Trenujeme / Blog / Článok: Ako si vybrať vhodné cyklistické okuliare?
Ako si vybrať vhodné cyklistické okuliare?

Ako si vybrať vhodné cyklistické okuliare?

Špecializované cyklistické okuliare nepatria do povinnej výbavy, no aktívny cyklista zaručene ocení ich benefity. Od bežných lifestylových slnečných okuliarov sa líšia svojimi špeciálnymi vlastnosťami a aj tým, že môžu byť bez akéhokoľvek zafarbenia. Pokiaľ slnečné okuliare nezvyknete nosiť, ako cyklista by ste svoj postoj mali prehodnotiť. Ochrana pre vonkajšími vplyvmi počas jazdy vám môže zachrániť zrak, a preto tento doplnok výbavy netreba podceňovať.

Najlepšie okuliare sú tie, o ktorých ani neviete, že ich máte na sebe. Pri výbere je dobré vedieť, aké parametre existujú a ako si vybrať tie správne. Okuliare by vás nemali tlačiť, ani padať z nosa a musia dobre držať. Pre jazdu v teréne existujú špecializované cyklistické okuliare pre horskú cyklistiku alebo mtb. Mnoho modelov ponúka širšie využitie, okrem cyklistických poznáme bežné slnečné športové okuliare, ale aj špeciálne bežecké okuliare.

Bezpečnosť je najdôležitejšia

Okrem ochrany pred UV žiarením a ostrým slnkom, cyklistické okuliare chránia aj pred mechanickým poškodením oka. Chránia dôležité zrakové orgány pred prachom, kamienkami, dažďom, vetrom, vetvičkami a hmyzom, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný pád alebo zrážku s iným cyklistom či autom. Silný vietor počas zjazdu môže napríklad spôsobiť nedostatok slzného filmu v oku, čo vedie k zápalu. Okuliare si preto treba vyberať nielen podľa dizajnu, ale hlavne podľa ich určenia. Na trhu je nepreberné množstvo značiek a modelov. S výberom by ste sa pred nákupom mali poradiť či už pomocou online chatu, telefonicky alebo osobne. Komfort pri nosení a dostatočná ochrana sú najdôležitejšie kritériá.

Rozhodli ste sa, že si namiesto kúpy nových cyklo okuliarov zoberiete obyčajné slnečné okuliare na bežné nosenie? Okuliare na bicykel sa od bežných slnečných podstatne odlišujú nielen tvarom, ale aj materiálom. Z dôvodu bezpečnosti sú cyklo okuliare vyrobené z plastu, vrátane skiel. Ak by ste náhodou spadli a okuliare by sa vám rozbili, bolo by nebezpečné mať sklenené priezory s kovovým rámom. Ak ste ale hobby jazdec a na dlhé a náročné trasy sa nepúšťate, postačia vám aj bežné športové okuliare, ktoré majú široké využitie.

Podľa akých parametrov cyklistické okuliare vyberať?

Pri výbere správneho modelu je dobré zvážiť, v akých hodinách najčastejšie bicyklujete, či ste sezónny jazdec alebo jazdíte celoročne, v akom teréne najčastejšie jazdíte a v neposlednom rade, aký je váš rozpočet. Najbežnejšie parametre cyklistických okuliarov sú:

 • komfort a tvar, ktorý sedí,
 • nerozbitnosť priezorov,
 • UV ochrana priezorov,
 • možnosť výmeny priezorov,
 • farba priezorov/rámu,
 • materiál priezorov a rámov – najčastejšie zorníky sú vyrobené z plastu, tie kvalitnejšie majú polykarbonátové priezory,
 • anti fog – filter proti zahmlievaniu,
 • hydrofóbny povlak na odpudzovanie vody,
 • terén, v ktorom najčastejšie jazdíte,
 • nosný grip alebo uchopovač na nos,
 • váha okuliarov,
 • kompatibilita s prilbou – túto vlastnosť majú napríklad okuliare značky POC, ktoré sú dizajnované tak, aby v prípade, že ich práve nepoužívate, pekne sedeli na prilbe. Vďaka tomu sú v bezpečí pred pádmi, vlhkosťou alebo stratením.

Farba priezorov okuliarov na bicykel a ich využitie

Zrkadlové priezory

Zrkadlové sklíčka sú najlepšie na jasné slnečné dni. Tieto šošovky zvyčajne blokujú najviac svetla, takže je jazda na slnku príjemnejšia. K dispozícii je mnoho farieb zrkadlových šošoviek, preto je ľahké prispôsobiť priezory farbe vašej cyklistickej súpravy. Zrkadlové priezory tiež skvelo zakryjú vaše oči.

Oranžové alebo žlté priezory

Oranžové alebo žlté priezory cyklistických okuliarov sú najvhodnejšie pre jazdu v zhoršených svetelných podmienkach, napríklad za úsvitu alebo za súmraku. Tieto priezory zlepšujú jazdné podmienky pri slabom osvetlení tým, že rozjasňujú vozovku alebo čokoľvek, čo je na nej. V okuliaroch so žltými sklami budú vaše oči viditeľné.

Číre priezory

Priehľadné alebo číre priezory sú určené na nočnú jazdu alebo jazdu v daždi a tiež na bicyklovanie na krátke vzdialenosti, napríklad po meste. Aj keď nemajú žiadnu špeciálnu povrchovú úpravu ani UV filter, chránia vaše oči pred vonkajšími faktormi, nečistotou, hmyzom, vetrom, dažďom či kamienkami.

Fotochromatické priezory

Fotochromatické priezory sa automaticky prispôsobujú meniacim sa svetelným podmienkam. Stmavnú a postupne sa zosvetľujú v závislosti na intenzite UV žiarenia. Ak jazdíte viac dní alebo celý deň, fotochromatické priezory (aj keď sú trochu nákladnejšie), môžu byť pre vás najlepšou voľbou. Výhodou je tiež fakt, že si už nikdy nebudete musieť lámať hlavu nad tým, či máte alebo nemáte správne priezory.

Polarizované priezory

Polarizované priezory znižujú oslnenie napríklad počas jazdy pri mori, v snehu a tiež neprepustia rušivé svetlá áut. Môžu ale sťažovať viditeľnosť obrazoviek digitálnych zariadení. Vo všeobecnosti sa polarizované okuliare neodporúčajú na šport, pretože môžu mať vplyv na vnímanie hĺbky. Najlepšie cyklistické okuliare na trhu nie sú polarizované, ale ak po nich túžite, je to, samozrejme, vecou preferencií.

Tipy na cyklistické okuliare z našej ponuky

Pre náročných

Cyklistické okuliare POC Crave Uranium Black Translucent Grey Brown - Light Silver Mirror

Na bajk aj na beh

Slnečné okuliare OAKLEY RADAR EV PATH POL WHT W/ PRIZM SAPPH biele

Zlatá stredná cesta

Cyklistické slnečné okuliare Uvex Sportstyle 803 CV sivé

Skvelá voľba pre začiatočníkov

Športové slnečné okuliare Uvex Sportstyle 310 s4 čierne

Pre horských cyklistov

MTB cyklistické okuliare POC Ora Uranium Black/Grey

Značky, z ktorých si môžete vybrať

Isaac stvorený nadšencami

Písal sa rok 2001, keď skupina nadšencov založila cyklistickú značku Isaac. Zo začiatku sa značka sústredila iba na technický vývoj karbónových vidlíc a komponentov. Dnes Isaac ponúka široký výber vybavenia a doplnkov pre cyklistov, kvalitné karbónové bicykle Isaac, športové a voľnočasové oblečenie alebo cyklistické okuliare. Moderné technológie a materiály z nich robia to najlepšie na trhu.

Z vízie sa zrodil Oakley

Americkú značku založil Jimom Jannardom v roku 1975. Jimom mal víziu o produktoch, ktoré by vyzerali a aj fungovali lepšie ako čokoľvek iné na trhu. Oakley vyrába kvalitné slnečné okuliare, kontaktné šošovky, rámy, dioptrické okuliare, oblečenie, obuv a rôzne iné doplnky. Túto značku používa aj americké vojisko. Nositeľmi sú aj všetci tí, ktorí hľadajú značku na ktorú sa môžu spoľahnúť aj pri najťažších fyzických výkonoch.

POC vytvorený odborníkmi

Táto švédska značka ponúka ochranné doplnky pre cyklistov a lyžiarov. Spoločnosť založil Stefan Ytterborn v roku 2004 a v roku 2005 vystúpila na trh s vylepšením bezpečnosti. Koncepty a materiály sú vyvinuté v spolupráci s POC Lab. Túto tvoria poprední svetoví odborníci na športovú medicínu, vedci zaoberajúci sa mozgom a špecialisti na poranenia miechy.

Uvex okuliare do práce aj na bicykel

Nemeckú značku Uvex predstavil v polovici päťdesiatych rokov Rainer Winter. Krátko od založenia značka rozšírila svoj sortiment o divíziu bezpečnosti práce. Od tohto bodu, okrem športových a voľnočasových výrobkov (lyžiarske, cyklistické a jazdecké prilby, lyžiarske, cyklistické a športové okuliare) boli uvedené na trh všetky výrobky v pracovnej oblasti (ochrana očí, hlavy, sluchu a rúk, bezpečnostná obuv a pracovné odevy).

Ochrana hlavy, pokožky, chrbtice je rovnako dôležitá ako ochrana očí. Zdravie si totižto kúpiť nedokážeme, ale prevenciu pred poranením zabezpečiť vieme. V článku sme vám poradili na základe ktorých kritérií si treba vyberať okuliare na bicykel. Zo všetkých týchto skiel a druhov okuliarov si môžete vybrať na e-shope Trenujeme. V prípade otázok vám pri výbere aj osobne poradíme.

Tipy a rady ako byť rýchlejší na bicykli vhodné aj pre začiatočníkov

Už dlhšie sa nevieš zlepšiť a prekonať svoje limity? Chceš byť rýchlejší pri jazde na bicykli do kopca či pri jazde na rovine? Tým pádom je načase niečo zmeniť alebo vylepšiť. V článku ti prinášam niekoľko oblastí, v ...

Beh a jeho pozitívne účinky na naše telo, zdravie aj psychiku

Beh je nepochybne dobrý pre našu fyzickú kondíciu, má pozitívny vplyv na imunitný systém a je skvelým nástrojom na spaľovanie kalórií. Okrem týchto výhod by skúsení bežci mohli hovoriť aj o jeho ďalšom veľkom benefite...

Pri efektívnom chudnutí by ste sa nemali vyhýbať sacharidom ani tukom - sú zdrojom energie

Ak sa práve snažíte schudnúť a úplne ste vyradili z jedálnička všetko sladké, mastné a kalorické, je vám to na nič. Ak budete jesť len šalátiky, môžete načas schudnúť, avšak za cenu vlastného zdravia. Ako sa teda stra...

Made with  by Midasto