Nákup bicykla je pre mnohých cyklistov veľkou udalosťou. Skúsení už vedia, že si nestačí zvoliť len správnu značku. Tá v mnohých prípadoch ani nemusí zohrávať veľkú rolu. Oveľa viac záleží na type bicykla, ktorý sa odvíja od terénu, na ktorom sa chceš pohybovať. Pri výbere toho „pravého” bicykla zohrávajú rolu viaceré faktory. Mal by si sa riadiť podľa veľkosti kolies, materiálu, z akého je vyrobený rám alebo jeho veľkosti? To všetko si zodpovieme v tomto článku.
Zvoľ si terén, v ktorom budeš jazdiť najčastejšie
Pokiaľ najčastejšie jazdíš v lese, tvoj ideálny parťák bude horský bicykel alebo tzv. MTB. Tieto typy sa môžu pýšiť širšími plášťami s hrubou vzorkou. Ak by si chcel poriadne šliapať po nerovnom povrchu, odporúčame ti celoodpružený horský bicykel, ktorého rám a vidlica sú odpružené. Na niektorých typoch bicyklov je možné toto odpruženie uzamknúť.
Ďalším typom je city bike alebo mestský bicykel, ktorý využiješ, pokiaľ chodíš často do mesta alebo jazdíš na rovnom a pevnom povrchu. Ak si stále nevieš vybrať alebo využívaš oba typy tratí, potom by mohol byť pre teba vhodný trekingový alebo crossový bicykel.
https://www.youtube.com/watch?v=FN9AC7ALIZY
Zmeraj si vnútornú dĺžku dolnej končatiny
Pre výber správnej veľkosti bicykla si budeš musieť zmerať vnútornú dĺžku nohy, teda rozkrok. Áno, naozaj rozkrok. Je to vlastne vzdialenosť od rozkroku po zem. Ešte predtým, ako túto vzdialenosť odmeráš, pamätaj, že výrobcovia označujú veľkosti rôzne, preto si pred nákupom zisti všetky potrebné informácie a skontroluj si jednotlivé veľkostné tabuľky.
Ako správne odmerať dĺžku rozkroku? Postav sa k stene, nohy maj od seba vzdialené 15 až 20 cm, medzi stehná vlož knihu (simuluje sedlo). Potom označ na stene miesto, kde sa chrbát knihy dotýka steny. Po následnom odmeraní vzdialenosti od tohto bodu po podlahu dostaneš presný údaj dĺžky tvojho rozkroku. Okrem dĺžky vnútornej nohy ovplyvňuje správnu veľkosť bicykla aj tvoja výška a váha. Preto si nezabudni počas nákupu bicykel poriadne vyskúšať.
Správne nastavenie sedla bicykla
Pre bezpečnú a pohodlnú jazdu je potrebné správne nastavenie výšky, uhla a polohy sedla na bicykli. Cieľom nastavenia je nepreťažovať telo, preto si musíš nájsť polohu, ktorá bude vyhovovať tebe. Pretože žiadna poloha nie je univerzálna. Tá sa líši podľa štýlu jazdy, charakteru terénu alebo typu bicykla, na ktorom jazdíš.
Každému človeku bude vyhovovať iné sedlo. Zatiaľ čo užšie sedlá ocenia skôr športovci, širšie sedlá sú určené pre rekreačných jazdcov. Taktiež nezabudni, že na dlhé trasy sa odporúča tvrdé sedlo. Správnu výšku sedla určíš pätovou metódou. To znamená, že keď položíš pätu na pedál v najnižšej polohe, tak jeho os by mala prechádzať najširšou časťou chodidla. Viac o nastavení sedla na bicykel sa dočítaš v našom článku Ako správne nastaviť sedlo na bicykli.
Faktory, ktoré zásadne ovplyvňujú veľkosť bicykla
Na trhu nájdeš mnoho značiek, takže veľkosť rámov bicykla a ich konštrukcia sa môže líšiť. Veľkosť rámu je vzdialenosť medzi hornou časťou sedlovej trubky a stredom spodného držiaka. Vhodnú veľkosť rámu zistíš vypočítaním jednoduchého vzorca, ktorý vytvoril slávny francúzsky tréner Cyrille Guimard.
Mestské a trekingové rámy bicyklov: vnútorný sed [cm] x 0,64
Cestné rámy bicyklov: vnútorný sed [cm] x 0,67
Rámy horských bicyklov: veľkosť cestného rámu - 11 cm
Významnú úlohu zohráva materiál rámu
Okrem veľkosti je veľmi dôležitým faktorom aj samotný materiál cyklistického rámu. Medzi najbežnejšie materiály patrí hliník. Výhodou hliníka je, že má nízku hmotnosť a bočnú tuhosť rámu. Avšak nevýhodou sú malá pružnosť a vyššia cena oproti oceli.
Za najlepší materiál na výrobu rámov sa považuje karbón. Pohlcuje vibrácie, je veľmi pevný, trvanlivý a ľahký. Medzi ďalšie bežné materiály patrí oceľ. Tá je celkom lacná, pružná a dobre tlmí nárazy. Na druhej strane má však vyššiu hmotnosť, ktorá sa dá znížiť pridaním chrómu alebo molybdénu.
Na veľkosť bicykla má vplyv aj typ kolies
Bicykle sa podľa veľkosti kolies delia na 3 typy, a to na bicykle s 26, 27,5 a 29 palcovými kolesami. Bicykle s 26 palcovými kolesami sú všeobecne určené pre ľudí nižšieho vzrastu. Považujú sa za prechodnú veľkosť medzi detskými veľkosťami a bicyklom, ktorý je určený pre dospelých. Bicykle s 27,5 palcovými kolesami sú pre väčšinu populácie. Považujú sa za univerzálnu voľbu. S kolesom sa ľahšie manévruje, má nižšiu hmotnosť a na svoje si prídu ako pretekári, tak aj bežní ľudia.
29 palcové kolesá sú rýchlejšie a ľahšie prekonávajú nerovnosti na ceste. Pri tomto type kolies si nájdu vhodný bicykel rekreační jazdci i pretekári. A čo robiť v prípade, keď si na hranici veľkostí? Jednoducho siahni po menšej veľkosti. To platí najmä pri gravel a cestných bicykloch. Horské bicykle sú vo všeobecnosti s každým novým modelom čoraz nižšie položené a dlhšie.
Dôležitosť geometrie rámu bicykla
Podľa geometrie rámu spoznáš, na čo je bicykel určený. Dôležitými údajmi sú dĺžka sedlovej trubky a dĺžka hornej rámovej trubky. Vďaka dĺžke sedlovej trubky zistíš, aký je bicykel vysoký. Ide o vzdialenosť medzi stredovou osou rámu a koncom sedlovej trubky. Pri dĺžke hornej rámovej trubky budeš zas vedieť, ako budeš pri jazde natiahnutý.
Výber nového bicykla môže byť pre niekoho mätúca záležitosť. Avšak ak vezmeš do úvahy faktory, ktoré sme v článku opísali, tvoj výber by mal byť oveľa jednoduchší. V našom e-shope nájdeš rôzne typy bicyklov, ktoré ti môžu sadnúť. Okrem toho ponúkame aj sedlá, kolesá a iné dôležité komponenty pre cyklistiku, ktoré budeš potrebovať.
Zdroje:
https://www.omnicalculator.com/sports/bike-size
https://www.bicycling.com/bikes-gear/a20047780/find-right-bike-size/