Týchto 10 potravín dodá vášmu telu energiu

Týchto 10 potravín dodá vášmu telu energiu

Je úplne bežné, že počas dňa dojde vášmu telu energia. A hlavne po športovom výkone. Na doplnenie energie vám postačí pár základných potravín. Pripravili sme pre vás zoznam potravín, ktoré dodajú vášmu telu druhý dych. 

O banánoch ste už zaiste počuli

Banány sú výborným zdrojom karbohydrátov, draslíka vitamínu B6. Všetky tieto látky pomáhajú zlepšiť level energie v tele. Z banánov si môžete pripraviť napríklad zdravý a chutný banánovo-zázvorový smoothie, na ktorý nájdete recept v našom článku.   

Tučnejšie rybacie mäso

Patrí sem napríklad losos alebo tuniak. Obsahujú proteíny, mastné kyseliny a vitamín B. Jedna porcia tuniaka alebo lososa vás zásobí dostatkom omega-3 mastných kyselín a vitamínom B12 na celý deň. Znižujú zápal v tele, ktorý často spôsobuje únavu. 

Ako prílohu si dajte hnedú ryžu alebo sladké zemiaky

Hnedá ryža je nutrične výživné jedlo. Na rozdiel od bielej ryže obsahuje veľa nutričných živín ako vláknina, vitamíny a minerály. Vďaka obsahu vlákniny má nízky glykemický index a pomáha regulovať level cukru v krvi a udržiavať stále energetické vlny tela počas dňa. Sladké zemiaky, známe aj ako batáty, sú taktiež zdrojom vlákniny a komplexných karbohydrátov, vďaka ktorým ich telo trávi pomaly, a tak dopĺňa energiu v dlhom rozsahu. 

Omeleta, praženica, volské oko 

Sú plné proteínu, ktorý dodáva telu energiu. Žltko je zdrojom vitamínov A, B1, B6, B12, D, zinku, kalcia, antioxidantov a omega 3 mastných kyselín. Bielko obsahuje veľké množstvo proteínov, draslíka, magnézia, sodíka, cholesterolu a je kaloricky nízke. 


Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda obsahuje vysoký podiel kakaa, ktoré je plné antioxidantov, ktoré zlepšujú tok krvi v tele. Ten pomáha dostať kyslík do mozgu a svalov a zlepší tak ich funkcie. Pozitívne ovplyvní energiu počas cvičenia a oddiali pocit únavy. 

Hovorí vám niečo quinoa?

Quinoa sa radí medzi jednu z najzdravších potravín na svete. U nás sa správne nazývamrlík čílsky, ale pod týmto názvom sa s ňou často nestretnete. Na svete jej existuje viac ako 100 druhov ale najbežnejšou je biela quinoa. Pozrime sa na jej pozitívne účinky. Je zdrojom esenciálnych aminokyselín, vlákniny, železa, vápniku, horčíka, zinku vitamínov B a vitamínu E. A navyše má absolútne univerzálne použitie. Môžete si ju pripraviť ako prílohu, hlavné jedlo, súčasť šalátu a dokonca sa hodí aj do sladkých pokrmov. 

Ovsená kaša na raňajky

Ovsenú kašu sme spomínali už aj v článku o potravinách, ktoré vás udržia počas zimy fit. Patrí medzi potraviny, ktoré sú energeticky najvýhodnejšie pre športovcov a dokážete si ju pripraviť na nespočetne veľa spôsobov. 

Hummus bohužiaľ obdržal škaredý názov, ktorý mnohých ľudí odradí

Hummus pochádza zo stredného východu a za národné jedlo je považovaný v Libanone, Turecku, Grécku, Cypre alebo Sýrii. Je to jedno z najstarších jedál. Vyrába sa z cíceru, pasty zo sezamových semiačok, oleju a citrónu. Príprava domáceho hummusu je skutočne jednoduchá. Cícer je zdrojom komplexných karbohydrátov a vlákniny. Sezamová pasta a olej obsahujú zdravé tuky. 

Správne dozreté avokádo je niekedy zázrak

Vedeli ste, že avokáda obsahujú viac draslíka ako banány? Teraz už viete. Zdravotných benefitov avokáda je tak veľa, že ich vymenujeme v bodoch. Avokáda obsahujú:
 • veľké množstvo draslíka,
 • zdravé tuky,
 • vlákninu,
 • antioxidanty,
 • znižujú cholesterol.

Z nápojov vsaďte na vodu, kávu alebo zelený čaj

Káva je asi prvý nápoj, ktorý vám napadne keď potrebujete doplniť energiu. Ani zďaleka však nie je jediný. Základný nápoj, ktorý je pre telo kľúčový je voda. Nedostatok vody v tele môže viesť k dehydratácií, ktorá spôsobuje problém bojovaniu s únavou. Vodu by ste mali piť aj keď nepociťujete smäd. Ďalším nápojom je zelený čaj, ktorý taktiež obsahuje kofeín. Okrem kofeínu však obsahuje aj l-theanín, ktorý zmierňuje účinky kofeínu, ako je úzkosť, a poskytuje telu hladšie nadobudnutie energie. 

Energiu ľahko doplníte aj vďaka týmto potravinám

 • jablká,
 • maté,
 • jogurt,
 • pomaranče,
 • jahody,
 • semiačka (chia, tekvicové a podobne),
 • fazuľa,
 • orechy,
 • zelená listová zelenina,
 • cvikla.
Toto všetko sú potraviny, ktoré dokážu nakopnúť vašu energiu počas dňa. Avšak, okrem správnej stravy potrebuje organizmus športovca aj dostatok spánku, oddychu a dobrú životosprávu. Čo pomáha proti únave vám?