Počas leta trávime viac času vonku. Chodíme na prechádzky do prírody, bicyklujeme sa alebo športujeme na čerstvom vzduchu. Kvôli vysokým teplotám sa preto v tomto období zdôrazňuje najmä dodržiavanie pitného režimu. Zabúdať by sme však nemali ani na ochranu očí a tela pred nebezpečným ultrafialovým žiarením. Slnečné lúče totiž prenášajú UV žiarenie, ktoré môže spôsobiť okrem predčasného starnutia kože aj zápal očnej rohovky, šedý zákal alebo vážne poškodenie zraku.
Zaujíma ťa, ako najefektívnejšie chrániť svoje oči pred UV žiarením, najmä počas športovej aktivity? Pýtaš sa, či sa v prípade potreby nestačí schovať do tieňa? Tieto a mnohé ďalšie otázky ti zodpovieme v dnešnom článku.
Negatívny dopad UV žiarenia na zdravie človeka
Očná šošovka nie je schopná regenerovať sa prirodzenou cestou, preto je ochrana očí v letnom období o to dôležitejšia. V súvislosti so slnečným žiarením rozlišujeme ultrafialové (UV) žiarenie, viditeľné žiarenie a infračervené žiarenie. UV žiarenie nemožno vidieť voľným okom a ďalej sa rozdeľuje na podtypy UVA, UVB a UVC žiarenie.
Napriek tomu, že ultrafialové žiarenie potrebujeme kvôli syntéze vitamínu D, jeho nadmerné prijímanie je pre ľudský organizmus nebezpečné, a to nielen pre našu kožu, ale aj pre naše oči. Tie je potrebné chrániť, pretože koža na viečkach je náchylná na vytvorenie kožnej rakoviny.
Najväčší pozor by si si mal dať pred UVA a UVB žiarením, pretože UVC lúče pohlcuje ozónová vrstva. Dlhodobá expozícia UVA a UVB žiareniu totiž môže okrem spomínaného poškodenia očného viečka viesť aj k poškodeniu očnej rohovky, šošovky, zapríčiniť zápal spojiviek, degeneráciu makuly či vznik šedého zákalu, ktorý môže bez lekárskej pomoci spôsobiť až následné oslepnutie.
Hustotu UV žiarenia vyjadruje takzvaný UV index. Čím je vyšší UV index, tým silnejšie je UV žiarenie. Jarné mesiace sú typické miernou intenzitou UV žiarenia. Od mája sa UV žiarenie zvyšuje až do septembra, kedy opäť klesá na miernu úroveň. Najvyššie hodnoty sú v letnom období na poludnie, lebo vtedy je slnko najvyššie. UV index rastie s ročným obdobím, polohou slnka, ale aj s nadmorskou výškou a zemepisnou šírkou. Nezabúdaj ani na to, že UV lúče sa odrážajú od vodných plôch, snehu i piesku, čo predstavuje pre tvoje oči najvyššie riziko.
Ako ochrániť oči pred nebezpečným UVA a UVB žiarením
Najlepším spôsobom, ako chrániť zrak pred UV žiarením rovnako ako pred oslnením, je nosiť slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom. Imidžové slnečné okuliare väčšinou neobsahujú žiadnu ochranu v podobe UV filtra a okuliare bez UV filtra môžu tvoje oči poškodiť ešte viac, ako keď na sebe nemáš žiadne slnečné okuliare. Spôsobené je to tým, že okuliare bez UV filtra znižujú prechod svetla, kvôli čomu sa tvoja zrenica rozširuje a svetlo tak preniká do oka spôsobom, ktorým ho ničí ešte viac.
V súvislosti so slnečnými okuliarmi rozlišujeme päť kategórií protislnečnej ochrany. Jednotlivé kategórie skiel sú označované číslom od 0 po 4, pričom ide o okuliare s čírymi až po veľmi tmavo sfarbenými sklami. Slnečné okuliare s nižším stupňom protislnečnej ochrany využiješ pri malej intenzite slnečného žiarenia. Počas šoférovania sú zas vhodné sklá so stupňom 1 až 3. Ak si na priamom slnku, určite siahni po okuliaroch so stupňom protislnečnej ochrany 2 až 3 a v prípade, že sa nachádzaš v horách alebo v blízkosti vodných plôch, zvoľ okuliare s najvyšším stupňom ochrany, teda s označením 4.
Plná a dostačujúca UV ochrana je do 400 nm. To znamená, že slnečné okuliare pohlcujú UV žiarenie s vlnovou dĺžkou do 400 nm. Ak si nie si istý, či tvoje okuliare spĺňajú tento parameter, navštív akúkoľvek očnú optiku a požiadaj ich o pomoc. Každý dobrý optik ti bude vedieť poradiť.
Ďalším spôsobom pre ochranu očí pred slnkom je vyhýbať sa vonkajším aktivitám v čase od 10:00 do 16:00, kedy je UV žiarenie najintenzívnejšie. To je však pre športovca prakticky nemožné, preto ak denne športuješ, musíš nájsť iný spôsob ochrany. Väčší pozor na UV žiarenie by si mali dávať ľudia, ktorí v minulosti absolvovali operáciu sivého zákalu alebo majú problémy so sietnicou. Taktiež ľudia užívajúci lieky, ktoré zvyšujú citlivosť oka na svetlo (tetracyklín, diuretiká, antikoncepčné tabletky) by mali byť pozorní a dbať na ochranu očí.
Najčastejšie mýty o UV žiarení, s ktorými si sa určite stretol
Stačí sa schovať do tieňa
Mnoho ľudí si myslí, že pred UV žiarením sa stačí skryť do tieňa. Toto však nie je pravda. V odrazenom a rozptýlenom svetle môže byť prítomných až 50 % UV žiarenia. Preto nepodceňuj ani čas strávený v tieni a počas celého pobytu vonku maj na sebe slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom.
Vo vode UV žiarenie nepôsobí
Pozor si dávaj aj pri pobyte vo vode. Povrch vody totiž stále odráža časť ultrafialového svetla, ktoré je rovnako škodlivé. UV žiarenie vie prejsť pod povrch vody do hĺbky 50 cm, preto by si sa mal natrieť kvalitným opaľovacím krémom.
Keď je zamračené, nič mi nehrozí
Najčastejším mýtom je tvrdenie, že UV žiarenie na nás nepôsobí, keď je vonku zamračené. Intenzita UV žiarenia môže byť vysoká i počas dní, kedy nesvieti slnko. V takomto počasí dokáže preniknúť k našim očiam až 95 % UV žiarenia. Preto nepodceňuj ochranu zraku pomocou slnečných okuliarov ani vtedy, keď je zatiahnutá obloha.
Ako by mali vyzerať ideálne slnečné okuliare, ktoré ochránia zrak pri športe aj mimo neho
UV žiarenie môže prichádzať z rôznych smerov. Samozrejme, primárnym zdrojom je slnko, no odráža sa tiež od vody, snehu, piesku a iných svetlých povrchov. Ideálne slnečné okuliare by ťa mali chrániť pred UVA aj UVB žiarením.
Okrem toho by mali mať šedé šošovky, vďaka ktorým správne rozoznáš farby. Zavinovacie rámy ti pomôžu, ak väčšinu dňa tráviš na slnku a poskytnú tak tvojim očiam dodatočnú ochranu pred UV žiarením. Mimo týchto parametrov by mali správne slnečné okuliare odcloniť 75 až 90 % viditeľného svetla.
Najlepšie okuliare sú tie, o ktorých ani nevieš, že ich máš na sebe. Nemali by ťa tlačiť ani padať z nosa. Na jazdu v teréne existujú špecializované cyklistické okuliare pre cestnú cyklistiku alebo mtb. Mnoho modelov ponúka širšie využitie a okrem cyklistických poznáme bežné slnečné športové okuliare, ale i špeciálne bežecké okuliare. Je teda na tebe, pre ktoré okuliare sa rozhodneš. Hlavné je, aby ochránili tvoj zrak počas akejkoľvek vonkajšej aktivity a aby si sa v nich cítil pohodlne.
Oči pomáha chrániť aj jedlo, ktoré jeme
Už od detstva počúvame, že ak budeme jesť mrkvu, budeme mať skvelý zrak. Hoci táto potravina disponuje množstvom benefitov pre naše zdravie, tvoje oči magicky nezachráni. Obsahuje síce vitamín A, ktorý znižuje riziko rozvoja rôznych očných ochorení, no na ochranu zraku ti úplne postačí mať vyvážený a pestrý jedálniček, keďže vitamín A rovnako ako iné vitamíny nájdeš aj v ďalších potravinách.
Mandle napríklad obsahujú vitamín E, ktorý chráni tkanivá pred oxidačným stresom. Ryby zas vďaka omega-3 mastným kyselinám pomáhajú predchádzať syndrómu suchého oka. Vaječné žĺtka sú ďalším jedlom prospešným pre zdravie tvojich očí. Žĺtok obsahuje vitamín A a hlavne zinok v koncentrovanej forme, ktorý je skvelý pre sietnicu a videnie v noci.
Dôležité je však uvedomiť si, že aj keby si jedol denne kilo rýb a vajec, nevyrovná sa to ochrane, ktorú poskytujú slnečné okuliare s UV filtrom. Jedlom ale dokážeš šikovne doplniť všetky vitamíny potrebné na ochranu a správne fungovanie zraku.
Vďaka našim tipom už vieš, ako sa pred UV žiarením chrániť. Vždy maj na pamäti, že v letných mesiacoch môžu najviac utrpieť tvoje oči. Tie ochrániš slnečnými okuliarmi s kvalitným UV filtrom a dopomôcť si môžeš tiež vhodnou stravou. Stačia jedny kvalitné okuliare a môžeš si užívať pobyt na slniečku bez toho, aby tvoje oči trpeli.
Zdroje:
https://visionsource.com/blog/how-does-uv-light-affect-eyesight/
https://www.zeiss.sk/vision-care/better-vision/zdravie-prevencia/kedy-si-treba-chranit-oci-pred-uv-svetlom.html
https://lekar.sk/clanok/ako-chranit-zrak-pred-uv-ziarenim
https://fokusoptika.sk/zrakopedia/uv-ziarenie-a-oci-od-a-po-z/