Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Efektívne cviky na zadok vs. veci, ktoré tvoje výsledky skôr sabotujú
24.11.2023 Dĺžka čítania: 6 min. Šport Fitness Tréning Posilňovanie Pravidelné tréningy Cviky Cviky na zadok

Efektívne cviky na zadok vs. veci, ktoré tvoje výsledky skôr sabotujú

Pevný, väčší, guľatejší či silnejší zadok je snom mnohých, ktorí vo fitku alebo doma na karimatke týždenne makajú, aby sa čo najviac priblížili k svojej vytúženej kondícii. Zohráva tiež dôležitú úlohu pri každodenných činnostiach a aktivitách, kde si zapájanie sedacích svalov často ani neuvedomujeme.

Zadok tvoria tri sedacie svaly – veľký sedací sval (gluteus maximus), stredný sedací sval (gluteus medius) a malý sedací sval (gluteus minimus). Najväčším z nich a zároveň najväčším svalom v ľudskom tele je gluteus maximus, čo je aj pomerne citeľné z jeho názvu. Ten má významnú úlohu, no pre správnu funkciu a formu pri každodennom pohybe a cvičení musia navzájom spolupracovať všetky tri.

Napriek tomu, že sa tieto svaly nazývajú sedacie (v angl. glutes), spĺňajú aj iné funkcie ako len sedenie. Gluteus maximus je najväčším extenzorom bedrového kĺbu (hip extension), narovnáva nohu v boku a udržiava vzpriamený postoj. Hip extension, teda natiahnutie v oblasti bedrového kĺbu nastáva, keď sa bedrový kĺb „otvorí“ tak, že sa zväčší uhol medzi bedrom a stehnom. Sedacie svaly poskytujú tiež stabilitu v oblasti bedrových kĺbov, zabezpečujú ich rotáciu, zúčastňujú sa a pomáhajú pri vstávaní, chôdzi po schodoch či udržiavaní vzpriameného postoja. 

Je jedno, či športuješ pre dosiahnutie vysnívanej postavy alebo výkonnostne, tréning na zadok je dôležitý nielen pre bodybuilderov či fitnes športovcov, ale môže byť veľmi užitočný aj pre kvalitný výkon v iných športoch, a to kvôli nároku na spomínaný hip extension. Ten je prítomný vo väčšine športových aktivít a ovládaný práve veľkým sedacím svalom. Môže ísť napríklad o beh, skákanie či kolektívne športy.

Ako na rast svalov zadku

Keďže skupina sedacích svalov predstavuje jednu z najväčších a najsilnejších svalových skupín v tele, pre jej rast je potrebné, aby si pri ich cvičení dbal na dostatočnú tréningovú záťaž (training load) a tréningový objem (training volume) – dostatok setov a opakovaní cviku s určitou váhou, aby mohlo dôjsť k vytvoreniu svalovej adaptácie. Každý tréning treba však zostavovať s rozvahou a dôrazom na vlastnú bezpečnosť a zdravie. 

Kľúčom k rastu sedacích svalov je pridanie váhy alebo odporu pri hip extension pohyboch (cvikoch), ktoré sa viac-menej zameriavajú na rast zadku. Pokiaľ chceš cvičiť bez váhy, existujú aj cviky na zadok s vlastnou váhou ideálne na cvičenie v pohodlí domova.

Koľko sérií a opakovaní treba robiť pri cvičení zadku

Série, opakovania vs. záťaž

Koľko sérií a opakovaní treba robiť? Je dôležité vedieť, ako čo najefektívnejšie variovať váhu, sety a opakovania tak, aby si vyťažil z workoutu na zadok čo najviac. Rozsah opakovaní v kombinácii s rôznou záťažou je dobré striedať, aby si sedacie svaly zasiahol optimálnym spôsobom. Najskôr praktizuješ menej opakovaní s ťažšou váhou pre zvýšenie celkovej sily, po ktorých sa môžeš presunúť na viac opakovaní vykonávaných s nižšou váhou. 

Pokročilejší fitnes športovci sa môžu riadiť aj týmto krátkym návodom. Pre budovanie sily je vhodné robiť 3 – 5 opakovaní za set pri intenzite (záťaži) 89 % až 94 % z 1 RM. Pre rast, teda zväčšovanie veľkosti svalov (hypertrofia) je efektívne vykonávať 8 – 12 opakovaní za set pri intenzite (záťaži) 60 % až 80 % z 1 RM.

Netreba zabúdať, že pri zvyšovaní váhy, ako aj opakovaní treba byť opatrný, riadiť sa svojou aktuálnou dosiahnutou fyzickou kondíciou a vždy v prvom rade myslieť na svoje zdravie. Nielen pri cvičení často platí heslo: „Pomaly ďalej zájdeš“. Informácie, ktoré poskytujeme sú informatívne a pokiaľ začínaš s cvičením či novou fitnes rutinou, je dobré konzultovať svoj tréning s odborníkom.

5 tipov na najlepšie cviky na zadok

Ak je tvojím snom dodať svojmu pozadiu silu a tvar, s nasledovnými cvikmi bude tvoj cieľ na dosah ruky:

Barbell Hip Thrusts

  • Jeden z najlepších cvikov na zadok,
  • precvičuje aj hamstringy,
  • väčší level aktivácie veľkého sedacieho svalu ako pri iných cvikoch,
  • jeho zaradením do pravidelného tréningu spodnej časti tela ti pomôže zlepšiť výkon pri drepoch či mŕtvom ťahu
  • do tréningu môžeš zahrnúť aj single-leg hip thrusts.

Back Squat 

  • Mal by byť základným prvkom akéhokoľvek tréningového programu spodnej časti tela (nôh),
  • okrem zadku ním formuješ a posilňuješ celé telo (hamstringy, core, predné stehná).

Front Squat

  • Menšia možnosť zvyšovania záťaže, kvôli čomu je väčšina ľudí fanúšikom back squat varianty, pretože tak zdvihnú väčšiu váhu,
  • štúdia preukázala, že počas front squatov bola prítomná vyššia svalová aktivácia veľkého sedacieho svalu než pri iných druhoch drepov,
  • väčšia svalová aktivácia je zistená počas zostupnej fázy každého opakovania cviku,
  • treba sa pri nich sústrediť na správnu techniku.

Bulgarian Split Squat

  • Náročný, ale efektívny cvik,
  • unilaterálne cvičenie podobné split squatom, pričom zdvihnutá noha je zadná a svalová záťaž je na prednej nohe,
  • dá zabrať sedacím svalom, predným stehnám, formuje a posilňuje celkovo spodnú časť tela,
  • menšia záťaž na kolená ako pri back squatoch. 

Cvičenie len jednej partie môže spôsobovať disbalans

Deadlift

  • Posilňuje posterior chain svaly (sedacie svaly, hamstringy, vzpriamovač chrbtice),
  • vyžaduje správnu techniku,
  • dokáže aktivovať celé telo, formovať a posilniť svaly vršku aj spodku tela,
  • dokáže zlepšiť držanie tela a silu úchopu.

Romanian Deadlift 

  • Posilňuje sedacie svaly, hamstringy a vzpriamovač chrbtice,
  • cvik vhodný ako alternatíva za klasický deadlift, pokiaľ pri ňom nevieš poriadne zapojiť sedacie svaly,
  • počas „pulling fázy“ vieš dokonale zapájať svaly zadku, s čím rastie ich sila aj ich veľkosť,
  • počas cviku je potrebné udržiavať správny postoj s ramenami zatlačenými dozadu,
  • sústreď sa na zapájanie zadku a jeho prácu (stláčanie) a udržuj stále primerané tempo,
  • cvik je možné sťažiť jeho prevedením s oporou len na jednej nohe – single-leg romanian deadlift.

Väčšinu spomenutých cvikov je najvhodnejšie vykonávať vo fitku, kde máš k dispozícii potrebné fitnes náčinie, no niektoré môžeš v upravených variantoch praktizovať aj doma. Napríklad drepy bez váhy, split squats s fitloptou či zjednodušenú formu hip thrusts. V článku 12 účinných cvikov s vlastnou váhou nájdeš zopár tipov, ktorými sa môžeš inšpirovať a robiť efektívne cviky na zadok doma.

Napriek tomu, že sme ti poskytli tipy na najlepšie cviky na zadok, pri zostavovaní svojho tréningového plánu by si mal dbať na to, že nie je dobré fixovať sa len na tréning určitej partie či svalových skupín, pretože tým môže dôjsť k disbalancii a vyššiemu riziku zranenia.

Mýty súvisiace s cvičením zadku

Mýtus č. 1: Drepy sú najlepší cvik na rast zadku

Pravdou je, že drepy síce patria medzi najefektívnejšie cviky na zadok, no nie sú jediným cvikom, ktorý ti zaručí zväčšenie pozadia. Takisto to nie je najefektívnejší cvik pre rast (zväčšenie) sedacích svalov

Drepy či back alebo front squats sú komplexnejším cvikom, ktorý má zaručené právo byť dôležitou súčasťou tréningu spodnej časti tela. V rámci tohto cviku posilňuješ, samozrejme, aj zadok, no podľa štúdií existuje cvik, ktorý vyvoláva väčšiu aktiváciu sedacieho svalstva než drepy a sú ním hip thrusts.

