Väčšina ľudí si myslí, že s príchodom zimy automaticky končí turistická sezóna. To však nemusí byť pravda. Pokiaľ ťa turistika baví, a chcel by si objavovať prírodu aj počas zimy, musíš dbať o kvalitnú výbavu. V tomto článku sa preto dozvieš, čo všetko budeš na zimnú turistiku potrebovať.
Turistika v zasnežených horách predstavuje pre niektorých ľudí náročnú aktivitu, ktorú vykonávajú len veľmi skúsení turisti. Avšak vďaka kvalitnému oblečeniu a výbave si aj ty dokážeš zamilovať čas strávený v zimnej prírode. Možno povedať, že vhodné oblečenie a vsprávna výbava môže zmeniť tvoj vzťah k zime.
Vrstvenie ako absolútny základ zimnej turistiky
Bez vrstvenia sa na zimnej túre jednoducho nepohneš. A to je fakt. O čo vlastne ide? Vrstvenie je najčastejšie trojdielny systém, ktorý v sebe zahŕňa základnú vrstvu, ktorej hlavnou úlohou je odvádzať pot od pokožky. Stredná vrstva ťa musí vedieť udržať v teple a vrchná vrstva zabraňuje prístupu vetra a chladu.
Ako sme už spomínali, základná vrstva musí vedieť efektívne odvádzať pot a vlhkosť. S tým ti najviac pomôže funkčné prádlo, ktoré ťa udrží v suchu a zároveň aj redukuje zápach. Najväčšou výhodou je, že je veľmi priliehavé, vďaka čomu eliminuje nahromadenú vlhkosť a pot počas fyzickej aktivity. Termo prádlo navyše nemá konkrétne zameranie na šport, takže napríklad cyklistické funkčné tričko si môžeš pokojne vziať aj na horskú turistiku.
Najčastejšie využívaným materiálom, ktorý ťa udrží v suchu, je bezpochyby polyester. Na rozdiel od prírodných vlákien ako bavlna, polyester je vytvorený v laboratóriu. Jeho výhodou je, že sa vďaka svojej pružnosti po natiahnutí opäť vráti do pôvodného tvaru, čo umožňuje vysokú voľnosť pohybu. Polyester je taktiež veľmi odolný voči vysokým teplotám, je nenáročný na údržbu a ponúka aj nízku cenu.
Funkčné prádlo je často vytvorené aj z prírodných vlákien, napríklad známa Merino vlna. Tá poskytuje výbornú izoláciu, účinne odvádza vlhkosť a má nízku hmotnosť. Vlna má antibakteriálne účinky a vlhkosť absorbuje priamo svojich vlákien, vďaka čomu sa na pokožke tvorí menej potu. Tieto vlákna sa inak nazývajú aj hydrofilné - poskytujú vysokú hrejivosť, pričom povrch vlákna zostáva suchý, zatiaľ čo vlhkosť sa presúva do jeho jadra.
Ako druhú vrstvu odporúčame použiť kvalitnú outdoorovú mikinu či flísku. Vďaka použitým materiálom ťa udrží v teple, a podobne ako prvá vrstva, aj fleece ti ponúka maximálnu priedušnosť. Jeho výhodou je, že pri poklese teplôt znižuje izolačná technológia (Thermo Fleece) tepelné straty, čím ti pomôže udržať teplo aj v najchladnejšom počasí.
V chladnom a veternom počasí ti veľmi pomôže tretia vrstva. Jej cieľom je ochrániť ťa pred silným vetrom a v prípade sneženia alebo dažďa ťa udržať v čo najväčšom suchu. Pokiaľ je vonku pokojne a relatívne teplo, možno si ju ani neoblečieš, no vždy je dobré ju mať schovanú v batohu. Kvalitná outdoorová bunda často v sebe spája K-Shell materiál s vodoodpudivou povrchovou úpravou DWR. Prí výbere outdoorovej bundy dbaj hlavne o to, aby ti sadla veľkosť a cítil si sa v nej pohodlne.
Vrstvenie sa ti možno bude zdať na prvý pohľad komplikované, no nemaj strach, často už na prvej túre zistíš, čo ti sedí a čo nie. Cieľom vrstvenia je pridávať alebo uberať vrstvy počas fyzickej aktivity, aby si sa cítil komfortne bez zbytočného prehriatia a potenia.
Priedušnosť a voľnosť vďaka správnym nohaviciam
Počas zimnej turistiky musí ostať v teple aj spodná časť tvojho tela. S tým ti najviac pomôžu kvalitné outdoorové nohavice, ktorých hlavnou úlohou je dopriať ti voľný pohyb a udržanie maximálnej hrejivosti v kombinácii s priedušnosťou. Skvelou správou je, že vrstvenie môžeš využiť aj pri nohách. Podobne ako pri vrchnej časti tela, aj tu platí, že prvá vrstva musí vedieť efektívne odvádzať vlhko. Preto určite zvoľ funkčné nohavice, ktoré ti zabezpečia maximálny komfort a hrejivosť.
Druhá vrstva ťa udrží v bezpečí pred vonkajšími nástrahami ako silný vietor, dážď či chlad. Zimné outdoorové nohavice by mali byť odolné voči vetru i vode. Vďaka pružnej a odolnej tkanine K-Stretch ti poskytnú maximálnu slobodu pohybu. Výhodou je, že ich môžeš nosiť aj na iné zimné športy, napríklad skialp či bežecké lyžovanie.
