Cyklistika je šport, ktorý sa dá robiť (takmer) v akomkoľvek počasí a teplote. Ako sa vhodne pripraviť na bicyklovanie počas horúčav, kedy teploty stúpajú nad 30°C ? V akom čase je vhodné jazdiť, ako si strážiť pitný režim a prísun potrebných vitamínov a minerálov? Všetko potrebné sa dozvieš v našom článku.
Vysoké teploty počas letných mesiacov dávajú zabrať mnohým ľuďom, nehovoriac o športových nadšencoch, ktorí si nenechajú ujsť krásne slnečné počasie. Počas horúčav netreba zabúdať na dostatočnú hydratáciu, ochranu pokožky pred spálením ale aj rehydratáciu a doplnenie vitamínov a minerálov, ktoré počas výkonu vo vysokých teplotách vypotíš.
Jazdi skoro ráno alebo večer
Možno sa to nezdá, ale tento tip môže zachrániť mnohých športovcov pred úpalom či inými nepríjemnosťami. Letné rána a večery sú ideálne na jazdu na bicykli. Slnečné lúče nemajú takú silu ako počas dňa a tebe tak nebude príliš teplo. Pokiaľ si sa rozhodol pre rannú cyklistiku, máme pre teba skvelú správu. Je veľmi pravdepodobné, že o takomto čase stretneš oveľa menej ľudí, ako keby si išiel poobede. Naopak, na večernú jazdu si nezabudni zbaliť svetlá pre prípad, že by si nestihol prísť domov ešte pred západom slnka.
Počas horúcich dní nezabúdaj na pitný režim
Všeobecné pravidlo o hydratácii počas jazdy znie: pi často a v malých množstvách. So zvýšeným potením nevieš presne určiť, koľko vody a minerálov strácaš. Preto prijímaj tekutiny od začiatku až do konca tvojej jazdy. Najhoršie, čo môžeš urobiť, je napiť sa až keď pociťuješ smäd. Vtedy je už zvyčajne neskoro a ty tak rýchlym pitím nenahradíš stratené minerály. Všeobecne sa odporúča piť čistú vodu alebo nápoj obsahujúci elektrolyty. Pri nedostatku elektrolytov vznikajú nepríjemné kŕče, ktorým sa každý športovec snaží vyhnúť. Ak sa chystáš na dlhšiu jazdu počas horúcich dní, vyskúšaj do svojho jedálnička zaradiť ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vody, ako sú melón či hrozno. Tvoje telo tak bude pripravené už niekoľko dní pred samotným bicyklovaním.
Po jazde nepodceňuj správnu rehydratáciu a doplnenie chýbajúcich vitamínov a minerálov, ktoré si spotreboval a vypotil. Regeneračný nápoj na báze bielkovín ťa rehydratuje rýchlejšie ako nápoj obsahujúci iba sacharidy. Dôvodom je skutočnosť, že keď proteín cestuje do svalov, viaže na seba vodu. Ak sa po jazde rozhodneš pre čistú vodu, skombinuj ju s jedlom, ktoré je bohaté na bielkoviny, sacharidy a sodík. Ten totiž pomáha telu udržať prijímané tekutiny.
Zvoľ vhodné oblečenie z priedušných materiálov
Okrem dostatočnej hydratácie je pri cyklistike vo vysokých teplotách dôležité aj to, ako sa oblečieš. Zvoliť by si mal cyklistický dres, ktorý je vyrobený z ľahkého materiálu, ideálne vo svetlej farbe. Ľahký materiál spôsobí lepší priechod vzduchu a pot z tvojej pokožky sa bude rýchlejšie odparovať. Niektorým cyklistom pomáha tiež to, že si dres jednoducho rozopnú. Zisti, čo najviac pomáha tebe a potom to aplikuj pri bicyklovaní.
Tvoje cyklistické oblečenie by malo byť predovšetkým pohodlné, priedušné a ideálne vyrobené z kvalitných a funkčných pružných a nepremokavých materiálov. Počas horúčav určite oceníš bavlnené cyklooblečenie, ktoré je príjemné na dotyk a neobmedzuje ťa v pohybe. Skvelou voľbou pre bicyklovanie v lete je i kombinácia aerodynamického materiálu a sieťoviny.
Nepodceňuj ani druh obuvy a vyber si vhodné cyklistické tretry. Tie by mali byť vyrobené z ľahkých, vzdušných, pohodlných a hlavne kvalitných materiálov, aby si sa na ne mohol počas jazdy úplne spoľahnúť. Priedušné by mali byť, samozrejme, i cyklo ponožky a cyklistická prilba, ktorá ťa okrem iného chráni tiež pred úpalom a postará sa o to, aby sa tvoj organizmus počas jazdy neprehrial.
Natri sa ešte pred jazdou
Ak sa aj napriek nášmu odporúčaniu rozhodneš ísť bicyklovať v čase s najväčšou intenzitou slnka, nepodceňuj ochranu pokožky pred nebezpečným UV žiarením. Poctivo sa natri opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom, najlepšie ešte predtým, ako vyrazíš z domu. Predídeš tak začervenaniu alebo spáleniu pokožky na odhalených častiach tela a tváre.
Druhou možnosťou sú ochranné cyklistické návleky, ktoré poľahky zmestíš aj do zadného vrecka cyklo dresu. Sú mimoriadne ľahké, priedušné a príjemné na dotyk a ochránia ťa i v prípade náhlej zmeny počasia či už začervenanej alebo spálenej pokožky. V našej ponuke si môžeš vybrať návleky na tretry, cyklistické návleky na ruky a návleky na nohy.
Pomôcť môže efektívne ochladzovanie počas bicyklovania
Niektorí cyklisti majú pri sebe rôzne ľadové predmety, ktoré si počas jazdy prikladajú na pokožku. Známe sú najmä ľadové ponožky, ktoré si v horúčavách zvyknú prikladať na krk. To však nie je najefektívnejší spôsob ochladzovania, pretože v skutočnosti ti to viac uškodí ako pomôže. Ľadové predmety totiž pri kontakte s kožou zapríčiňujú zúženie krvných ciev, čo zas spôsobí, že horúca krv putuje späť do tvojho jadra. Ak je teplota tvojho jadra príliš vysoká, môžu vážne utrpieť tvoj výkon i zdravie. Aký je teda najlepší spôsob, ako sa schladiť počas jazdy v lete? Jednoducho maj pri sebe studenú vodu, s ktorou sa budeš postupne oblievať. Zameraj sa hlavne na časti tela ako zadná časť krku a ramená, lebo tie sú pri bicyklovaní spolu s pokožkou hlavy najviac vystavené slnečným lúčom. Vodu si môžeš naliať tiež na predlaktia alebo si odhalené časti tela a tváre utri studeným vlhkým uterákom.
Aklimatizácia v lete pomáha ako otužovanie v zime
Pokiaľ sa ti zdajú všetky predošlé tipy nedostatočné, jednoducho si skús na teplo zvyknúť. Napríklad pokiaľ cestuješ na sústredenie do krajiny, kde je teplejšie ako u nás, vyskúšaj už teraz nosiť extra vrstvu oblečenia naviac. Ak nikam necestuješ, pozri si v predpovedi počasia, v ktoré dni bude teplo a vydaj sa na jazdu práve vtedy. V nevyhnutnom prípade sa vyzlečieš a rýchlejšie ochladíš. Ako pri všetkom, aj tu platí, že všetko treba robiť s mierou. Ide však o jeden z najjednoduchších spôsobov, ako sa pripraviť na cyklistiku v horúčavách.
V prípade, že tvoje telo nie je zvyknuté na podávanie výkonov vo vyšších teplotách, zvyšuješ nielen vynaložené úsilie, ale aj riziko zranenia spôsobené únavou, dehydratáciou, úpalom či vyčerpaním organizmu. Na horúčavy si môžeš zvyknúť napríklad i na hodinách Bikram (hot) jogy či v saune. Ak budeš cítiť, že si na vysoké teploty postupne zvykáš, môžeš postupne začať jazdiť vonku. Nezabudni si však robiť pravidelné prestávky v tieni a dodržiavaj pitný režim.
Šport v lete so sebou prináša riziká v podobe úpalov alebo prehriatia organizmu. Dúfame, že ti tieto rady pomôžu uľahčiť pobyt na slnku pri tvojej obľúbenej vonkajšej aktivite. Pamätaj, že najdôležitejší je pitný režim. Bez vody to jednoducho nejde a v lete to platí dvojnásobne.
Zdroje:
http://ilovebicycling.com/biking-in-the-heat/
https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/hot-weather-cycling-five-tips-to-help-you-keep-your-cool-180053
https://www.bicycling.com/news/a28437682/hot-summer-riding-reader-tips/