Proteínové bomby – potraviny, ktoré obsahujú najviac bielkovín

Proteínové bomby – potraviny, ktoré obsahujú najviac bielkovín

O tom, že bielkoviny sú pre športovcov a aktívnych ľudí dôležité, niet pochýb. Na akom pricípe fungujú bielkoviny sme už písali. Tentokrát sa budeme venovať tomu, koľko bielkovín by mal bežný človek aj športovec denne prijať a ktoré potraviny majú najvyšší podiel proteínov.
Potraviny s vysokým obsahom proteínov Animokyseliny sú základom bielkovín. Niektoré si vie naše telo vytvoriť samo, iné mu musíme dodať – esenciálne aminokyseliny.

Denný príjem bielkovín

Pri strave zvlášť platí zásada - všetko s mierou. Strava každého človeka, nielen aktívnych ľudí, by mala byť vyvážená a to platí aj pre príjem bielkovín. Tie sú síce dôležité pre regeneráciu a rast svalových vlákien, ich nadmerná konzumácia však môže byť škodlivá a nadmerne zaťažuje pečeň a obličky. Ich príjem by mal byť vyvážený a rovnomerne rozdelený počas celého dňa. Odporúčaná denná dávka pre bežného človeka bez fyzickej námahy je 0,8 g na kilogram hmotnosti. Vyšší príjem bielkovín sa odporúča pre aktívnych ľudí, tehotné ženy, pri chudnutí, ľudí pod stresom, či zotavujúcich sa z choroby. Tu platí rozsah 1 – 2 g bielkovín na kg hmotnosti. Rekreační športovci by mali udržať príjem v rozmedzí 1 až 1,6 g bielkovín na kg hmotnosti, vytrvalostní športovci okolo 1,2 až 1,4 g bielkovín na kg hmotnosti a siloví športovci by mali svoj príjem zvýšiť na 1,6 až 2 g na kg hmotnosti. Konkrétne hodnoty závisia od vašej fyzickej aktivity a vášho cieľa (naberanie svalov, chudnutie, udržanie sa v kondícii).
Vajíčko ako zdroj bielkovín Zloženie aminokyselín vo vajíčkach je vynikajúce pre potreby nášho tela.

Bielkovinové bomby

Bielkoviny sú tvorené aminokyselinami, ktoré sa rozdeľujú na esenciálne (musíme ich prijať potravou) a neesenciálne (telo si ich vie samo syntetizovať). Aby sme využili ich maximálny potenciál, naše telo potrebuje prijať čo najširšie spektrum aminokyselín. Vyvážená pestrá strava zaručí, že telo prijme tie aminokyseliny, ktoré práve potrebuje. Podiel bielkovín v strave je dôležitý údaj, treba však dbať na to, aby sme prijímali bielkoviny z rôznych zdrojov a zabezpečili tak telu vhodné podmienky na ich využitie. Medzi potraviny s najväčším podielom bielkovín patria vajíčka, mliečne produkty, mäso, ryby, strukoviny, oriešky, či rôzne semiačka. V každej skupine produktov sa nachádzajú proteínové bomby. Ktoré to sú?

Vajcia a mliečne produkty

Vajíčka su azda najznámejším zdrojom proteínov pre všetkých aktívnych ľudí. Z vaječných bielkov sa vyrába proteínový prášok, ktorý nechýba žiadnemu športovcovi, ktorý si doma pripravuje jedlo či koktejly. 1 polievková lyžička sušených bielkov obsahuje viac ako 11 g bielkovín. 100 g proteínového prášku je ukrytých až 81 g bielkovín. Využitie proteínového prášku je všestranné, môžete si ním obohatiť jogurt, omáčky, pridať ho do smoothies, vyrobiť si vlastné proteínové tyčinky alebo ním len obohatiť jedlo chudobné na proteíny. Nielen sušené bielka však robia z vajíčok favoritov v obsahu proteínu. Vajíčka na tvrdo, omeleta, či praženica z vajíčok vám dodá hneď zrána potrebný prísun bielkovín a zaženie hlad. Jedno stredne veľké vajíčko obsahuje približne 6 g bielkovín. Dve vajíčka na raňajky a už máte v sebe 12 g bielkovín. Mliečne produkty sú tiež výborným zdrojom pre všetkých nevegánov a nealergikov. Parmezán so zníženým obsahom sodíka obsahuje až 40 g bielkovín v 100 g parmezánu. Medzi ďalšie významné zdroje bielkovín patrí nízkotučné sušené mlieko (36 g bielkovín/100 g), čedar (32 g bielkovín/100 g), mozzarella (31,7 g bielkovín/100 g), švajčiarsky syr (28 g bielkovín/100 g) aj islandský mliečny výrobok skyr (15 g bielkovín/100 g), ktorý sa dá zohnať už aj v našich končinách, hoci jeho chuť sa s originálnym islandským nedá veľmi porovnať.
Proteínové smoothie Príjem bielkovín si rozložte do celého dňa. Na raňajky môžete začať s ovocným smoothie obohateným o proteíny z prášku.

Ryby a morské plody

Kvalitným zdrojom bielkovín sú ryby a morské plody. Najväčší obsah bielkovín z tejto kategórie má sušená solená treska. V 100 g tresky je až 62,8 g bielkovín. Medzi ďalšie ryby bohaté na proteíny patria – tuniak (varený 29,9 g bielkovín/100 g), losos (27,3 g), pstruh (26,6 g) a ančovičky v oleji, ktoré obsahujú 28,9 g bielkovín v 100 g. Z morských plodov sú na proteíny bohaté najmä mäkkýše – sépia pripravená na pare (32,4 g bielkovín/100 g) či varená chobotnica (29,8 g bielkovín/100 g).

Mäso

Potraviny živočíšneho pôvodu obsahujú kvalitnejšie zdroje proteínov, preto sú pre športovcov najvhodnejšie tieto druhy mäsa. Najlepšími zdrojmi bielkovín je teľacie, jahňacie, hovädzie mäso a zverina. Vyberať si treba chudé mäsko – pliecko, stehno. Teľacie stehno bez tuku pripravené varením obsahuje 36,7 g bielkovín v 100 g porcii. Pre 70 kg vážiaceho vytrvalostného športovca je to viac ako ⅓ odporúčaného denného príjmu bielkovín. Podobne vysoký obsah proteínov sa nachádza aj v pliecku z jeleňa – chudé a varené mäso obsahuje 36,2 g bielkovín v 100 g mäsa. Na svoje si prídu aj milovníci slaniny, ktorá vám poskytne 35 g bielkovín v 100 g údenej pečenej slaniny. Pre nadmerné používanie antibiotík, zlé chovné podmienky a neprirodzenú stravu je kuracie mäso v poslednej dobe zaznávané. V obsahu bielkovín stále patria kuracie prsia medzi favoritov a vôbec sa ich nemusíte báť, pokiaľ dbáte na kvalitu. V 100 g varených kuracích pŕs bez kože prijmete až 33 g bielkovín. Vyberajte si kvalitné mäso z poctivých chovov, ktoré vám dodá potrebné živiny. Neplatí to len pre hydinu, ale mäso celkovo.
Miska so zmesou strukovín Strukoviny sú výborným zdrojom bielkovín najmä pre vegetariánov a vegánov.

Obilniny a strukoviny

Tí, ktorí sa vyhýbajú živočíšnym produktom, by mali dbať na pestrý prísun bielkovín z rôznych zdrojov tak, aby doplnili kvalitnejšie bielkoviny, ktoré poskytujú živočíšne produkty. Medzi najlepšie zdroje proteínov medzi obilninami patria surové pšeničné klíčky (23 g bielkovín/100 g), čerstvé ovsené otruby (17,3 g bielkovín/100 g), ražná múka (15,9 g bielkovín/100 g), varená quinoa (4,4 g bielkovín/100 g). Pražené nesolené arašidy (arašidy sú plody podzemnice olejnej, ktorá patrí medzi strukoviny), ktoré obsahujú 24 g bielkovín v 100 g orieškov. Medzi bohaté zdroje bielkovín patrí sója a výrobky z nej – sójový proteín (88 g bielkovín/100 g), nízkotučná sójová múka (49,8 g bielkovín/100 g), tofu (8 g bielkovín/100 g). Ďalšími bohatými zdrojmi proteínov sú šošovica – v 100 g varenej šošovice prijmete až 9 g bielkovín, varená čierna fazuľa a cícer (obe majú rovnako 8,8 g bielkovín/100 g) či mungo fazuľa (7,5 g bielkovín v 100 g uvarenej fazule). Zo strukovinových múk sa často vyrábajú cestoviny, tortily aj pečivo bohaté na proteíny s nízkym obsahom sacharidov.

Oriešky a semiačka

Pridať trochu orieškov a semiačok do šalátov, raňajkového müsli či celozrnného chleba má svoj význam. Obe skupiny totiž obsahujú slušný pomer bielkovín. Najvýraznejšie zastúpenie bielkovín nájdete v nízkotučnej sezamovej múke, polovica jej obsahu sú bielkoviny. Vysoký obsah proteínov majú lúpané konopné semiačka (31,56 g bielkovín/100 g), sušené tekvicové jadierka bez soli (30,2 g bielkovín/100 g), slnečnicové jadierka (20,7 g), sezamové semiačka (17,7 g) a chia semiačka (16 g). Z orieškov sú najlepšími zdrojmi nesolené pistácie a mandle – obe obsahujú 21 g bielkovín v 100 g orieškov.
Raňajkové smoothie s ovocím, semiačkami a goji Pestrá vyvážená strava obohatená o prirodzené zdroje bielkovín by mala byť v jedálničku každého športovca.

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina obsahuje veľa vitamínov, minerálnych látok a prirodzených sacharidov. Na proteíny akosi už nezvýšilo miesto, ale napriek tomu aj tu vieme nájsť proteínovo výživné potraviny. Sušené morské riasy v tejto kategórii kraľujú, preto si určite neodoprite kvalitné sushi, či chutné ázijské polievky, do ktorých sa riasy pridávajú. 100 g rias obsahuje 57,47 g bielkovín. Zelenina sušená mrazom je najbohatším zdrojom bielkovín – prvenstvo má petržlen (31,3 g), pažítka (21,2 g), sladká červená a zelená paprika (17,9 g), pór (15,2 g) či na slnku sušené paradajky (14,1 g). Ovocie je na tom v obsahu bielkovín horšie ako zelenina, ale sušené goji alebo kustovnica čínska sa obsahom bielkovín vyrovná sušených rajčinám. Sušené marhule a broskyne obsahujú 4,9 g bielkovín v 100 g ovocia. Sušený banán obsahuje o gram bielkovín menej ako marhule. Ak máte tú možnosť, nasušte si ovocie aj zeleninu sami bez pridania cukru, konzervantov a dochucovadiel, z nich získate najviac.