Poznáme top druhy fitnes tréningov na rok 2018

Poznáme top druhy fitnes tréningov na rok 2018

Zaujíma vás, aké druhy cvičenia budú preferované tento rok? Opäť sme pre vás zostavili zoznam tých najpopulárnejších fitnes aktivít, ktoré budú dominovať počas nasledujúcich dvanástich mesiacov. Trendom vo fitness sme sa venovali aj minulý rok. Prevládalo tu využívanie nositeľnej elektroniky a aplikácií, cvičenie s vlastnou váhou či rôzne outdoorové aktivity. Zmeny v novom roku nebudú až také radikálne. Opäť sme sa pozreli na predpovede, ktoré každoročne zverejňuje magazín American College of Sport Medicine. Ten výročný rebríček fitnes trendov na ďalšiu sezónu zostavuje už viac než desať rokov.

Na čo sa zamerať tento rok?

Rok 2018 prinesie najmä vysoké tempo a zmenu v zmýšľaní. Dôraz sa bude klásť na cvičenie ako prevenciu i liečbu civilizačných chorôb. Populárne budú najmä:
  • vysoko intenzívny intervalový tréning,
  • funkčný tréning,
  • skupinové cvičenie,
  • cvičenie s vlastnou hmotnosťou a za asistencie osobného trénera,
  • novinkou je cvičenie pre chudnutie a cvičenie ako forma liečby.
Trendy v cvičení 2018 Trendy vo fitnes na rok 2018 sú už známe.

 Budeme sa veľa potiť

HIIT je anglická skratka pre vysoko intenzívny intervalový tréning. Číslom jeden bol v roku 2014 a vyzerá to, že je opäť späť vo svojej plnej sile. Toto cvičenie má jednu obrovskú výhodu, a to jeho krátkosť času a vysoko intenzívne cviky. V dnešných uponáhľaných časoch je to priam ideálny druh cvičenia. HIIT šetrí váš čas, obvykle je súčasťou behu alebo kardio cvičenia, pri ktorých sa tréning strieda s fázami oddychu. Začínajúcim športovcom radíme začať opatrne alebo skúste pokojnejší variant nazývaný LIIT. Tento druh cvičenia predstavuje tréning s nízkou intenzitou, pri ktorom tiež dochádza k spaľovaniu potrebných kalórií. Budete na neho potrebovať akurát trocha viac času.
Dnes sa ťažšie hľadá čas na cvičenie. Zapojiť do cvičenia celé telo v čo najkratšom čase – aj také sú tohtoročné trendy vo fitnes.

Cvičenie s vlastnou hmotnosťou nič nestojí

Pokiaľ neradi cvičíte so záťažou a činky vám dvakrát nevoňajú, 2018 bude vaším rokom. V tomto prípade budú trendy kopírovať už zabehnutý minulý rok, kedy bolo populárne na posilňovanie využívať vlastné telo. Nejde len o kliky či drepy, dnes už poznáme množstvo prešpekulovaných cvikov. Takýto tréning je takisto nenáročný na vybavenie a môžeme ho vykonávať prakticky kdekoľvek. Počuli ste už o termíne kalistenika? Je to najstaršia metóda posilňovania s vlastnou váhou. Využívali ju už legendárni Sparťania. V dnešných časoch sa dostáva skôr podobu Street Workout. Preslávili ho ľudia z chudobnejších častí mesta, ktorí si nemohli dovoliť návštevy drahých fitness centier, a tak začali cvičiť vonku, na ulici, v parkoch, na basketbalových či dokonca detských ihriskách.
Cviky s vlastnou váhou Vaše telo by malo byť pri cvičení najlepším pomocníkom.

Pod dohľadom odborníka

V dnešných časoch si ľudia čoraz častejšie volia na cvičenie pomoc certifikovaného odborníka. Cvičenie na vlastnú päsť ide postupne do úzadia a dopyt po skúsených tréneroch sa bude zvyšovať. Možno ich nájsť vo fitness či wellnes centrách či v rámci rôznych zdravotných programov. S asistenciou trénera súvisia aj skupinové cvičenia, ktoré boli in aj minulý rok. Pre jednotlivcov sú omnoho motivujúcejšie než individuálne cvičenie v pohodlí domova. Na vzostupe bude tento rok aj joga. Ľudia si z množstva jej variantov môžu vybrať presne to, čo im bude vyhovovať. Môžu ňou posilniť svalstvo i zrelaxovať, teda precvičiť si telo aj myseľ.
Odborník na cvičenie Nájsť kvalitného osobného trénera tento rok nebude až taký problém.

Nositeľné technológie sú stále in

Smart hodinky, merače pulzovej frekvencie či GPS zariadenia sa v hojnom počte používali minulý rok a inak tomu nebude ani nasledujúce mesiace. Športovo založeným ľuďom uľahčujú trénovanie a každý rok sa stretneme s nejakým novým vylepšením, ktoré náš zážitok z cvičenia posunie ešte na vyššiu úroveň.
Hodinky s meračom tepu Prepojenie technológií s rôznymi aplikáciami je cesta, ktorou sa rozhodne odporúčame vydať aj v roku 2018.

Nebudeme sa hýbať len v telocvični

Turistika, kanoistika, bicyklovanie či horolezectvo budú tento rok naozaj v kurze. Je to skvelá správa pre všetkých, ktorí sa neradi zatvárajú doma či v telocvični a nevadí im ani nepriazeň počasia. S vhodným výstrojom zvládnete predsa čokoľvek.
Pohyb vonku Pohyb na čerstvom vzduchu je vždy pridanou hodnotou.

Funkčný fitness pre všetky generácie

Funkčný fitnes oborníci charakterizujú ako použitie silového tréningu na zlepšenie balansu, koordinácie či vytrvalosti a tréneri sa ho snažia preniesť aj do každodenného praktického života. Toto pragmaticky zamerané cvičenie býva často spájané aj s cvičením pre starších ľudí. Dostať k cvičeniu aj strednú a staršiu generáciu bude tento rok o niečo jednoduchšie. Postarajú sa o to špeciálne upravené tréningové programy, pretože dnes veľmi dobre vieme, že aj na dôchodku sa dá fungovať zdravo a aktívne.
Funkčný fitnes Rok 2018 bude myslieť na kondičku aj staršej generácie.

Cvičenie nás bude liečiť

Asi najväčší prielom tento rok bude tvorený najmä pohľadom na samotné cvičenie. Fitness sa opäť dostáva do popredia aj ako metóda na chudnutie alebo dokonca ako forma liečby. Pokiaľ jedným z vašich novoročných predsavzatí bolo schudnutie a hlavne udržanie si želanej váhy, najlepšie je vhodným spôsobom kombinovať stravu s pohybom. Dnes vám už odborníci hravo zostavia trénigový plán i jedálniček, ktorý bude presne vyhovovať vašim požiadavkám. Z pohľadu fitnes profesionálov je čoraz viac kladený dôraz na cvičenie ako prevenciu i liečbu civilizačných chorôb. Moderná medicína vám síce už dokáže predĺžiť život, jeho kvalita je však aj naďalej vo vašich rukách. Pohybová aktivita je elixírom mladosti a to pochopili už aj dnešní fitnes tréneri, ktorí vás s radosťou budú udržiavať v najlepšej kondícii celý tento rok. Tak ako, tešíte sa?