Kvalitná outdoorová vetrovka ti môže pomôcť viac, ako si si doteraz myslel. Či už sa chystáš na ľahkú turistiku, alebo vysoko do hôr, tvoja bunda ťa musí ochrániť pred všetkými vonkajšími nástrahami ako sú dážď, vietor či nízke teploty. V tomto článku sa dozvieš, podľa akých kritérií si vybrať kvalitnú outdoorovú vetrovku, aby ťa neprekvapilo žiadne počasie počas akejkoľvek outdoorovej aktivity.
Pred výberom bundy je dôležité odpovedať na dve základné otázky:
- V akom počasí budeš vetrovku nosiť?
- Na akú aktivitu bundu potrebuješ?
Podľa čoho vybrať správnu outdoorovú vetrovku?
Existuje mnoho aspektov, na základe ktorých môžeš vybrať tú správnu outdoorovú bundu pre teba. Niekto uprednostňuje značku, iný zase strih alebo materiál. Nižšie ti predstavíme zopár vlastností, ktorými sa môžeš riadiť pri výbere.
Začni vhodným materiálom
Medzi najznámejší a najkvalitnejší materiál patrí membrána Gore-Tex, vysoko odolná, priedušná a nepremokavá tkanina. Základom technológie Gore-Tex je extrémne tenká membrána, ktorá obsahuje viac ako 9 miliárd mikroskopických pórov. Vďaka tomu nie je voda v tekutej forme schopná prejsť do vnútornej časti membrány, avšak pot zvnútra prejsť dokáže.
Ďalej tu máme technológiu Windstopper. Ide o laminát, takže kombinuje viaceré textilné vrstvy, ktoré spolu vytvárajú jednu tkaninu. Windstopper je vetruodolný, vysoko priedušný a vodoodolný, no jeho nevýhodou je, že nie je nepremokavý.
PrimaLoft predstavuje tepelnoizolačný materiál vyrobený zo syntetických mikrovlákien. Tieto mikrovlákna vytvárajú množstvo malých vzduchových vreciek, pričom tkanina zachytáva teplo generované telom a udržiava ho. Aj keď PrimaLoft nie je nepremokavý, výborne zvláda vlhké podmienky. Ide o jednu z najlepších syntetických izolácií, aké na trhu nájdeš.
Ďalší kvalitný a známy materiál je CoreLoft. Oproti páperovej izolácii má niekoľko výhod. Ako silikónový polyester neabsorbuje vodu. Okrem toho sa dodáva vo forme fólie, takže sa dá ľahko vrstviť do bundy bez prepážok a zbytočného šitia. Výsledkom je tak nižšia hmotnosť a vyššia izolácia tepla, pretože sa dnu nedostane vietor.
Fleece, veľmi známy a obľúbený materiál u športovcov a milovníkov hôr, je čisto syntetický, získava sa z plastu a vďaka mäkkej a hrejivej povahe je ideálny na vonkajšie športové aktivity, avšak nie do príliš veľkej zimy. Zaujímavosťou je, že ťa pri teplejšom počasí ochladí. Je preto ideálnou voľbou na jar či jeseň.
Akú izoláciu bundy zvoliť
Pri izolácii rozlišujeme 3 základné druhy, a to syntetická izolácia, páperová izolácia alebo kombinácia oboch. Páperová izolácia obsahuje vrstvu páperia a peria, ktoré ti pomôžu udržať teplo. Vďaka použitiu peria majú páperové bundy skvelý pomer tepla a hmotnosti, keďže sú často veľmi ľahké.
Synteticky zateplené vetrovky obsahujú umelú izoláciu vyrobenú z polyfibry, ktorá zosobňuje laboratórne vytvorený ekvivalent prírodného páperia. Syntetické materiály sa používajú na dosiahnutie hrejivých účinkov páperia bez väčšieho objemu, no zároveň s vyššou úrovňou priedušnosti. Nevýhodou syntetickej izolácie je, že stráca teplo rýchlejšie ako páperová izolácia. Preto je vhodná skôr pri športe a pohybe, kedy si telo produkuje vlastné teplo.
Odvetrávanie a priedušnosť sú dôležitejšie, ako si myslíš
Bez ohľadu na to, akú ochranu ti outdoorová bunda poskytuje, musí byť priedušná, aby umožnila únik potu zvnútra odevu. Hodnotenie priedušnosti a odvetrávania však môže byť často mätúce, pretože rôzni výrobcovia používajú rozličné metódy tohto hodnotenia.
Medzi základné hodnoty priedušnosti patrí miera priepustnosti vlhkosti (MVP). Ide o množstvo vodnej pary, ktoré dokáže prejsť cez meter štvorcový tkaniny za 24 hodín. Slušná úroveň priedušnosti je okolo 8 000 g/m2/24 hodín. Pokiaľ však budeš bundu využívať naozaj aktívne a v rôznych podmienkach, potom ti odporúčame siahnuť po vetrovke s mierou priepustnosti vlhkosti od 30 000 g/m2/24 hodín.
Pri výbere outdoorovej bundy taktiež dávaj pozor na údaj s názvom RET, teda na odolnosť voči odparovaniu tepla, pričom platí, že čím je hodnota nižšia, tým je materiál priedušnejší.
Rozdiel medzi vodoodpudivou a vodoodolnou vetrovkou
Pri výbere outdoorovej bundy sa stretneš s pojmami ako vodoodpudivá a vodoodolná. Množstvo ľudí sa môže domnievať, že ide o synonymá. Opak je však pravdou. Vodoodolná vetrovka je schopná len do istej miery odolávať vode, no nie úplne. Vodoodolnosť sa označuje ako najnižší stupeň ochrany proti vode. Tkanina pôsobí ako bariéra medzi tebou a dažďom, ale po určitom čase nakoniec voda cez materiál presiakne.
Vodoodpudivosť predstavuje o stupeň vyššiu ochranu ako vodoodolnosť. Voda nemôže cez materiál preniknúť tak ľahko, takže sa usádza na vonkajšej strane bundy. Tieto materiály sa označujú aj termínom „hydrofóbne“.
Taktiež je vhodné venovať pozornosť tomu, aký tlak vody materiál znesie, kým prepustí vodu. To sa inak nazýva aj vodný stĺpec a opisuje tlak vody v milimetroch. Na trhu nájdeš bundy s tlakom od 6 000 do 20 000 a viac milimetrov. Delenie je nasledovné:
- 6 000 – 10 000 mm: Vetrovka dokáže odolať slabému dažďu a miernemu snehu.
- 11 000 – 15 000 mm: Bunda je odolná voči miernemu dažďu a priemernému sneženiu.
- 16 000 – 20 000 mm: Vetrovka zvláda dlhé cesty v silnom daždi, malom tlaku a mokrom snehu.
- Viac ako 20 000 mm: Bunda vydrží silný dážď s mokrým snehom a vysokým tlakom.
Okrem toho existuje aj známa úprava s názvom DWR, čo z anglického prekladu znamená odolný vodoodpudivý prostriedok. Ide o špeciálnu povrchovú úpravu vrchnej tkaniny, vďaka ktorej materiál dlhodobo nepremoká, avšak nemožno hovoriť o nepremokavosti. Zatiaľ čo nepremokavá membrána zabráni prenikaniu vody do vnútra bundy, DWR ochraňuje pred nasiaknutím vonkajšiu stranu bundy.
Na čo si dávať pozor pri vetruvzdornej bunde
Odolnosť voči vetru znamená, že tkanina a materiál sú navrhnuté tak, aby ťa ochránili pred akýmkoľvek silným vetrom. Do nepriaznivých poveternostných podmienok sú najvhodnejšie fleecové a softshellové vetrovky vyrobené z materiálu Windstopper, o ktorom sme písali už vyššie.
Pri vetruvzdorných bundách si však daj pozor na to, že čím je materiál odolnejší proti vetru, tým menej je priedušný. To môže spôsobovať, že sa budeš počas pohybu zbytočne veľa potiť. Pamätaj aj na to, že čím je bunda odolnejšia voči vetru, tým viac tlmí zvuk. To môže výrazne komplikovať komunikáciu s tvojimi parťákmi v teréne.
