Dôležitým faktorom, ako si užiť lyžovanie, zimnú turistiku alebo iný zimný šport je okrem správneho výberu oblečenia aj regenerácia. Telo potrebuje dostatok energie a spánku, aby dokázalo fungovať aj po fyzickej záťaži a zvládli ste tak ďalší deň na zjazdovke. Okrem jedla a spánku je dôležité venovať telu dostatočný odpočinok na uvoľnenie svalov. Prečítajte si 5 tipov, ako regenerovať telo po zimnom športe.
Strečing a joga
Po lyžovaní to väčšinu ľudí ťahá priamo do après ski baru, na ubytovanie rovno na večeru alebo do sauny. Ani jedna možnosť nie je zlá, ideálne je odpočinúť si tak, ako každému vyhovuje, no ešte predtým by ste mali venovať pár minút strečingu. Počas zimných športov, ako je lyžovanie alebo skialp, sú svaly extrémne namáhané a sťahujú sa. Nikto nechce skrátené svaly, o to viac, keď vás na ďalší deň čaká opäť zjazdovka. Ideálne aspoň pár minút venovať natiahnutiu svalov a zvýšiť tak svoju flexibilitu. Uvoľnite si chrbát, stehenné a sedacie svaly pomocou strečingu, alebo vyskúšajte jogu. Môžete jej cviky zaradiť do strečingu, alebo si ju zacvičiť ako samostatný tréning, hoci aj na 15 minút. Okrem uvoľnenia svalov joga ponúka niekoľko benefitov, ako je zlepšenie dýchania alebo rovnováhy.
Liečivá sila vody
Sprchovanie iba studenou vodou nie je pre každého a určite nie je dobré spoliehať sa v rámci regenerácie iba na ňu, hlavne ak ste nikdy neotužovali. Vyskúšajte známu Kneippovu kúru, kedy posilníte imunitu striedaním studenej a teplej vody. Metabolizmus bude stimulovaný teplotnými výkyvmi a vďaka tomu ostanú svaly, kosti, šľachy aj väzy lepšie zásobené krvou a výživnými látkami.
Sauna
Podobný efekt ako striedanie studenej a teplej vody má aj sauna. Telo sa prehrieva, cievy rozširujú a tak sa do tkaniva dostáva viac krvi a výživných látok. Teplo uvoľňuje svaly a tak nie je potrebné po športe regenerovať sa príliš dlho a pri vysokej teplote. Na to, aby ste uvoľnili telo a dopriali mu odpočinok po namáhavom športe, stačí jedno alebo dve 15-minútové sedenia pri teplote maximálne 60 °C. Pri dlhšom saunovaní a pri vyššej teplote by ste telo len zbytočne namáhali. Sauna prináša niekoľko zdravotných výhod, preto by ste ju mali určite zaradiť do pravidelnej regenerácie tela počas celého roka.
Hydratácia a výživné jedlo
Dôležitou súčasťou regenerácie je dostať do tela výživné jedlo a ostať hydratovaný. Hydratácia je dôležitá ako po saunovaní, tak aj počas športovania, napríklad lyžovania. Vypiť 2 litre vody, džúsu alebo izotonických nápojov je viac ako potrebné. Alkoholu by ste sa pre správne budovanie svalov a efektívnu regeneráciu mali vyvarovať, prípadne ho užiť v malom množstve.
Na budovanie svalov je potrebné doplniť telo správnymi živinami ako sú napríklad proteíny. Telo počas namáhavého tréningu a fyzickej aktivite spotrebuje zásoby glykogénu, ktoré sa svaly snažia po tréningu doplniť a získať svalové proteíny. Môžete tak urobiť konzumáciou tvarohu, vajíčok, ovsených vločiek, guinoi, šošovice alebo lososa.
Dostatok spánku
Spánok je pre prirodzené zotavenie veľmi dôležitý. Pri spánku telo produkuje okrem iného aj väčšinu bielkovín a rastových hormónov, ktoré spôsobujú obnovu buniek, pomáha predchádzať rôznym ochoreniam a zraneniam, ktorú môžu športovcov postihnúť. Jeho nedostatok vedie k únave, zhoršeniu reakčného času a schopnosti sústredenia. Preto je potrebné, aby každý aktívny športovec venoval spánku minimálne 8 hodín denne, pri mimoriadnej aktivite až 10 hodín.
Platí, že čím viac námahy telo dostane, tým viac regenerácie si zaslúži. Profesionálny športovci potrebujú viac odpočinku ako pasívny športovci, no vždy platí, že je dôležité počúvať svoje telo. Počas zimných mesiacov nezabúdajte ani na dostatok vitamínov.