Šport je droga, ktorá zaberá v každom veku

Šport je droga, ktorá zaberá v každom veku

Asi každý športovec pozná obdobia, v ktorých je ťažké sa rozhýbať. Či už máte za sebou ťažkú sezónu a pociťujete únavu alebo vám športovanie jednoducho lezie na nervy. Ako sa motivovať v obdobiach, keď toho jednoducho máte dosť? Nie je dôležité, aké máme podmienky, ale ako využijeme podmienky, ktoré máme. V športe je dôležité mať stanovené osobné ciele, čo chcete dosiahnuť, aby ste mali dostatočnú motiváciu posúvať sa vpred. Cieľ je kľúčom k úspechu.

Čo vás najviac motivuje?

Ak pravidelne vykonávate nejakú aktivitu, musíte mať motiváciu a inšpiráciu. Mnoho športovcov, najmä žien, má motiváciu športom schudnúť alebo športujú preto, aby sa mohli poriadne a schuti najesť. U každého je to inak, ale určite sa zhodneme, že všetci športujeme pre nejakú formu radosti. Šport prináša endorfíny, na ktoré si telo postupne navykne a ak ich nemá, vypýta si ich. To je presne to, čo nešportujúci človek nikdy nepochopí ;).

Kedysi ste beh nenávideli

Rátali ste každú minútu, kedy to utrpenie skončí. Postupne sa však vaše telo adaptovalo na väčšiu a väčšiu záťaž a vy ste si ho zamilovali. Šport je aj skvelá psychohygiena. Vďaka športu stretnete ľudí, ktorí sú takisto závislí na pohybe a rozumiete si, akoby ste sa poznali niekoľko rokov, pretože vás spája jedna veľká droga – ŠPORT.
Šport a psychika Šport je aj skvelou formou psychohygieny

Ujasnite si, čo chcete dosiahnuť

Kalendár sa len tak hemží podujatiami, z ktorých si môžete vyberať. Preto je vhodné mať cieľ a vedieť, prečo je pre vás dôležitý. Predstavte si, ako sa budete cítiť, keď ho splníte. S cieľom ide ruka v ruke aj stanovený vrchol sezóny a výber pretekov, ktorých sa chcete zúčastniť. Bezhlavo sa vrhnúť do všetkých pretekov nie je efektívne a ani vám neprinesie želané výsledky. Naše telo nie je stroj a potrebuje aj regenerovať.

Tipy

  • ciele majte určené jasne a konkrétne,
  • určte si priebežné ciele, ktoré dopĺňajú váš dlhodobý cieľ,
  • vaše ciele pravidelne kontrolujte,
  • majte na pamäti, prečo to robíte a čo tým chcete dosiahnuť,
  • motivujte sa,
  • nájdite si partiu, s ktorou budete športovať,
  • ak nemáte konkrétny cieľ, majte aspoň radosť z pohybu.

Tagy článku: