Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Aké sú základné typy pedálov na bicykel
26.09.2022 Dĺžka čítania: 5 min. Šport Cyklistika Iné Tipy

Aké sú základné typy pedálov na bicykel

Cyklopedále sú neoddeliteľnou súčasťou každej výbavy. Ide o jedinú časť bicykla, ktorá má priamy kontakt s tvojimi nohami. Práve pedále sú často prehliadanou súčasťou, no môžu výrazným spôsobom ovplyvniť tvoj výkon, pohodlie a bezpečnosť na bicykli.

Správne zvolené cyklistické pedále už dávno nie sú len časťou bicykla, o ktorú si oprieš nohy. Tvoj výber bude závisieť najmä od toho, aký typ jazdy a bicykla preferuješ. V tomto článku sa dozvieš, aké typy cyklopedálov existujú a podľa čoho si vyberieš vhodné pre teba.

Delenie cyklopedálov

Cyklistické pedále sa predávajú v pároch a sú kontaktným bodom pre tvoje nohy, vďaka ktorému sa na bicykli pohybuješ dopredu. Bicykel bez pedálov by jednoducho nespĺňal svoju funkciu. Vo všeobecnosti existuje viacero druhov cyklopedálov.

Platformové cyklistické pedále

Platformové pedále sa bežne nachádzajú na mestských, rekreačných alebo horských bicykloch. Ide o najjednoduchší typ pedálov, pretože si nevyžadujú žiadnu špeciálnu obuv. Poskytujú stabilný a širší povrch, ktorý podopiera nohy na oboch stranách, vďaka čomu ich môžeš používať takmer s akýmkoľvek druhom obuvi. Okrem toho ti môžu platformové pedále dodať sebadôveru, najmä v prípade, ak sa bojíš pádu z bicykla pri zjazde.

Bežne sa používajú pre horské a mestské bicykle

Väčšia plocha ti ponúka väčšiu oporu, takže sa hodia na jazdu v náročnejších terénoch. Ich výhodou je nižšia cena oproti nášľapným pedálom a môžeš v nich jazdiť v akejkoľvek obuvi. Nevýhodou však je vyššie riziko pošmyknutia nohy na pedáli, taktiež sú o niečo menej efektívne pri jazde ako nášľapné pedále.

Pedále pre MTB

Tento typ cyklopedálov je navrhnutý tak, aby ti poskytoval lepšiu kontrolu v náročnom teréne. MTB pedále nájdeš ako platformové, tak aj nášľapné. Platformové majú zvyčajne širokú platformu lemovanú kolíkmi, ktoré pomáhajú uchopiť podrážku a udržať nohu na mieste.

Pokiaľ ide o nášľapné MTB pedále, tie sú zvyčajne vybavené systémom dvoch skrutiek, ktoré sa nachádzajú v prednej a zadnej časti pedálu. Upínače sú zapustené do podrážky topánky, vďaka čomu sa v obuvi pre platformové pedále jednoduchšie kráča.

Sú odolné a hodia sa na jazdu v rôznych terénoch

Nášľapné cyklopedále

Tento druh pedálov využiješ vtedy, keď používaš cyklistické tretry. Umožňujú totiž mechanické pripevnenie nohy k pedálu, čím sa zvyšuje účinnosť šliapania. Umožnia ti ľahší prenos sily a môžeš sa cítiť istejšie bez pocitu skĺznutia nohy z pedálu. Pokiaľ máš rád rýchlosť, tieto pedále sú pre teba tie pravé. Nášľapné pedále sú bežnou voľbou pre cestné bicykle rovnako ako pre horské bicykle. Cestné často používajú trojdierkovú alebo štvordierkovú pätku, ktorá má väčšiu plochu kvôli väčšiemu prenosu energie. Pre horský bicykel sa používa dvojdierková pätka. V tej sa zas ľahšie chodí vďaka tomu, že je menšia, čím sa stala častou voľbou rekreačných cyklistov.

