Ako začať behať a zlepšiť postavu

Ako začať behať a zlepšiť postavu

Beh je obľúbený spôsob, ako sa dostať do formy, schudnúť, zbaviť sa stresu a tým zlepšiť kvalitu svojho života. Zapájajú sa pri ňom takmer všetky svaly dolných končatín. Mimo to však pracuje aj stred tela, ktoré zaisťuje správne držanie tela. Dokonca aj bicepsy sú zamestnané, pretože sa väčšinou behá s pokrčenými rukami. A práve bicepsy sú svaly, ktoré ich pokrčia.

Beh pre zdravie

Beh je odporúčaný doktormi predovšetkým kvôli znižovaniu rizika mŕtvice a rôznych srdcových ochorení. Má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, imunitný systém a zároveň znižuje cholesterol. Tiež zrýchľuje metabolizmus a prináša i benefity pre psychické zdravie - mnoho ľudí pri behu zažíva euforický stav uvoľnenia, ktorý je spôsobený uvoľňovaním endorfínov. Ďalšou výhodou môže byť užívanie si okolitej prírody, ktoré má tiež pozitívny vplyv na psychiku človeka.
Jogging Jogging je menej náročný a vhodný pre začiatočníkov.

Druhy behu

Jogging - ľahký beh

Typ, ktorý je definovaný ako beh rýchlosťou do 10 km/h. Je teda menej náročný a tým pádom vhodný pre začiatočníkov a príležitostného bežca. Často je tiež využívaný na zahriatie organizmu pred náročnejším cvičením alebo naopak po ňom na vychladnutie. Tepová frekvencia pri joggingu by sa mala pohybovať medzi 50 - 65 % maxima. V tomto rozmedzí už záleží na kondícii - človek, ktorý pravidelne behá, sa bude blížiť k 65 % a naopak pre neaktívneho jedinca to bude bližšie k 50 %.

Prirodzený beh

Obyčajný beh, pri ktorom sa zadýchate a zapotíte. Optimálna tepová frekvencia sa pohybuje v rozmedzí 60 - 75 % maximálnej tepovej frekvencie. Ak nemáte športtester, máme pre vás túto radu, ako možno odhadom približne určiť správne tempo: „Mali by ste bežať tak rýchlo, aby ste neboli schopní konverzovať s niekým, kto beží s vami.“.
Prirodzený beh Prirodzený beh je obyčajný beh, pri ktorom sa zadýchate a zapotíte.

Intervalový bežecký tréning

Je veľmi efektívny a samozrejme i náročný. Skladá sa z opakovania vysoko intenzívnych a menej intenzívnych fáz. Oproti predchádzajúcim druhom už intervalový tréning nepatrí medzi aeróbne cvičenie, ale skôr medzi cvičenie anaeróbne. V posledných rokoch je veľmi populárny, a to predovšetkým vďaka tomu, že zrýchľuje metabolizmus a tým urýchľuje chudnutie.

Ako začať?

Spočiatku budete potrebovať odhodlanie a motiváciu. Najlepšie je nájsť si niekoho, kto bude s vami behávať a budete sa vzájomne podporovať. Keď nikoho takého nenájdete alebo by ste radšej behali sami, tak si beh aspoň spríjemnite počúvaním hudby. Ďalej budete potrebovať kvalitné topánky. Dôležitá je hlavne podrážka,vďaka ktorej budú vaše kolená čeliť slabším nárazom. Ostatné oblečenie by malo byť najmä pohodlné, pre ženy je vhodná športová podprsenka.
Ako začať behať Začiatky behávania bývajú najťažšie.
Na mieste, kde budete behať, by ste sa mali cítiť príjemne. Pre niekoho to môže byť príroda a pre niekoho ulice mesta. Doba, kedy pôjdete behať, nie je podstatná - záleží na tom, čo vám vyhovuje. Udržujte si prehľad o tom, ako často beháte, aké robíte pokroky v rýchlosti či vo vzdialenosti a ako sa cítite pri každom behu. Tak uvidíte svoje zlepšenie veľmi jasne, čo vám pridá sebavedomie a sebaistotu. Pokračovať v behaní bude pre vás stále jednoduchšie. Pomôže vám aj, ak budete pri behu správne dýchať.