Ako po letnom odpočinku znova získať výkonnosť?

Ako po letnom odpočinku znova získať výkonnosť?

V lete zvyčajne pracujete menej a pomalším tempom. Čo vás nepáli, radšej odložíte na neskôr, veď je predsa leto a v lete si treba oddýchnuť. O auguste sa nenadarmo hovorí, že je uhorkovou sezónou. Už je však september a hoci počasie ešte stále pripomína leto, uhoriek už v záhrade veľa nenájdete. Uhorková sezóna skončila. Ako znova získať stratenú produktivitu a obnoviť zabudnuté pracovné a tréningové návyky?

Neodkladajte to a tú žabu ihneď zjedzte

V anglickom jazyku existuje príbeh o mŕtvej žabe, ktorá symbolizuje tú najhoršiu a najodpornejšiu povinnosť, ktorej sa snažíte vyhnúť – čím dlhšie odkladáte jej zjedenie, tým viac bude zapáchať. A preto – eat the frog – zjedzte žabu a bude sa vám žiť ľahšie :). Vyberte si najmenej lákavú povinnosť a vybavte ju ako prvú. Prvým krokom je chytiť problém za pačesy – preto prestaňte povinnosti odkladať na zajtra a prvý krok spravte čo najskôr. Čím dlhšie budete odkladať návrat k výkonnému režimu, tým viac energie stratíte. Miniete ju na vymýšľanie výhovoriek a to nikam nevedie. Začnite hneď zajtra. Nemusíte hneď urobiť všetko, dávkujte si povinnosti postupne. Ako sa hovorí, najťažšie je začať a keď sa to už rozbehne, pôjde to. Vhodnou žabou je plánovanie.

Vytvorte si zoznam povinností

Zapíšte si všetko, čo vás v najbližšom období čaká – pracovné, domáce, tréningové aj súkromné povinnosti. Môžete použiť jednu z množstva dostupných aplikácií na zvyšovanie produktivity alebo, ak patríte k tradične založeným ľuďom, si ich jednoducho zapíšte na papier. Rozdeľte ich do kategórií, označte farbami a očíslujte podľa dôležitosti. Zrazu máte namiesto zmätku v hlave pred sebou zoznam konkrétnych krokov, ktoré musíte vykonať. Naplánujte si presnú postupnosť podľa dní – napr. všetky úlohy očíslované číslom 1 musíte urobiť už zajtra, dvojky pozajtra,... Takto sa krok za krokom zbavíte všetkého, čo sa vám počas leta nazbieralo.
To do list a produktivita Ak si povinnosti zapíšete, nebudú vás už tak ťažiť

Upracte si okolo seba

Možno si hovoríte, že poriadok nemá  nič spoločné s výkonnosťou, no opak je pravdou. Neporiadok naokolo vám zbytočne zaplní hlavu a deň nepríjemnými povinnosťami. Verte mi, viem, o čom hovorím – plážový klobúk som z balkóna odložila len včera :). Odstráňte teda posledné zbytky dovolenkovej batožiny, uložte vypratú bielizeň, vytrieďte letné plážové oblečenie a odložte ho tam, kam patrí. S každým uprataným kúskom sa vám v hlave uvoľní miesto na dôležitejšie veci. Upracte si aj svoje pracovné prostredie. Ak pracujete v kancelárii, zamerajte sa hlavne na pracovný stôl a počítač. Zorganizujte emaily, staré nepotrebné dokumenty, povyhadzujte zbytočnosti a všetko, čo v najbližších dňoch budete potrebovať, si uložte poruke. Ak pracujete vonku alebo za prácou cestujete, upracte auto, pracovné tašky, pripravte si oblečenie a iné potrebné veci.
Upratovanie a produktivita Uprataný pracovný stôl láka pracovať

Nestrácajte čas

Počas vykonávania horeuvedených opatrení na obnovu režimu sa môžete stretnúť s vyrušovaním zo strany kolegov, priateľov, rodiny či známych, ktorí svoju žabu ešte nezjedli a teraz sa snažia vás znova stiahnuť do letného uvoľneného ničnerobenia. Nepodľahnite! Svoj čas ste si už zorganizovali, tak ho teraz nezačnite znova strácať.

Krok za krokom

Takže ešte raz:
  1. Zjesť žabu.
  2. Plánovať.
  3. Upratať.
  4. Vytrvať.
Vďaka týmto štyrom jednoduchým krokom sa bez akýchkoľvek problémov vrátite k „predletnej“ výkonnosti v práci, športe aj súkromí. Držím palce!