Ako funguje aplikácia pre cyklistov Strava

Ako funguje aplikácia pre cyklistov Strava

Patríte medzi atlétov alebo si radi vo voľnom čase zašportujete? Tak ste už pravdepodobne počuli o aplikácii Strava. Aplikácii pre mobilné telefóny, ktoré merajú vašu športovú aktivitu, je veľa. Napriek tomu Strave patrí prvenstvo na trhu aplikácii pre športovcov a cyklistov. Dôvodom sú mnohé funkcie, ktoré ostatné neponúkajú. Ak sa neviete rozhodnúť, či túto aplikáciu vyskúšať alebo nie. My vám poradíme a vysvetlíme ako Strava funguje.

V článku sa dozviete:

Základné informácie o Strave

Strava sa stala prvou aplikáciou, ktorá bola vytvorená športovcami pre športovcov. Táto platforma bola založená v roku 2009 Markom Gainey a Michaelom Horvathom v San Franciscu. Zakladatelia sa stretli ešte na Harvarde, kde sa Mark Gainey chcel zúčastniť pretekov v cezpoľnom behu, ale z dôvodu zranenia to nebolo možné. Toto osudové zranenie ho zaviedlo do veslárskeho tímu Michaela Horvatha, s ktorým sa stali dlhodobými priateľmi a spoluzakladateľmi aplikácie Strava. Názov aplikácie pochádza zo švédskeho slova „Sträva“, čo v preklade znamená snažiť sa alebo usilovať sa.

Aplikáciu si môže každý cyklista alebo športovec stiahnuť zadarmo alebo si vybrať platenú verziu s viacerými funkciami. Neplatená Strava sama o sebe ponúka veľa možností. Ak sa napriek tomu rozhodnete o platenú verziu, Strava sa stane vaším osobným trénerom. Za spoplatnenú verziu si zaplatíte buď 5€ za mesiac, alebo 60€ za rok. Aplikácia je dostupná pre operačný systémy Android a iOS.

Ako to celé funguje a ako je možné sledovať tréning?


Plánovanie trasy v aplikácii Strava


Strava sa nachádza na rozhraní medzi aplikáciou pre športovcov (ako je napríklad Map My Fitness od Under Armour alebo Samsung Health) a sociálnou sieťou. Po stiahnutí sa musíte zaregistrovať a vytvoriť si vlastný profil rovnako ako na Instagrame alebo Facebooku. Strava vyžaduje vyplnenie informácii o pohlaví, výške, váhe a veku. Na základe týchto údajov bude aplikácia schopná vypočítať, koľko kalórií ste pri danej aktivite spálili a dokonca aj váš maximálny tep.

Strava dokáže pomocou GPS zistiť, aké populárne úseky sa vo vašej blízkosti nachádzajú. Každý úsek má vlastné pomenovanie, môžete si pozrieť, aký je dlhý, pre aký typ športu je určený, a tak tiež aj prevýšenie terénu. Samozrejme si aplikácia zapamätá všetky vaše športové aktivity, cyklistický alebo bežecký tréning a zaznamená zlepšenie. Stravu si môžete pripojiť aj k ”smart” hodinkám (Apple watch, Garmin, Samsung watch, Suunto, a iné).

Pre aké športy sa aplikácia využíva


  Cyklistický tréning

  Na Strave si viete sledovať vaše cyklistické výjazdy a tréningy. Strava vám zmeria rýchlosť, čas, vzdialenosť a údaje z vášho cyklopočítača podľa toho či používate aj iné senzory ako snímač tepovej frekvencie, wattmeter. Vďaka GPS vám bude vedieť strava navrhnúť plno skvelých cyklistických trias. Strava vám zachytí trasu, ktorú ste prešli a rozloží ju na úseky. Ku každému úseku dostanete podrobné informácie o vašej rýchlosti, čase za ktorý ste úsek prešli, pulze a zlepšení. Okrem týchto skvelých funkcií, vám Strava ponúkne aj tréningové videá, ktoré vám poradia ako sa zlepšiť.

  Bežecké tréningy

  Pri bežeckých tréningoch si môžete ako pri cyklistických vybrať individuálny tréningový plán, na základe toho, aký cieľ chcete dosiahnuť. Strava vám pripraví rozvrh na každý deň. Tréningové plány sú vytvorené profesionálnym bežcom McMillanom.

