkosť. Môže taktiež
podmieniť citlivosť mozgu na serotonín a norepinefrín, čo sú hormóny, ktoré zvyšujú pocit šťastia a znižujú depresiu. Pohyb navyše
zvyšuje produkciu endorfínov, tzv. hormónov šťastia, o ktorých je známe, že pomáhajú vytvárať pozitívne pocity alebo znižujú vnímanie bolesti. Ich hladina v krvi
stúpa už po 10 minútovej fyzickej aktivite.
Pri športovaní si myseľ taktiež oddýchne od problémov bežných dní, pretože sa plne sústredí na výkon, a tak sa naplní novou dávkou energie.Cvičenie môže ovplyvniť aj množstvo energie u ľudí, ktorým chýba alebo trpia chronickou únavou. V priebehu cvičenia musí telo dodať viac kyslíka do tkanív, aby kardiovaskulárny systém fungoval efektívnejšie.
Čím viac sa hýbeš, tým je srdce nútené pumpovať viac krvi a pritom dodávať viac kyslíka do pľúc. Práve aeróbne cvičenie posilňuje kardiovaskulárny systém a zlepšuje zdravie pľúc. Zistilo sa, že šesť týždňov pravidelného cvičenia znížilo pocit únavy u skúmanej vzorky ľudí. Okrem toho sa ukzalo, že cvičenie zvyšuje energiu aj u ľudí s inými vážnymi ochoreniami, ako je napríklad rakovina.
2. Cvičenie znižuje riziko chronických ochorení a zvyšuje fungovanie mozgu
Nedostatok fyzickej aktivity môže byť príčinou vzniku niekoľkých chronických ochorení. Zistilo sa, že pravidelná fyzická aktivita zlepšuje citlivosť na inzulín, ktorý riadi transport cukru v krvi alebo ovplyvňuje metabolizmus tukov a bielkovín. Ak bunky prestanú byť citlivé na inzulín, v tele sa zvýši jeho množstvo, neskôr množstvo cukru v krvi a to môže vyvolať poškodenie pankreasu. Keď hladina cukru v krvi prekročí určitú hranicu, najčastejším následkom býva diabetes, známy aj ako cukrovka.
Vďaka pohybu sa môžeš vyhnúť aj ochoreniam srdca, rakovine, a rovnako aj vysokému cholesterolu. Fyzická aktivita má blahodárne účinky aj na mozog a pamäť. Tým, že sa pri pohybe zvýši srdcová frekvencia, zvýši sa aj prietok krvi a kyslíka do mozgu. Ukázalo sa, že časť mozgu, ktorá je dôležitá pre pamäť a učenie sa pri pravidelnom pohybe posilňuje.
3. Fyzická aktivita na zmiernenie bolesti a lepší spánok
Cvičenie má priaznivé účinky na vnímanie bolesti a tiež dokáže zvýšiť jej toleranciu, alebo zmierniť bolesť v súvislosti s chronickými problémami. V minulosti sa na chronické bolesti odporúčal odpočinok a nečinnosť, no aktuálne sa práve na chronické bolesti odporúča pohyb. Zistilo sa, že cvičenie môže ľuďom s chronickou bolesťou zmierniť bolesti, a tak zlepšiť kvalitu ich života.
Ak máš nepokojný spánok a niekoľko krát sa v noci zobudíš, práve fyzická aktivita môže pomôcť zmierniť tieto nepríjemnosti. Vyčerpanie energie, ku ktorej dochádza počas cvičenia stimuluje regeneračné procesy počas spánku. Okrem toho zvýšenie telesnej teploty počas pohybu ju naopak počas spánku znižuje, a tým zvyšuje jeho kvalitu. Taktiež sa zaznamenal kratší čas potrebný na zaspávanie u ľudí, ktorí počas dňa vyvíjali fyzickú aktivitu.
4. Zdravšie svaly, kosti a krajšia pokožka po niekoľkých minútach pravidelného pohybu denne
Cvičenie zohráva dôležitú úlohu pri budovaní a udržiavaní silných svalov a kostí. Je to preto, že cvičenie pomáha uvoľňovať hormóny, ktoré podporujú absorbciu aminokyselín do svalov, a to v spojení s dostatočným príjmom bielkovín napomáha ich spevňovaniu. Fyzická aktivita, najmä záťažové a odporové cvičenie tiež pomáha budovať hustotu kostí. Štúdie na starších mužoch a ženách, ktorí cvičili so záťažou, ukázali zvýšenie kostnej minerálnej hustoty, sily kostí a veľkosti kostí.
Oxidačný stres v tele ovplyvňuje aj vzhľad pokožky. Oxidačný stres nastáva, keď antioxidačná obrana tela nedokáže úplne opraviť poškodenie buniek spôsobené zlúčeninami známymi ako voľné radikály. To môže poškodiť štruktúru buniek a negatívne ovplyvniť vzhľad pokožky. Pravidelné cvičenie môže zvýšiť produkciu prirodzených antioxidantov v tele, ktoré pomáhajú chrániť bunky.
Bez ohľadu na úroveň tvojej aktuálnej fyzickej kondície sa už po niekoľkých dňoch pravidelného pohybu budeš cítiť lepšie. Tvoje telo si na postupné zvyšovanie záťaže zvykne a tvoja kondícia sa zlepší. Cvičenie je kľúčové pre podporu zdravého metabolizmu a spaľovanie väčšieho množstva kalórií.
Pomáha tiež udržať si svalovú hmotu a odbúrať nadbytočný tuk, vďaka čomu bude tvoje telo pevnejšie a krajšie. Okrem toho môže byť cvičenie aj veľká zábava a pri dodržaní pravidelnosti po čase zistíš, že je oveľa jednoduchšie posúvať svoje limity, čo vedie k ďalšej a ďalšej motivácii.
Zdroje: