Ako prežiť horúčavy a zostať produktívny

Leto je už nepochybne tu a mnohí z vás určite zažívajú problémy spojené s produktivitou v horúcom letnom počasí. Stíhate oveľa menej, či už v oblasti práce alebo tréningu. Neviete sa sústrediť, nič sa vám nechce, nevládzete, je vám horúco.

Málokto si môže dovoliť celé leto nepracovať, netrénovať, nerobiť nič, len ležať pri vode alebo rovno v nej. Existuje niečo, čo vám môže pomôcť zvládnuť prácu a iné povinnosti v letných horúčavách? Áno, existuje.

Denný režim

Ak máte svoje povinnosti zvládať aj v teple, musíte si preorganizovať denný režim. Prvým krokom je zvyčajne vstávať skôr – odporúčam medzi piatou a siedmou ráno. Druhým krokom je (logicky) naplánovať si na dobu, ktorú ste získali skorším vstávaním, najdôležitejšiu povinnosť celého dňa, či už pracovnú alebo tréningovú.

Cvičenie na pláži
V letných horúčavách cvičte zrána.

Možno to znie hrôzostrašne, ale verte, že sa vám to oplatí – lepšie sa vyspíte, viac stihnete a kým sa vonku oteplí na neznesiteľnú teplotu, už budete mať za sebou hlavné pracovné povinnosti alebo tréning.

Tretím krokom je pred odchodom do práce zatvoriť a zatemniť okná, dnu sa tak nedostanú horúce slnečné lúče a po návrate z práce budete mať doma príjemný chládok. Otvorte ich až v čase západu slnka a nechajte vetrať celú noc.

Štvrtým, ale asi najdôležitejším krokom, keďže od neho závisí úspech prvých dvoch krokov, je ísť skôr spať. Ráno tak bez problémov vstanete skôr a po nejakom čase, keď si telo na nový režim zvykne, vám na kvalitný oddych postačí menej hodín. Zobudíte sa odpočinutí a plní energie do nového dňa.

Ďalšie pomôcky na zvládanie horúčav

Ak novovybudovaný denný režim doplníte niekoľkými ďalšími užitočnými postupmi, horúčavy určite zvládnete na jednotku.

Pitný režim

Asi nikomu netreba zdôrazňovať dôležitosť pitného režimu vo všeobecnosti a hlavne v lete. Čo však nevie každý je, že ľadová voda nepomôže. Práve naopak – telo sa najlepšie ochladí, ak budete piť nápoje v izbovej teplote, tzn. vlažný čaj, čistú vodu alebo vodu s chladivými bylinkami a koreninami.

Strava

Niektoré potraviny telo ochladzujú, iné zase ohrievajú. V lete sa (logicky) treba zameriavať na tie, ktoré vás ochladia. Nebude prekvapením, ak poviem, že ide práve o potraviny, na ktoré máme v lete najväčšiu chuť.

Kokos v lete ochladí
Jedným z najlepších letných chladičov je kokos a výrobky z neho

Chladivé potraviny nech tvoria základ vášho letného jedálneho lístka. Neobmedzujte tieto:

  • tmavozelená zelenina a horké a trpké druhy zeleniny (kel, brokolica, cuketa, hrášok, zeler, uhorka, kaleráb),
  • „chudé“ bielkoviny – biele mäso, ryby, tofu, vaječné bielky, strukoviny,
  • ľahké a neutrálne obilniny ako jačmeň, quinoa, ryža,
  • kokos a výrobky z neho (voda, olej, cukor,… – všetky chladia),
  • ovocie – melóny, limetky, kôstkové ovocie, hrozno,
  • namiesto hrejivého korenia chladivé bylinky a koreniny (bazalka, koriander, vňate, kardamón).

Hrejivé potraviny obmedzte na minimum. Ide hlavne o tieto: čili, zázvor, surová cibuľa, surový cesnak, surové paradajky, červené mäso, soľ (tá navyše aj zadržiava vodu), med, káva, alkohol, ocot, pikantné jedlá, vyprážané pokrmy a príliš mastné potraviny.

Ochladzovanie priestoru navôkol

Ak dni trávite v práci bez klimatizácie alebo doma, nezabúdajte ani na ochladzovanie priestoru okolo vás. Klimatizácia je drahá a škodí životnému prostrediu, mobilné klímy nefungujú príliš dobre a ventilátor len víri horúci vzduch. Ako si teda ochladiť pracovňu alebo byt či dom?

Dodržiavať zásady otvárania a zatvárania okien z úvodu článku – môže sa zdať, že v lete treba práveže vetrať, je to však nezmysel. Horúci vzduch nech pekne ostane vonku.

Okná v lete
Zatvorte horúčavy vonku

Zatemňovať okná – pôvodcom tepla sú lúče, ktoré preniknú cez okná do vnútra. Žalúzie a závesy zachytia aspoň niečo z nich.

Rady starých materí – zavesiť na okno mokré plachty, otvoriť dvere do chladnej pivnice alebo komory (ak máte – v práci stačí aj chladnejší sklad), rozložiť po miestnosti nádoby s ľadovou vodou, pustiť na 10 minút studenú vodu do vane, zavesiť do jednej miestnosti mokrú bielizeň a otvoriť dvere do zvyšku bytu, strčiť nohy do studenej vody. postrekovať sa studenou vodou.

Ak pracujete vonku, snažte sa čo najviac času tráviť v tieni. Najlepší tieň je ten prírodný – zo stromov. V tieni budov je takmer rovnako horúco ako na slnku. Dôsledne dodržiavajte odporúčania v oblasti pitného režimu a stravy.

Tip na záver

Na vytvorenie nového zvyku potrebujete 21 dní – ak vám to zo začiatku nepôjde, nestrácajte nádej a vytrvajte. Mne sa osvedčilo hlavne skoré vstávanie, vetranie ráno a zatváranie okien počas celého dňa a mokré plachty na oknách, keď sa to už naozaj nedá vydržať.

  • Komentáre

Pridať komentár

avatar
  Subscribe  
Oznamovať
  • Podobné články
0
Strava Vitamíny a minerály Výživa

Magnézium vás udrží vo forme a zrelaxuje svaly

1
Cyklistika Šport Zaujímavosti

Výber cestného bicykla

0
Novinky Fitness a cvičenie Na chudnutie Tréning Pravidelné tréningy

7 dôvodov, prečo je HIIT moderný a účinný

Navigácia

Magazíny