Čas strávený v prírode ti ponúka obrovské množstvo benefitov. Okrem toho, že vykonávaš fyzickú aktivitu, tvoj mozog profituje z denného svetla a čerstvého vzduchu. Ako môže pomôcť turistika nášmu telu i mysli? Všetky dôležité informácie sa dozvieš v našom článku.
Turistika predstavuje skvelý spôsob, ako spojiť šport s objavovaním prírody. Dobrou správou je, že táto aktivita vôbec nemusí byť nepríjemná. Na to, aby si z nej čerpal mnohé zdravotné benefity, nemusíš navštevovať vysoké hory. Niekedy stačí už 30 minútová prechádzka po lese. Turistika a jej benefity nám poskytujú množstvo výhod pre fyzické i mentálne zdravie.
Turistika účinne podporuje tvoju kondíciu a srdce
Turistika je veľmi prospešná pre kardiovaskulárny systém človeka. Práve mierne zvýšená srdcová frekvencia pomáha zlepšovať aeróbnu kondíciu i tvoju vytrvalosť. Na začiatku to však nesmieš prehnať, stačí chodiť na kratšie a jednoduché túry, ktoré ľahko zvládneš. Po čase sa tvoje telo prispôsobí a ty tak budeš môcť svoje trasy predlžovať jednoduchšie, ako keby si zo začiatku chodil na veľmi dlhé a náročné túry.
Štúdie ukázali, že nielen turistika, ale pohyb ako taký môže výrazne znížiť hypertenziu, zlepšiť toleranciu glukózy a časom znížiť aj hladinu ,,zlého” LDL cholesterolu. Ak ťa trápi zdravie tvojho srdca, turistika predstavuje skvelý spôsob, ako ho podporiť.
Lepší spánok vďaka fyzickej aktivite
Nedostatok spánku a pohybu môže predstavovať začarovaný kruh, pretože keď svojmu telu neposkytneš pohyb, budeš zle spať. Po zlom spánku budeš unavený a bez motivácie do pohybu, takže cyklus pokračuje. Pokiaľ chceš zistiť, ako dosiahnuť kvalitný spánok, pohyb v prírode je jedným z najúčinnejších riešení problému s nespavosťou. Práve vitamín D zo slnečných lúčov nám pomáha kontrolovať cyklus bdenia a spánku.
Turistika okrem toho zvýši tvoju telesnú teplotu, takže keď neskôr tvoja teplota klesne, je veľmi pravdepodobné, že ťa to uspí. Na turistike zo seba vydávaš veľa energie, čo môže spôsobiť večernú únavu, čím sa opäť zvyšuje predpoklad, že lepšie a rýchlejšie zaspíš. Navyše, chôdza po nerovnom teréne v prírode zvyšuje spotrebu tvojej energie o 28 % narozdiel od chôdze po rovine.
Pobyt v prírode znižuje stres, úzkosť a podporuje mentálne zdravie
Vedel si, že čas strávený v prírode podporuje naše mentálne zdravie? Pravdepodobne to dokážeš cítiť aj sám na sebe. Čas strávený v prírode nás upokojuje, znižuje stres a dokonca môže navodiť pozitívnejší pohľad na život. Turistika ti tak môže pomôcť vrátiť sa do prítomnosti a navodiť pocit pokoja v hektickom a uponáhľanom svete.
Podľa štúdie vedcov zo Stanfordskej univerzity trávenie času v prírode znižuje stres a úzkosť, pričom dokonca môže viesť k nižšiemu riziku depresie. Okrem toho, že turistika a pobyt v prírode ako taký prospieva nášmu mentálnemu zdraviu, pomáha otvárať tvoje zmysly okolitému prostrediu, takže sa zlepšuje tvoje zmyslové vnímanie.
Výhody denného svetla a čerstvého vzduchu
Turistika nie je len pohyb, ale aj čas strávený na dennom svetle a čerstvom vzduchu. Táto kombinácia ti dokáže priniesť pozoruhodné benefity, ako napríklad stimulovať mozog k produkcii serotonínu. Ten nám pomáha zlepšovať náladu a regulovať spánok a chuť do jedla. Okrem toho získaš zo slnka vitamín D, ktorý umožňuje našim kostiam zostať pevnými, a taktiež podporuje mnohé metabolické procesy.
Štúdia kvality vzduchu v interiéri poukázala na fakt, že vzduch vo vnútri je 2 až 5 násobne viac znečistený ako ten vonkajší. Ak tráviš viac času vo vnútri, nedýchaš ten najkvalitnejší vzduch, čo nie je ideálne, najmä ak máš alergie, astmu alebo iné ochorenia dýchacích ciest. Slnko a čerstvý vzduch sú tak pre naše telo a myseľ skutočným liekom. Turistika je vďaka prírode skvelý spôsob, ako si osviežiť myseľ, zlepšiť svoju koncentráciu a načerpať do pľúc kvalitný vzduch.
Zlepšené kognitívne funkcie vďaka turistike
Nielen turistika, ale šport celkovo zlepšuje tvoju pamäť a viacero funkcií mozgu. Skvelou správou je, že prospieva nielen zdravým dospelým ľuďom, ale aj starším jedincom, ktorí už majú mierne kognitívne poruchy. Je to spôsobené tým, že približne 15 až 20 % krvi, ktoré pumpuje srdce, putuje do mozgu. Cvičenie a turistika tiež zabraňujú strate celkového objemu mozgu, ku ktorej postupne dochádza s vekom.
V roku 2012 prebehol zaujímavý výskum, kde výskumníci z univerzít v Utahu a Kansasu poslali na štvordňovú túru 2 skupiny ľudí. Prvá skupina mala k dispozícií rôzne druhy technológie, zatiaľ čo druhá skupina nemala žiadne. Pri riešení problémov zaznamenala druhá skupina 50 %-ný nárast kreatívneho myslenia a schopnosti riešiť problémy. Ako už môžeš tušiť, skupina s technologickým vybavením bola na tom horšie, pretože moderné výdobytky odvádzali ich pozornosť od riešenia problémov.
Turistika, ale aj pohyb ako taký preukázateľne podporuje tvoje zdravie, či už fyzické alebo mentálne. Výhodou je, že do prírody môžeš chodiť celoročne, avšak v zime ti výrazne pomôže kvalitná výbava. Pokiaľ turistiku spojíš s dostatočným spánkom a pestrou stravou, tvoj život sa výrazne zlepší.
Zdroje:
https://bearfoottheory.com/benefits-of-hiking/
https://www.natureandnosh.co.nz/blog/post/23737/10-reasons-hiking-is-good-for-your-souland-why-you-should-start-hiking-today/
https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/hiking-brain-benefits
https://wildlandtrekking.com/blog/the-health-benefits-of-hiking/