Doplnky sú rovnako dôležité ako samotné vrstvy
Bez kvalitných doplnkov k oblečeniu by si sa počas zimnej turistiky necítil komfortne. Mnohé z nich ti môžu prísť ako zbytočné, no ak si ich zaobstaráš, zistíš, že dokážu spraviť veľký rozdiel. Napríklad také ponožky vyrobené z kvalitných materiálov. Tie ti dokážu zabezpečiť maximálne pohodlie, pričom vďaka materiálu zabezpečujú účinnú ochranu pred otlakmi. Predstav si, že by sa ti pokazila celá zimná turistika len kvôli ponožkám. To by bola škoda, však?
Ďalším dôležitým doplnkom je čiapka na hlavu. Tá ťa chráni pred silným vetrom a udržiava teplo na dôležitom mieste, temene hlavy. Okrem toho výborne odvádza pot a vlhkosť, podobne ako nákrčník. Vďaka nemu budeš mať chránený krk, takže sa zníži riziko, že ťa ofúkne. Nevyhnutnou súčasťou zimnej turistiky sú rukavice, ktoré sú zateplené a pomôžu ti aj v prípade, ak používaš trekingové palice.
Dôležité veci, na ktoré určite nezabudni
Okrem oblečenia budeš na horách potrebovať aj ďalšie veci, ktoré ti celú turistiku spríjemnia, a v krajných prípadoch ti môžu zachrániť život. Zimná turistika bez kvalitného batohu by bola jednoducho náročnejšia. Batoh totiž musí niesť všetky naše veci, pričom nesmieš zabúdať ani na pohodlie pri nosení.
Na hory si určite do batohu zbaľ termosku s teplým čajom, ktorý ťa zahreje. Okrem toho maj pri sebe dostatok jedla, pričom platí, že radšej si ho vezmi viac ako menej. Okrem seba nezabudni ani na svoj mobil, preto si zbaľ power banku, pretože naše smartfóny sa v zime vybíjajú rýchlejšie.
Aj keď sa to tak niekedy zdá, v chladných mesiacoch nie je len zamračené a vplyvom zimného slnka sa tiež môžeš spáliť. Preto si nezabudni zbaliť a naniesť na seba krém na tvár s UV faktorom, ktorý ťa ochráni pred neželaným spálením. So slnkom súvisia aj kvalitné okuliare na šport. Tie chránia tvoj zrak pred nepríjemným odrazom slnka od snehu, ktorý je na horách veľmi nebezpečný.
Pokiaľ máš strach, že sa na horách stratíš, určite nezabudni na GPS tracker. Ten poskytuje informácie o presnej polohe a následnom pohybe, čo umožňuje sledovanie v reálnom čase. Rovnako sa ti zíde aj čelovka, najmä ak vieš, že budeš v pohybe aj v noci alebo za zníženej viditeľnosti. Ak plánuješ náročnejší výstup po skalách, určite nezabudni na prilbu, ktorá ti v nejednom prípade môže zachrániť život.
Pozor na lavíny v horách
Počas zimnej turistiky je viac ako potrebné dávať pozor na lavíny. Hoci sú lavíny náhle, zvyčajne existuje niekoľko varovných znakov, ktoré môžeš spozorovať alebo pocítiť skôr, než k samotnej lavíne dôjde. Pamätaj, že v deväťdesiatich percentách prípadov spúšťa zosuv snehu práve obeť alebo niekto z jej okolia.
Toto sú varovné znaky prichádzajúcej lavíny:
-
V snehu okolo tvojich nôh alebo lyží sa tvoria trhliny.
- Pri chôdzi počuješ šuchotavý zvuk, ktorý naznačuje, že sneh sa usadzuje.
- Výrazné oteplenie alebo rýchlo sa zvyšujúce teploty.
- Silné sneženie alebo dážď za posledných 24 hodín.
- Zem je pod nohami dutá.
Určite ťa zaujíma, ako si dať na lavíny pozor a byť v bezpečí. Chrániť sa môžeš ešte pred samotnou túrou, a to tak, že si spravíš špeciálny tréning komplexnej záchrany pri lavínovej nehode. Pri ceste na túru sa môžeš informovať u miestnych ľudí o aktuálnych podmienkach na svahu. Okrem toho by si mal v batohu mať aj základné prvky lavínovej bezpečnosti:
- vysielač, vďaka ktorému ťa nájdu,
-
lopata, aby si mohol vyhrabať svojho partnera,
- sonda, pomocou ktorej nájdeš niekoho, koho zasypal sneh.
Pamätaj, že miera prežitia obetí lavín, ktoré nezomrú na následky úrazu, prudko klesá približne po pätnástich minútach. Záchrana tvojho blízkeho je na tebe, preto je dôležité si precvičiť realistické scenáre vďaka tréningu, ktorý sme spomínali vyššie.
Príroda ti počas zimy dokáže ponúknuť naozaj fascinujúce výhľady. Všetko to však dokáže pokaziť nevhodné oblečenie a nedostatok vhodnej výbavy, kvôli ktorému ti bude zima, v horšom prípade môžeš prechladnúť alebo prísť k úrazu. Vďaka nášmu článku však už vieš, akú dôležitosť má kvalitné zimné oblečenie a čo všetko ti dokáže priniesť.
Zdroje:
https://www.weather.gov/safety/winter-avalanche