Liečba športových úrazov a strava

Liečba športových úrazov a strava

Ak pravidelne trénujete, určite vás už niekedy postihlo zranenie, no asi ste pri jeho liečbe nemysleli na stravu. Je síce pravda, že správna výživa nemá veľký podiel na prevencii zranení, ktoré sú spôsobené napr. pretrénovaním alebo opotrebovanými teniskámi, pri ich liečbe je však dôležitá. Koniec koncov, strava tvorí základné štruktúry vášho tela. Rovnako, ako pri dobre postavenom dome, je pravdepodobné, že správne živené telo odolá väčšej tréningovej záťaži. Prinášame vám pár tipov, ktoré pomôžu zmierniť dopady zranení.

Dostatok jedla

Najhoršiu chybu, ktorú môžete urobiť, je jesť príliš málo. Ak vaše telo nemá dostatok energie na výživu a údržbu všetkých tkanív, vaše svaly začnú požierať samy seba. Katabolizmus narúša schopnosť tela napraviť poškodené tkanivá, spomaľuje regeneráciu svalov a zvyšuje riziko zranenia. Ale ako zistíte, čo je dostatok jedla? Nemusíte počítať kalórie. Stačí, ak budete sledovať denné tréningy a hmotnosť. Ak nepríjmete dostatok jedla, prvý signál bude pokles tréningového výkonu. A keď ste v katabolickom stave, vaša hmotnosť pôjde dole, zatiaľ čo percento telesného tuku ostane rovnaké, a to znamená, že strácate svalovú hmotu a nie tuk.
Čo jesť pri liečbe zranenia pri športe? Ani pri liečbe zranenia netreba škrtiť stravu

Nezabúdajte na tuk

Tuk má zlú povesť, ale nie každý tuk je zlý. Pomáha vytvoriť zdravé bunkové membrány, ktoré sú odolné voči poškodeniu počas tréningu. Určité druhy tukov tvoria základné zložky zlúčenín, ktoré bojujú proti zápalovému procesu. Dobre spravíte, ak budete denne konzumovať 10 % nasýtených tukov a dvakrát toľko nenasýtených. Nenasýtené sa nachádzajú v potravinách ako sú mastné ryby, vlašské orechy, avokádo, semená a olivy. Tieto tuky majú vysoký obsah vitamínu E, ktorý pomáha pri regenerácií svalov. Majú celkovo protizápalový účinok a pozitívny vplyv na zdravie. Telu prospeje, ak budete prijímať Omega 3 mastné kyseliny.
Tuky a liečba zranení Pri liečbe zranení je dôležitý dostatok tukov
Nasýtené tuky sú naopak obsiahnuté v potravinách ako je maslo, masť, mäso a niektoré oleje, hlavne tie predávané v plastových fľašiach. Tieto tuky sa považujú za zdraviu škodlivé, pretože zvyšujú hladinu cholesterolu, srdcových ochorení a zápaly. V poslednej dobe sa však množia názory, ktoré tieto informácie popierajú a nasýtené mastné kyseliny sa už nepovažujú za také zlo ako v minulosti.

Dbajte na vápnik

Pre triatlonistov je bežným zranením tzv. únavová zlomenina. Postihuje hlavne tých, ktorí majú nízku hustotu kostí. Práve preto je kľúčovou zložkou stravy vápnik. Odporúčaný denný príjem vápnika je 1000 až 1300 mg .Priemerný dospelý človek spotrebuje iba 500 až 700 mg denne. Nedostatkom vápnika môžete trpieť, ak konzumujete nízkotučné alebo netučné mliečne výrobky.
Obsah vápnika v zelenine Aj v zelenine sa nachádza prekvapivo veľa vápnika
V súvislosti s prevenciou úrazov, výživou svalov a kĺbov je dôležité aj to, čo jete. Svalové tkanivo sa obnovuje do dvoch hodín po tréningu. Vtedy je dôležité prijať najdôležitejšie živiny. Vhodné je si dať hneď po tréningu proteín, avšak pre triatlonistov je skvelá alternatíva kombinovať ho so sacharidmi, vhodný je napr. gainer. Sacharidy stimulujú syntézu svalových bielkovín a glykogénu. Existuje množstvo prípravkov a doplnkov výživy, no kvalitnou a vyváženou stravou nič nepokazíte :)