Aké vrstvenie použiť pri obliekaní na hory?
Vrstvenie je taktiež dôležitou súčasťou tvojho outdoorového dobrodružstva alebo športovej aktivity. Tu záleží hlavne od konkrétnej aktivity a počasia. Ako základnú vrstvu môžeš použiť funkčné termoprádlo, ktoré ti poskytne teplo a maximálny komfort aj počas nepriaznivého počasia.
Fleece alebo outdoorová mikina sú vhodné ako stredná vrstva. Medzi hlavné výhody fleecu patria rýchle schnutie, nízka hmotnosť a pohodlie počas pohybu.
Pri výbere outdoorovej bundy na zimu či jeseň nezabúdaj na detaily
Okrem vyššie spomenutých vecí a faktorov sa môžeš zamerať aj na menšie detaily, ktoré však niekedy vedia spraviť skutočne veľký rozdiel.
Nepodceňuj dôležitosť kapucne
Kapucňu môžeme považovať za základnú vlastnosť bundy, ktorá ochraňuje tvoju hlavu a krk pred dažďom a vetrom. Kvalitná kapucňa musí byť nepremokavá a v ideálnom prípade by mala mať jeden alebo viacero elastických systémov nastavenia. Pokiaľ hľadáš vetrovku, ktorú využiješ v chladnom počasí, určite hľadaj takú, ktorej kapucňa obsahuje aj kuklu. Tá poskytne tvojej tvári dostatočnú ochranu pred vetrom.
K vodoodpudivosti pomôžu aj zipsy
Mnohé bundy používajú tzv. hydro-tesnenie zipsu. Ide o gumový mechanizmus, vďaka ktorému sa voda nedostane dovnútra. Ďalšie zas používajú búrkovú prepážku, čo predstavuje kus materiálu, ktorý sa zloží cez zips. Napriek rozdielom sú obidve metódy účinné. Búrková prepážka zvykne byť odolnejšia, zatiaľ čo zips s hydro tesnením je ľahší a menší.
V outdoorovej vetrovke sa musíš cítiť pohodlne
To, ako ti bunda sadne, je úplne subjektívne. Rolu hrá často aj samotná značka oblečenia, preto si pri výbere dopraj viac času na to, aby si zistil, v ktorej sa cítiš najlepšie. Každý je totiž iný a na tento bod neexistuje univerzálna rada. Niekto má rád dlhé bundy, ktorými si zakryje zadok, iný zas preferuje kratší strih.
Napriek tomu ale existuje zopár univerzálnych vecí, na ktoré by si si mal pri výbere vetrovky dávať pozor. Pri skúšaní si všímaj, či nie sú rukávy až príliš dlhé a nezakrývajú ti zápästia. Ďalej je dobré už dopredu vedieť, koľko vrstiev budeš pod bundou nosiť.
Aj nastaviteľné zapínanie má svoj význam
Nastaviteľné zapínanie ti umožní stiahnuť si bundu v oblasti bokov, čo ti poskytne väčšiu ochranu na horách. Okrem toho si vďaka nemu môžeš zapnúť zápästia pomocou elastického systému alebo suchého zipsu. Pokiaľ teda nechceš, aby sa ti pod vetrovku dostal sneh či dážď, nastaviteľné zapínanie ti v tom výrazne pomôže.
Výber vhodnej outdoorovej bundy môže zabrať viac času, no ak nájdeš tú správnu, bude to stáť za to. Nielenže ti poskytne naozaj kvalitnú ochranu, pri výbere správneho typu a pravidelnej starostlivosti ti vydrží dlhé roky.
Zdroje:
https://www.cotswoldoutdoor.com/the-knowledge/waterproof-buying-guide.html
https://www.salomon.com/en-int/stories-guides/hiking/advice-hiking-how-choose-your-jacket
https://outdooradventurestore.ie/blog/guide-to-buying-different-types-of-outdoor-jackets/