Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Ako a podľa čoho správne vybrať cestný bicykel
11.01.2024 Dĺžka čítania: 5 min. Šport Cyklistika Zaujímavosti

Ako a podľa čoho správne vybrať cestný bicykel

Ponuka bicyklov na trhu je veľmi široká, a preto je skutočne náročné sa v nej vyznať a dobre si vybrať. V tomto článku sa dozvieš, ako si vybrať vhodný cestný bicykel, na aké kritériá by si pri rozhodovaní nemal zabúdať a ktoré faktory by si rozhodne nemal podceniť. 

Dodnes sa stretávame s tvrdením, ktoré vzniklo v deväťdesiatych rokoch s rapídnym príchodom MTB bicyklov, a to že cestné bicykle sú určené na jazdenie na kvalitných vozovkách a ich použitie na horších cestách má za následok zničenie bicykla. Veľa stránok, dokonca aj špecializovaných cyklistických obchodov, podobné názory podporuje, no v nasledujúcich riadkoch sa na to pozrieme z čisto praktického hľadiska.

Špecifiká cestného bicykla

Dôvod, prečo cestné bicykle opäť získavajú na popularite je ten, že nižšiu dávku komfortu kompenzujú maximálnym zhodnotením sily a vyššou rýchlosťou, čím je možné prejsť za rovnaký čas vyšší počet kilometrov ako na horskom bicykli. Cestná cyklistika je čistá a elegantná. Spolu s postupnou výstavbou cyklochodníkov je ideálna na víkendový výjazd v ľahkom svižnom tempe. Pretekárom, ktorý sa venujú horskej cyklistike, zase odporúčame cestný bicykel ako plnohodnotný doplnok prípravy, keďže je možné lepšie trénovať kruhové šliapanie a skôr získať rovnomerné tempo.

Podstatou každého bicykla je preniesť maximum sily športovca na pohyb smerom dopredu. Pri horských bicykloch je potrebné myslieť na dôležitý aspekt – komfort. Určité množstvo energie sa stráca v širších mäkších plášťoch a v odpružení bicykla a pomer komfort vs. rýchlosť hrá veľmi dôležitú úlohu. Ako napovedá názov cestný bicykel, tento typ je určený na cestu a hlavnú úlohu preberá tuhosť. Základnou črtou sú plášte nafúkané na vysoký tlak, aby minimalizovali valivý odpor a pevný rám s prihliadnutím na aerodynamiku, ktorá je podporená aj dĺžkou rámu, tak, aby bol cyklista počas jazdy natiahnutejší a viac sklonený.


Na to, aby to tvoj bicykel prežil, však nepotrebuješ perfektne upravený povrch ako na okruhu Formuly 1. Pri výrobe cestného bicykla sú použité rovnaké materiály a podobné technológie ako u horských bicyklov, na bežných slovenských cestách sa teda zničenia báť nemusíte. Rozdiel je v tom, že cestný bicykel je menej prispôsobivý terénu a každú väčšiu nerovnosť vám dá pocítiť, rovnako aj minimálna vzorka plášťa stráca priľnavosť na podklade inom ako asfaltovom (napr. na betónovom). O tom, koľko cestný bicykel vydrží, svedčia aj preteky Paris - Roubaix, Tour des Flandres alebo ďalšie, ktoré pretekári absolvujú na cestných bicykloch a veľkú časť trasy pritom tvoria úseky vykladané dlažobnými kockami.

Výber cestného bicykla podľa tuhosti rámu

Ak už pre teba cestný bicykel nie je tabu, pozrime sa na to, čo nám dokáže ponúknuť a čo je dôležité pri jeho výbere. Najdôležitejšou a aj najhodnotnejšou časťou bicykla je jeho rám. Pri ráme cestného bicykla sú rozhodujúce dva faktory, a to váha a tuhosť. Čím pevnejší rám a čím nižšia hmotnosť, tým vyššia cena, kvalita rámu, ale aj pôžitok z jazdy. Pokiaľ si plánuješ kúpiť cestný bicykel na viac ako len transportné účely, odporúčame investovať do bicykla s karbónovým rámom. Tento materiál sa stal v poslednej dobe pomerne dostupným a má vynikajúce vlastnosti. Lacnejšou verziou je hliníkový rám s prednou karbónovou vidlicou. 

Ďalšou dôležitou súčasťou bicykla sú kolesá. Opäť treba zdôrazniť nízku váhu a tuhosť. Rotujúca hmotnosť je veľmi podstatná pri zrýchlení bicykla a tuhosť kolies výrazne ovplyvňuje pocit z jazdy. Ak tvoj rozpočet nie je pripravený na taký veľký zásah, aby si si mohli dovoliť vyššiu modelovú radu kolies, investuj do nižších modelov a postupom času môžeš zvážiť dokúpenie nového páru. Zvyšné komponenty bicykla ovplyvňujú celkové vlastnosti minoritne. Preto ak sa rozhoduješ medzi nižšou alebo vyššou sadou komponentov a tvoje športové ciele nie sú ambiciózne, zvoľ radšej nižšiu modelov radu a zváž investíciu do kvalitných kolies.


Výber cestného bicykla podľa typu jazdy

Na aké účely budeš bicykel používať je jedna z prvých otázok, na ktorú by si pred jeho kúpou mal poznať odpoveď. Je veľmi podstatné či budeš jazdiť každý deň, iba cez víkendy alebo na bicykel vyrazíš až 5x do týždňa. Neexistuje univerzálny bicykel. Každý je vhodný do iného terénu. Taktiež musíš mať jasno v tom, či čas strávený na bicykli berieš iba rekreačne alebo sa uberáš pretekárskym smerom. To všetko má na výber bicykla veľký vplyv. 

Cestné bicykle „Sportive” alebo "Comfort"

Cestné bicykle typu Sportive sú určené na rekreačné jazdenie a sú prispôsobené na dlhé hodiny strávené na bicykli. Majú spravidla hliníkový rám s geometriou umožňujúcou vzpriamenejší posed. Tieto modely sú zároveň viac pohodlné vďaka menej agresívnemu sedeniu. Sportive cestné bicykle sú správnou voľbou pre cyklistov, ktorí s cestnou cyklistikou iba začínajú a chcú si jazdu užiť v pohodlí, ale zároveň vychutnať rýchlosť bicykla. Z ponuky cestných bicyklov Isaac Cycle je komfort trieda práve cestný bicykel Isaac Vitron.

Cestné bicykle „Endurance”

Endurance road bikes, alebo inak označované aj endurance cestné bicykle ponúkajú pohodlnú geometriu, ktorá posadí jazdca do vystretejšej polohy. V porovnaní s racing bikom ponúkajú pohodlnejší posed. Uprednostni ich ak si začiatočník, alebo radi tráviš dlhé hodiny v sedle a uprednostňuješ pohodlie pred rýchlosťou. Z ponuky Isaac je to napríklad bicykel Isaac Boson.

Cestné bicykle „Race”

Typy cestných bicyklov Race sú vhodné pre pretekárske jazdenie. Na rozdiel od rekreačných cestných bicyklov sú stavané na výkon, sú oveľa ľahšie a zvyknú byť vyrobené z kvalitnejších materiálov. Na druhej strane, však prinášajú so sebou aj nevýhody v podobe nižšieho komfortu, a to hlavne kvôli aerodynamike či maximálnej tuhosti. Od ich kvality závisí aj cena, ktorá je vyššia ako pri rekreačných cestných bicykloch. 


Výber cestného bicykla podľa ceny

Pri kúpe bicykla je pre väčšinu z nás rozhodujúcim faktorom cena. Aj cena cestných bicyklov je rôzna, pohybuje sa približne od 600 € až do 15 000 €. Najlacnejšie cestné bicykle sú práve tie rekreačné. Sú pohodlnešie, líšia sa kvalitou rámu, geometriou a sú orientované na komfort. Drahšie modely sú zamerané na športovú cyklistiku a určené hlavne pre pretekárov. Sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, majú dlhší posed, sú extra ľahké a rýchlosť z nich takmer vyžaruje. Úbytok materiálu zabezpečí jazdcovi výbornú ovládateľnosť, zároveň ale v mnohých prípadoch aj väčšiu náchylnosť na poškodenie. Kvalitnejší bicykel často znamená zložitejšie technológie ako napríklad hydraulické brzdy, olejom tlmené odpružené a podobne.  

Či s cyklistikou iba začínaš, alebo už patríš medzi ostrieľaných cyklistov, zvoliť správny typ bicykla je stále nevyhnutnosťou. Samozrejme, začínajúci cyklista bude mať iné požiadavky na cestný bicykel a bude vyberať medzi základnými kategóriami nižšej cenovej hladiny ako skúsený jazdec, ktorý hľadá bicykel s konkrétnym cieľom a je ochotný si priplatiť. Stále však platí, že na bicykli by si sa mal cítiť komfortne a pohodlne

Prehadzovačky pre cestné bicykle

Čo sa týka typu radenia a prehadzovzačky, mal by si vybrať hlavne kvalitné rady prehadzovačiek od značiek Sram, Campagnolo alebo Shimano. Ideálne

  • Shimano - Claris, Sora, Tiagra, 105, Ultegra a Dura Ace v prevedení Di2 alebo mechanike.
  • Sram - Apex, Rival, Force, Red v prevedení AXS alebo mechanike.

Od triedy Shimano 105 alebo Sram Rival sa rozhoduješ medzi mechanickým alebo elektronickým radením.

Prispôsob si cestný bicykel podľa predstáv

Výber ideálnej veľkosti bicykla až po cyklistické komponenty ti môže uľahčiť dôsledné nastavenie bicykla pomocou bike fittingu. Využíva sa pri tom množstvo metrík a technológií, ktoré realizuje odborník. Ide o prispôsobenie bicykla podľa tvojich individuálnych a telesných parametrov.

cestný bicykel výber cestného bicykla ako vybrať cestný bicykel

Napísal

Karol

11.01.2024

Som rekreačný cyklista, športovec a kedysi aj cestovateľ. Okrem cyklistiky sa venujem sa outdoor aktivitám v prírode, behu, plávaniu a iným športom. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016 v rámci projektu World Bike Travel. Cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe a objavovať nielen na bicykli nové krajiny a kúty sveta. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch na výlety, jazdy, preteky po Slovensku a iných krajinách Európy. Okrem klasických cyklo maratónov som prešiel aj extrémne preteky ako Istria 300, Alpenbrevet Platinum Tour, zúčastnil som sa 24 hodinovej jazdy z KE do BA, pravidelne chodím cyklomaratón Jasná alebo Trnava Rysy. Ročne najazdím od 6000 do 25000 km. Naše firmy poskytujú služby v oblastiach ako tvorba e-shopov a webstránkok, poskytujeme marketingové a e-commerce služby. Sám som konzultant v oblasti marketingu, e-commerce a pre web, kde okrem poradenstva, školení riešim aktívne aj zlepšovanie procesu, audity, analýzy, budgeting a riadenie projektov. V oblasti mám už viac ako 20 rokov skúseností. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. Založil som marketingovú agentúru Madviso, e-shop platformu Midasto a e-shop a predajňu so zameraním na cyklo a outdoor Trenujeme. Rád spolupracujem na zujímavých projektoch a rozvíjam ich.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.