  Vhodné aj pre rekreačných a profesionálnych plavcov

  Strava je taktiež výbornou aplikáciou pre plavcov. Ak sa však chystáte využívať Stravu pri plávaní potrebujete aj vodotesné smart hodinky. Stravu viete využiť pri outdoor plávaní ale aj pri plávaní v bazéne. V bazéne v budove neviete cez Smart hodinky zaznamenať GPS trasu, teda vzdialenosť, ale len tepovú frekvenciu a čas. Ak sa chystáte plávať v plaveckom bazéne, treba do aplikácie zaznamenať akú dĺžku bazén má. Pri outdoorovom plávaní vám Strava zaznamenáva preplávanú trasu, presne ako aj pri bicyklovaní alebo behaní.

  Ďalšie športy a využitie

  Strava však nie je aplikáciou iba pre cyklistov, bežcov alebo plavcov. Aplikácia ponúka plno ďalších športov ako napríklad kanoistiku, jógu, lyžovanie, turistiku, tréning so závažiami, nešpecifikovaný tréning alebo dokonca aj bicyklovanie na elektrickom bicykli. Nevýhodou pri týchto športoch je, že Strava neponúka presnú špecifikáciu tréningu.


  Strava na smartfóne a smart hodinkách  Funkcie, ktoré Stravu preslávili

  Túto športovú aplikáciu preslávili práve prvky sociálnej siete, ktoré do nej zakladatelia vniesli. Užívateľ môže iných užívateľov sledovať presne ako aj na Instagrame. Na takzvanom “feede” môžete sledovať, aké športové aktivity vaši priatelia vykonávali. Táto funkcia by vás mala motivovať a vstať z postele a zacvičiť si.

  Taktiež sa môžete pridávať do online športových klubov. Každý klub má vlastných KOM, QOM (kráľa a kráľovnú hory). Tieto tituly dostanú jedinci s najlepšími výkonmi. Výkony všetkých členov sú zoradené vzostupne. V minulosti bolo možné si individuálne pozrieť, na ktorej priečke sa ja ako vlastník účtu nachádzam. Táto funkcia patrí v novej verzii medzi spoplatnené rovnako ako aj funkcia naplánovania trasy.

  Okrem klubov sa môžu užívatelia zúčastňovať aj takzvaných výziev. Každá výzva má vlastné pravidlá, ktoré pri zapojení treba dodržať. Ak nedodržíte pravidlá, nezískate odznak za účasť. Okrem pravidiel je výzva aj časovo ohraničená dátumami do kedy treba dané úlohy splniť. Ak nepatríte medzi bežcov alebo cyklistov netreba sa báť. Na Strave nájdete výzvy a športové kluby takmer pre každý druh športu

  Nedostatky aplikácie Strava

  Keďže nič na svete nie je 100% dokonalé aj Strava má svoje nedostatky:

  • Za prvý nedostatok, ktorý sa aj často spomína v komentároch na Google Play je, že aplikácia je dostupná len v 11 jazykoch. Ako určite tušíte Slovenčina alebo Čeština nie sú v tomto zozname. Napriek tomu, že táto aplikácia je celosvetovo obľúbená, je dostupná len v jazykoch (Angličtina, Španielčina, Nemčina, Holandština, Čínština, Kórejčina, Ruština, Japončina, Taliančina, Portugalčina, Francúzština).
  • Stravu, ako iné sociálne siete neviete spustiť bez internetového pripojenia.
  • Ak hľadáte celistvú aplikáciu, ktorá bude schopná zaznamenať prijaté kalórie a spánok. Strava nie je pre vás. V takomto prípade treba radšej siahnuť po aplikáciách ako Apple Health alebo Samsung Health.
  • Za najväčší nedostatok Stravy považujem nedostatok súkromia. Pri využívaní aplikácie treba mať zapnuté GPS, ktoré presne určí miesto, kde sa práve nachádzate. Síce je možné si nastaviť väčšie súkromie (vaša poloha bude určená s rádiusom 1km), ale v dnešnom svete, kde sa obchoduje s dátami o ľuďoch (big data) to môže byť nebezpečné. Treba si zapamätať, že keď neplatíte peniazmi platíte vašimi dátami.

  Zdroje: