Zdravé jedlá, ktoré vám dodajú energiu počas bicyklovania

Zdravé jedlá, ktoré vám dodajú energiu počas bicyklovania

Na dlhšiu cyklistiku by ste nemali vyraziť bez jedla, ktoré vás zásobí energiou. Pri výbere potravín je potrebné brať do úvahy ich zloženie. Jedlo, ktoré by vaše telo dlho trávilo, nepatrí do cyklistickej kapsičky. Práve naopak, potrebujete niečo, čo vás rýchlo „nakopne“ a dodá vám energiu potrebnú na zdravý a bezpečný príchod domov. Ktoré potraviny sú vhodné na cyklistiku? Výber vám trochu uľahčíme.

Banány, hrozno, mandarínky alebo dokonca červený melón

Zo zmienených ovocí sú banány najpraktickejším „partnerom na cyklistiku.“ Majú svoj vlastný obal a sú plné draslíka, ktorý podporí funkciu svalstva. Mandarínky sú vhodné najmä počas ich hlavnej sezóny (jeseň a zima), keď sú plné vitamínu C. Vďaka ich malej veľkosti ich zmestíte takmer kamkoľvek, či už do cyklistického dresu alebo kapsy na bicykel. Hrozno a vodný melón sú potraviny ťažšie na prípravu aj prepravu, preto je ich potrebné zbaliť do uzatvárateľnej krabičky. Vezmite si ich radšej na tzv. výletnú cyklistiku s rodinou alebo priateľmi, pri ktorej vám nebude prekážať na chrbte ruksak s krabičkou jedla. 


Sušené ovocie a orechy

Ak patríte medzi tých, ktorí počas športovania potrebujú doplniť silu niečím sladkým, sušené ovocie je zdravou alternatívou sladkej tyčinky zo supermarketu, plnej umelých látok. Výber druhu sušeného ovocia je už na vás. Ďalšia možnosť je konzumácia orechov, ktoré podporujú imunitu, fungovanie metabolizmu a detoxikáciu. Orechy obsahujú vitamíny E, A, C, D , F a B a sú tiež zdrojom kvalitných a rýchlo stráviteľných bielkovín. Vhodné sú napríklad píniové oriešky, mandle, kešu alebo lieskové oriešky. 


Proteínové a energetické tyčinky

Proteínové a energetické tyčinky sú vyrobené s cieľom dodať počas športového výkonu potrebné živiny, ktoré telo pohybom spotrebuje. Existuje veľké množstvo rozličných energetických a proteínových tyčiniek a ide o zdravšiu alternatívu ako pri klasických sladkostiach. Na našom e-shope máte na výber z viacerých príchutí a typov energetických tyčiniek PowerBar a proteínových tyčiniek PowerBar.

Energiu môžete pred a po cyklistike doplniť aj potravinami, ktoré by ste si zo sebou na bicykel nemali ako zobrať. Počas cyklistiky nezabudnite telo zásobovať dostatkom tekutín, vodou alebo izotonickým športovým nápojom. Čo si dáte pod zub počas cyklistiky najradšej vy?