Čoraz viac ľudí si obľúbilo jazdenie mimo lyžiarskych oblastí a vyhľadávajú voľné svahy, adrenalín a dobrodružstvo. Skialpinisti, lyžiari či snowboardisti si užívajú samotu a nedotknutý prašan. V takomto teréne nenájdete hliadku a nie je kontrolovaný, čo mu pridáva na čare. Aj to má však svoje riziká. Na voľnom svahu vás môže kedykoľvek zastihnúť lavína, preto by ste na ňu mali byť dostatočne pripravení.
V článku sa dočítate:
Lavíny môžu zničiť čokoľvek, čo im stojí v ceste. Techniky na predpovedanie a vyhýbanie sa lavínam sú vo všeobecnosti spoľahlivé, no kto sa vydá jazdiť v nekontrolovanom zasneženom teréne, nebude nikdy úplne v bezpečí. Preto je dôležité orientovať sa v lavínovej bezpečnosti a naučiť sa predvídať zmenu počasia. Vďaka správnym znalostiam na nebezpečnom svahu dokážete minimalizovať šance na stretnutie s lavínou a zvýšiť svoje šance na prežitie, keď sa spustí.
Čo sú to lavíny a kedy vznikajú
Lavíny sú vrstvy snehu, ktoré sa na seba opakovane hromadia. Každá vrstva má rozdielnu štruktúru či hrúbku a väzby medzi nimi môžu byť slabšie. Počas jari sa začína sneh roztápať a v prípade, že takýto sneh znovu zamrzne, vytvorí sa na povrchu hladká vrstva ľadu. Na túto klzkú vrstvu sa nemusí dobre prilepiť nový sneh a aj malá vibrácia môže spôsobiť, že sa táto masívna snehová prikrývka zrúti z kopca a vytvorí lavínu.
Lavína okrem snehu obsahuje aj kusy ľadu, skál a pôdy. Vysokou rýchlosťou sa zosúva dole z kopca, priberá ďalší sneh a vytvára tak „rieku snehu“, ktorá môže vážiť až milión ton a dokáže nabrať rýchlosť až 320 km/h. Pri takomto rýchlom zosuve sa vytvára aj silný vietor, ktorý je schopný rozbiť okná, dvere či strhnúť strechu alebo rovno celý dom.
Čo robiť predtým, než sa vydáte na skialp do hôr
Pri skialpinizme sa nikdy nesústreďte výlučne len na jeden cieľ, jeden vrchol alebo jednu cestu. Musíte byť flexibilní a prispôsobiť svoju cestu počasiu, ktoré príde. Pred každým výstupom a zjazdom skontrolujte vietor, viditeľnosť, oblaky, teplotu a nadmorskú výšku.
Pred výletom si vždy skontrolujte počasie
Pred plánovaním výletu alebo dobrodružstva si predchádzajúci večer prečítajte dve alebo tri predpovede počasia. Zistite, či sa zhodujú. Môžete sa tiež pozrieť na mapy počasia a posúdiť fronty nízkeho a vysokého tlaku a odkiaľ prišli. Ráno prehodnoťte predpovede, aby ste zistili, či nastali nejaké zmeny.
Veľmi dobré je pozrieť sa aj na snehovú predpoveď. V nej máte prístup k deväťdňovej predpovedi, ktorá umožňuje vidieť, ako sa bude počasie správať aj ďalšie dni. Takéto informácie pomáhajú pri plánovaní dvoj- alebo trojdňovej lyžiarskej expedície.
Vo väčšine lyžiarskych stredísk býva informačné centrum, kde sa dozviete najaktuálnejšiu predpoveď počasia. Čo sa týka ročného obdobia, počas jarných mesiacov sa výrazne znižujú riziká lavín, čo vám môže pomôcť lepšie pochopiť podnebie a terén.
Zaobstarajte si potrebnú lavínovú výbavu
Pre túry mimo zabezpečených lyžiarskych stredísk je nevyhnutné lavínové bezpečnostné vybavenie. Práve výstroj hrá rozhodujúcu úlohu v lavínovej bezpečnosti. Štandardné lavínové bezpečnostné vybavenie obsahuje sledovací maják, lavínovú sondu a lopatu. Tieto nástroje sú v podstate povinnosťou a od každého člena, ktorý s vami bude skialpovať, sa prirodzene očakáva, že bude mať kompletnú výbavu. Tieto tri dôležité predmety umožňujú nájsť a zachrániť ľudí, ktorí boli zasypaní lavínou.
Lavínový maják
Lavínové majáky sú malé elektronické zariadenia, ktoré sa nosia blízko tela. Pri cestovaní vysiela maják rádiový signál. V prípade lavíny, tí, ktorí nie sú zasypaní, prepnú svoj maják do režimu vyhľadávania a sledujú signál smerom k zasypanej osobe.
Lavínová sonda
Majáky vás dostanú blízko zakopaných obetí a lavínové sondy vám ich pomôžu nájsť. Sondy do seba zapadajú ako tyče na stan. Zostavená sonda vložená do snehu v systematickom vzore umožňuje pátračom nájsť fyzické telo pod snehom, aby nestrácali čas kopaním.
Lavínová lopata
Špecializovaná lavínová lopata má odnímateľnú rukoväť z čepele, čo uľahčuje praktické uloženie v batohu. Myslite však na to, že čím je lopata väčšia, tým lepšie. Vyhnite sa plastovým a krehkým lopatám, môžu sa ľahko zlomiť pri nízkych teplotách alebo pri kopaní v tvrdom lavínovom snehu. Predĺžiteľná násada na rukoväť pomáha zjednodušiť kopanie, aby sa pátrači neunavili tak rýchlo.
Upozorňujeme, že aj to najkvalitnejšie vybavenie a najnovšie technológie môžu byť na nič, v prípade, že nemáte absolvované školenie lavínovej bezpečnosti a ak ste si s partiou nenacvičili dôležité postupy pri prípadnej lavínovej nehode.
Absolvujte kurz lavínovej bezpečnosti
Ak sa chystáte do zasnežených a nestrážených hôr na skialp, lyže či inú zimnú športovú aktivitu, absolvujte kurz lavínovej bezpečnosti. Získate neoceniteľné praktické skúsenosti v oblasti osobnej bezpečnosti a záchranných techník. Odporúčame vám taktiež o lavínach čítať. To, čo ste sa naučili v praxi na kurzoch by ste mali podporiť ďalšími teoretickými informáciami.
Naučte sa rozoznávať lavínový terén
Väčšina lavín sa spúšťa na svahoch s 25° až 60° stúpaním, ale, samozrejme, existuje aj veľa výnimiek. Na dobré posúdenie nebezpečenstva je nevyhnutné porozumieť terénnym prvkom, ako sklonu svahu, skalám, rímsam, vetru, snehu či vegetácii. To si vyžaduje poriadne skúsenosti, najlepšie je preto mať pri sebe skúseného inštruktora.
Pri skialpe buďte flexibilní
Miesto, kam sa chystáte, poriadne preskúmajte. Trasu aj snehové podmienky majte skontrolované. Môžete zavolať na Horskú záchrannú službu, aby ste si boli istí aktuálnym a predpovedaným počasím a buďte pripravení svoje plány zmeniť.
Predvídajte ľudské správanie
V podobných stresových situáciách ako je lavína, zvyknú ľudia prejavovať nežiaduce správanie. Postoj, správanie a mentálne nastavenie všetkých účastníkov výletu môže často zmeniť aj naoko bezpečný výlet na katastrofu.
