Triatlon je kombináciou troch disciplín – plávania, cyklistiky a behu. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať jednoduché, ich kombinácia je oveľa náročnejšia, ako si myslíš. Vo svete triatlonu existuje viacero typov pretekov. Niektoré trvajú jednu hodinu, zatiaľ čo iné aj viac ako 15 hodín. Preto je potrebné sa na každý druh triatlonu pripraviť inak. Poradíme ti, ako na to.
Vstupnú bránu pre začiatočníkov predstavuje superšprint
Táto vzdialenosť je najvhodnejšia pre začiatočníkov, ktorí by chceli absolvovať svoj prvý triatlon. Zvyčajne ide o 500 m plávania, 10 km na bicykli a 2,5 km behu. Výhodou je to, že nie je potrebné mať neoprénový oblek a obávať sa nemusíš ani plávania v otvorenej vode, pretože pri superšprintoch sa zvyčajne využívajú plavecké bazény. Výbava na tieto preteky je taktiež nenáročná. Postačí ti bicykel, cyklistická prilba, kvalitné bežecké topánky a môžeš začať. Príprava na superšprint ti nezaberie veľa času, zvyčajne 8 až 12 týždňov.
Spoznaj najobľúbenejší druh triatlonu
Šprintový formát triatlonu je najobľúbenejší spomedzi všetkých. Triatlonisti majú túto vzdialenosť radi, pretože ju zvládnu aj začiatočníci, zatiaľ čo skúsení triatlonisti si tu najčastejšie zlepšujú svoj osobný rekord. Šprint sa vyznačuje 750 m plávania, 20 km bicyklovania a 5 km behu. Príprava na šprint triatlon sa dá pomerne jednoducho implementovať do časového harmonogramu akokoľvek vyťaženého človeka. Podobne ako pri superšprinte, aj v šprinte sú náklady na výbavu len minimálne.
Olympijský triatlon ako ďalší krok v napredovaní
Olympijská verzia triatlonu je najznámejšia, preto sa nazýva i štandardný triatlon. Vzdialenosti disciplín sú to najlepšie z oboch svetov – krátke a intenzívne, pričom stále musíš dbať na správne tempo alebo nutričný plán počas pretekov. Vzdialenosti sú nasledovné: 1,5 km plávania, 40 km na bicykli a 10 km beh. Ak už máš za sebou niekoľko šprintových pretekov, olympijský triatlon predstavuje ideálny krok na posunutie tvojich limitov. Pri tomto type triatlonu môžeš stále využívať základný výstroj, hoci čím dlhšiu vzdialenosť absolvuješ, tým je pravdepodobnejšie, že budeš potrebovať svoju výbavu na triatlon vylepšiť.
Polovičný Ironman nie je taký jednoduchý, ako sa zdá
Polovičný Ironman, inak nazývaný aj Ironman 70.3, meria presne 70,3 míľ. Športovci musia zvládnuť 1,93 km plávania, 90 km bicyklovania a 21 km behu. Je teda oveľa náročnejší ako šprint alebo štandardný triatlon, pričom jeho dokončenie môže trvať až 8 hodín. Tento typ triatlonu je tak vhodný pre športovcov, ktorí sa zameriavajú skôr na vytrvalosť ako na rýchlosť. Výhodou je aj to, že tréningový plán možeš poľahky skĺbiť s osobným a rodinným životom. Ak si bol so svojou výbavou spokojný na predošlých kratších triatlonoch, v príprave na polovičného Ironmana budeš zrejme musieť investovať do nového bicykla a neoprénovej kombinézy.
Ironman je najväčšou skúškou tela a mysle
Ironman sa považuje za jednu z najťažších výziev vo svete športu. Je dvojnásobne dlhší ako polovičný Ironman a pozostáva z 3,9 km plávania, 180 km na bicykli a 42,2 km behu. Aby toho nebolo málo, každý účastník musí preteky dokončiť do 17 hodín. Príprava na Ironmana si vyžaduje naozaj poctivý tréning a nepodcenenie žiadneho aspektu. Tréning ti pohltí oveľa viac času, avšak to je vec, s ktorou musíš rátať už dopredu. V rámci prípravy sú najdôležitejšie striktný životný štýl s dvojfázovými tréningami, niekoľkohodinovými jazdami a behmi cez víkend. Nesmieme zabudnúť ani na skutočne veľké množstvo jedla, ktoré by si mal skonzumovať. V cieli však zistíš, že každá sekunda prípravy stála za to.
Triatlon je náročný, ale krásny šport, ktorý overí fyzickú zdatnosť každého športovca. V závislosti od konkrétneho typu triatlonu sa mení aj jeho príprava. Preto dobre zváž úroveň svojej fyzickej kondície i svoje ciele, vďaka čomu zistíš, ktoré preteky sú pre teba najvhodnejšie.
Zdroje:
https://www.triathlete.com/events/what-you-need-to-know-about-every-triathlon-distance/
https://www.active.com/triathlon/articles/breaking-down-the-triathlon-distances
https://www.trainingpeaks.com/blog/which-triathlon-distance-should-i-race