Cvik hip thrusts vyvoláva väčšiu aktiváciu sedacieho svalstva ako iné cviky

Mýtus č. 2: Tuk na zadku dokážeš redukovať cvikmi na zadok  

Spot reduction je mýtus, ktorý bol už dávno vyvrátený. Jedinou cestou, ako je možné zbaviť sa nejakého tuku na zadku či akejkoľvek časti tela je okrem chirurgických zákrokov strata telesného tuku z celého tela prostredníctvom zdravej výživy (kalorického deficitu) v kombinácii s pravidelným cvičením.

Mýtus č. 3: Ak túžiš po väčšom zadku, stačí ho trénovať raz do týždňa

Ako sme už spomenuli, pre svalovú hypertrofiu je potrebný istý tréningový objem, teda celkový počet vykonaných setov a opakovaní cvikov s určitou váhou. Neznamená to však, že za jeden tréning máš spraviť 30 setov cvikov na zadok. Bolo by to kontraproduktívne, pretože počas väčšej časti tréningu by si bol unavený a regenerácia by potom trvala príliš dlho. Je oveľa lepšie si svoj tréningový objem rozdeliť optimálne na 3 – 4 dni v týždni.

Mýtus č. 4: Sedacie svaly sú tvorené z väčšej časti z rýchleho vlákna

Tento mýtus pochádza z domnienky, že všetci športovci vykonávajúci explozívne aktivity, ako napríklad šprintéri, majú väčšie pozadia. No nie je tomu celkom tak. Veľký sedací sval má skoro rovnaké zastúpenie pomalých i rýchlych svalových vlákien

Hypertrofia je približne rovnaká pri bodybuilding-style tréningu s viacerými opakovaniami, ako aj pri powerlifting workoute založenom na menej opakovaniach. Čo je ale skutočne dôležité je celkový tréningový objem, ktorý vykonávaš. Z pohľadu rozloženia rýchlych a pomalých svalových vlákien v tejto partii je najefektívnejšie variovať rôzne rozsahy opakovaní.

Mýtus č. 5: Stačí ti len jeden alebo dva cviky 

Tento mýtus, samozrejme, nie je pravdivý, pretože veľký sedací sval sa skladá z troch anatomických častí a každá funguje iným spôsobom. Teda niektoré cviky pôsobia viac na horné sedacie svaly, iné na spodné. To znamená, že pokiaľ chceš svoj tréning zamerať na celý zadok, je potrebné absolvovať viac ako jeden alebo dva cviky. Okrem toho je dobré sa riadiť a variovať cviky aj podľa toho, či sú vhodné pre väčšiu váhu a menej opakovaní alebo menšiu váhu, no viac opakovaní.

Mýtus č. 6: Svalovica znamená, že tvoj tréning bol efektívny 

Svalovica sa nedá považovať za vhodný indikátor efektivity tvojho workoutu. Ba čo viac, pocit stuhnutosti či bolesti svalov po každom tréningu nie je dobrým znakom. Jediným  „benefitom“ svalovice je, že môže indikovať, že si počas cvičenia zasiahol sval, ktorý si chcel. Cítiť ju po každom cvičení môže mať však negatívne následky na kvalitu tvojich tréningov

Svalovicu po cvičení by si mal pociťovať iba pokiaľ začínaš novú workout rutinu, pridávaš a vykonávaš nejaké nové cviky, príliš excentricky zaťažuješ svoje svalstvo alebo cvičíš zadok len raz do týždňa. Po prvých dvoch odmakaných týždňoch, odkedy začneš pravidelne cvičiť, by si okrem vyššie spomenutých výnimiek svalovicu nemal pociťovať. Ak ti práve teraz strpčuje svalovka tvoje dni, ponúkame ti 5 tipov, ako sa zbaviť svalovice po cvičení.



Zdroje: 

https://central.gymshark.com/article/top-5-exercises-to-grow-your-glutes

https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/hip-extension

https://en.wikipedia.org/wiki/Gluteus_maximus

https://en.wikipedia.org/wiki/Gluteal_muscles

https://www.charliehofitness.cz/slovnicek/opakovaci-maximum.php

https://elevatesyracuse.com/7-myths-about-glute-training-dispelled/

https://en.wikipedia.org/wiki/Spot_reduction

najlepšie cviky na zadok efektívne cviky na zadok cviky na zadok tréning na zadok mýty o cvičení zadku rast svalov zadku rast zadku pevný zadok fitness rutina cviky na zadok doma

Napísal

Trenujeme.sk

24.11.2023

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.