Riziko spadnutia lavíny hrozí pri každej návšteve hôr
Nebezpečenstvo lavín je jednou z najväčších obáv skialpinistov, lyžiarov, snowboardistov, horolezcov či turistov, pretože padajú náhle a môžu byť v mnohých prípadoch smrteľné. Lavíny najviac ohrozujú ľudí počas ich zimných aktivít v horách, keď svojimi športovými činnosťami vytvárajú otrasy, preto by ste mali byť pri podobných činnostiach obzvlášť pozorní a opatrní.
Lavíny každoročne zabijú približne 150 ľudí po celom svete. Na Slovensku sú to traja až štyria ľudia za rok. V 90 % prípadov zaviní zosuv masívneho snehu práve niektorá z obetí už spomínanými vibráciami. Najviac úrazov a nešťastí však spôsobujú malé lavíny, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať nevinne. Treba myslieť na to, že ľudské telo je ľahšie ako takýto zosuv snehu, preto sa pod lavínou rýchlo stratí.
Čo robiť, keď sa strhne lavína
Pri spadnutí lavíny je v prvom rade nutné dostať sa preč zo svahu. Ak máte lyže alebo snowboard, môžete sa spustiť dolu kopcom, aby ste nabrali rýchlosť a potom sa vychýliť bokom od svahu, kde padá lavína. Ak nemáte po ruke žiaden prostriedok, ktorým by ste sa mohli rýchlo spustiť dole, môžete skúsiť vyliezť na silný strom. V krajnom prípade, ak vás lavína zachytí, môžete z nej skúsiť „vyplávať“. Telo sa pod sneh rýchlo ponorí, čo značne sťažuje hľadanie a záchranu ľudí uviaznutých pod lavínou.
Ak už ste v lavíne zasypaní, mali by ste sa pokúsiť uvoľniť priestor pred vašimi dýchacími cestami, aby ste sa dokázali nadýchnuť. Potom udierajte rukou smerom k oblohe. To by ste mali stihnúť, kým je lavína aktívna. Akonáhle sa zastaví, sadne ako betón a vtedy je pohyb tela takmer nemožný.
V lavíne je šanca prežitia nízka
Mnohé lyžiarske strediská zamestnávajú tímy na kontrolu lavín, aby znížili nebezpečenstvo spustenia lavíny ešte predtým, ako sa lyžiari vydajú na svah. V niektorých lyžiarskych strediskách používajú hliadky výbušniny na spúšťanie lavín alebo odstreľujú nebezpečné svahy delom, aby uvoľnili akúkoľvek novú nahromadenú snehovú vrstvu.
Ak sa lavína spustí, záchranári sú vybavení už spomínanými lavínovými majákmi – najbežnejšími nástrojmi, ktoré pomáhajú nájsť obete. Tieto takzvané „pípače“ vydávajú pri aktivácii konzistentný zvuk a dokážu nájsť zasypanú obeť aj v hĺbke viac ako 80 metrov. Ak sa obeť podarí zachrániť do 18 minút, miera prežitia je vyššia ako 91 %.
Ak ste našli záľubu v tomto krásnom snežnom športe, dbajte najmä na bezpečnosť vás a vašej partie. Nepodceňujte prírodu a poriadne sa na výlet pripravte. Predpovede počasia sledujte aj niekoľko dní dopredu, najlepšie je však mať so sebou sprievodcu, ktorý skialpinizmu a horám rozumie najlepšie. Správne funkčné a pohodlné oblečenie na skialp vie tiež môže spríjemniť zážitok z hôr a byť nápomocné v prípadnom nebezpečenstve. Prajeme vám veľa úspešných a najmä bezpečných výstupov aj zjazdov!
Zdroje:
https://www.skialpinizmus.sk/4-faktory-ovplyvnujuce-vznik-lavin/
https://www.freefloski.com/weather-how-to-read-mountain-weather-for-ski-touring-or-mountain-adventures/
https://www.sport-conrad.com/blog/en/avalanche-safety-equipment/
https://www.avalanche.ca/gear