Spoločnosť Shimano právom patrí medzi najlepším vyrobcov cyklistických pedálov

Systémy pre nášľapné pedále a ich vysvetlenie

V cyklistickom svete nájdeš niekoľko pedálových systémov, pričom každý z nich ponúka odlišné pripnutie. Teraz si popíšeme základné typy systémov a ich výhody a nevýhody, aby si si vedel lepšie a ľahšie vybrať.

Shimano SPD Double-Sided

Tento pedálový systém je najvhodnejší pre horských cyklistov a milovníkov štrku. Vďaka obojstranným pedálom je zapínanie naozaj jednoduché. Tiež tam nájdeš pätku využívajúcu systém dvoch skrutiek, ktorá ti umožní jednoduchšiu chôdzu. Kontaktná plocha je o niečo menšia ako u cestných pedálov, avšak telo tohto pedálu je navrhnuté tak, aby sa zbavilo blata. Pedále sú tak ideálne do prírody.

Shimano SPD One-Sided

Firma Shimano pri tomto systéme kombinuje nášľapný SPD mechanizmus s platformovým pedálom. Ten je vhodný pre ľudí, ktorí chcú rýchlo nasadiť nohu na pedál bez toho, aby sa pozerali dolu. Vďaka zapustenej pätke odpadá šmykľavý malý klin pod nohami, takže sú cyklopedále vhodné do blatistého alebo zmiešaného terénu. Na druhej strane majú tieto jednostranné pedále o niečo vyššiu hmotnosť. Ak teda túžiš po rýchlosti a výkone, zvoľ radšej iný systém pedálov.

Look KEO

Značka Look pri tomto systéme využíva konštrukciu s tromi skrutkami a veľkou plochou pätky, čím poskytuje dobrú kontaktnú plochu pri jazde. V ponuke Look KEO nájdeš viacero možností pätiek, takže si môžeš vybrať podľa svojich preferencií a cyklistických skúseností. Niektoré pedále používajú na uchytenie cepínu štandardnú vinutú pružinu, tie drahšie modely využívajú vinutú pružinu z karbónu. Pokiaľ máš rád asfalt, určite siahni po tomto druhu pedálového systému.

Shimano SPD SL

Pedále Shimano SPD SL podobné cyklistickým pedálom Look KEO. Rozdiel ale spočíva v širších pätkách a pedáloch. Poskytujú tak širšiu platformu a tým i väčší prenos energie. Nevýhodou však je, že v obuvi sa nechodí úplne ľahko, hlavne po betónových plochách. Ak si už profesionál na ceste alebo ak na bicykli chodíš len do práce, určite sa neboj siahnuť po tomto modeli.

Wahoo Speedplay

V tomto type cestných pedálov od značky Wahoo sa všetky pohyblivé časti nachádzajú v pätke a na udržanie hladkého chodu treba občas nakvapkať suché mazivo. Ich výhodou je hlavne to, že poloha pätky je nastaviteľná v troch samostatných rovinách, čo pomôže najmä ľuďom, ktorí majú problémy s kolenami. Tento systém cestných pedálov odporúčame najmä milovníkom asfaltu. Vďaka ich obojstrannosti sa do nich jednoducho dostaneš a sú naozaj ľahké.

Pedálový systém Time

Značka Time ponúka naozaj zaujímavý systém pedálov. Ich kliešte sú veľké, vďaka čomu ponúkajú kvalitnú opornú platformu, pričom karbónová lisová pružina drží mechanizmus otvorený až pokým ho nezošliapneš. Tento druh pedálového systému sa hodí ako na pretekanie, tak aj na rekreačnú cestnú cyklistiku.

Podľa čoho si vybrať tie pravé pedále na bicykel

Teraz, keď už poznáš základné typy pedálov, si povieme, čo všetko je potrebné zvážiť pri ich výbere a podľa čoho sa riadiť pri nákupe cyklistických pedálov.

Druh bicykla a jazdy predstavuje základ

V prvom rade je potrebné si určiť, pre aký typ bicykla a jazdy budeš nové cyklopedále používať. Ak máš cestný bicykel a vieš, že drvivú väčšinu času sa pohybuješ na asfaltových cestách, potom budú pre teba najvhodnejšie nášľapné cestné pedále. Tieto pedále sú veľmi často vybavené pätkami s 3 otvormi. Výhodou tejto konštrukcie je aj to, že väčšia pätka dokáže rozložiť silu pôsobiacu na pedál na väčšiu plochu. Menšou nevýhodou nášľapných cestných pedálov môže byť vyššia cena a taktiež je potrebný čas, aby si si na ne zvykol.

Ak si dušou v horách a užívaš si nerovný povrch, určite vyberaj medzi platformovými a nášľapnými horskými pedálmi. Prvé menované sú určite cenovo dostupnejšie a širší povrch pomáha rozložiť tlak na nohu, vďaka čomu predídeš únave. Platformové pedále zvoľ v prípade, že máš rád voľnosť pohybu a slobodu pri výbere obuvi. Tiež ponúkajú vyššiu účinnosť pedálovania a lepšiu kontrolu nad bicyklom.

Pokiaľ hľadáš maximálnu efektivitu a istotu pri šliapaní, vyskúšaj nášľapné pedále určené pre horské bicykle. Tie ponúkajú minimalistickú konštrukciu s nižšou hmotnosťou, so zvýšenou stabilitou pri šliapaní a s lepším odvádzaním blata. Napríklad systém SPD od firmy Shimano je bezpochyby jednotkou na trhu. Má nastaviteľné napnutie pružiny, odolné pätky a ložiská s dlhou životnosťou.

Téma cyklistických pedálov je naozaj rozsiahla a ich voľba môže byť často individuálna. Vyber si tie, ktoré vyhovujú najviac tebe a štýlu tvojej jazdy. Dôležité je cítiť sa pri jazde pohodlne, bezpečne a isto.

Zdroje:

https://www.thebikeshoppe.com/articles/bike-pedals-guide-pg1491.htm

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bike-pedals.html

https://www.bikeexchange.com.au/blog/bicycle-pedal-buyers-guide#What_are_Bicycle_Pedals

https://www.cyclingweekly.com/fitness/bike-fit/best-clipless-pedals-20941

Typy cyklistických pedálov Podľa čoho vybrať cyklistické pedále

Napísal

Karol

26.09.2022

Som rekreačný cyklista, športovec a kedysi aj cestovateľ. Okrem cyklistiky sa venujem sa outdoor aktivitám v prírode, behu, plávaniu a iným športom. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016 v rámci projektu World Bike Travel. Cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe a objavovať nielen na bicykli nové krajiny a kúty sveta. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch na výlety, jazdy, preteky po Slovensku a iných krajinách Európy. Okrem klasických cyklo maratónov som prešiel aj extrémne preteky ako Istria 300, Alpenbrevet Platinum Tour, zúčastnil som sa 24 hodinovej jazdy z KE do BA, pravidelne chodím cyklomaratón Jasná alebo Trnava Rysy. Ročne najazdím od 6000 do 25000 km. Naše firmy poskytujú služby v oblastiach ako tvorba e-shopov a webstránkok, poskytujeme marketingové a e-commerce služby. Sám som konzultant v oblasti marketingu, e-commerce a pre web, kde okrem poradenstva, školení riešim aktívne aj zlepšovanie procesu, audity, analýzy, budgeting a riadenie projektov. V oblasti mám už viac ako 20 rokov skúseností. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. Založil som marketingovú agentúru Madviso, e-shop platformu Midasto a e-shop a predajňu so zameraním na cyklo a outdoor Trenujeme. Rád spolupracujem na zujímavých projektoch a rozvíjam ich.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.