Cyklistické sústredenie Cyprus alebo prvé kilometre v teple

Cyklistické sústredenie Cyprus alebo prvé kilometre v teple

Pre každého aktívneho rekreačného cyklistu je dobrý voľnejší štart cyklo sezóny už v zime, k čomu pomôže vybehnúť na Malorku, do Španielska alebo inej letnej destinácie a stráviť tam niekoľko dní cyklo tréningom. Tohtoročná zima bola o niečo chladnejšia ako tie minulé a teda kúpiť si letenky na Cyprus už minulý rok bol skvelý nápad. V tomto článku zhrniem prečo ísť vo februári alebo marci ísť trénovať do tepla a prečo sa mne na Cypre páčilo. Pribalím aj trasy a fotky, pre tých čo by si chcel tento alebo iný rok ísť zatrénovať.

Prečo Cyprus?

Už koncom februára, prípadne aj skôr má teplé podnebie a minimum dažďa. Samozrejme je tam skvelá dostupnosť do niekoľkých medzinárodných letísk z Bratislavy alebo Viedne, kde lietadlá lietajú napriamo do Larnaky alebo Phaphos. To druhé vyskúšam asi ďalší rok. Okrem toho ma prekvapilo, že sme jazdili na väčšine ciest takmer bez áut a ak boli autá vodiči boli veľmi ohľaduplní, čo každého cyklistu poteší. Teda teplo aj v zime, kopce, rovinky, ohľaduplní jazdci, množstvo ciest bez áut, dostupnosť a lacné letenky. Docela dobrý deal. :) S čím treba rátať je, že sa jazdí po ľavej strane, ale zvyká sa na to veľmi rýchlo. Keďže išlo o bývalú kolóniu, tak je tam rozšírená angická strava. Cestná cyklistika alebo MTB? Cyprus poteší a ponúka veľa možností pre oba typy cyklistiky.Cyklistika na jar a v zime Cyprus

Stúpanie na Kiona Peak

Čo zobrať a ako prepraviť bicykle

Bicykle si samozrejme treba poskladať do krabice. Oplatí sa brať v leteckej spoločnosti aj väčšiu batožinu s príplatkom za športové vybavenie. V nej je potrebné mať aj oblečenie do rôzneho počasia. Vo februári a marci môže prísť vždy nejaký ten front studeného počasia. Hlavne v kopcoch nemusí byť vždy na krátke nohavice, tie na Cypre sú dosť vysoké. Treba okrem toho myslieť aj na regeneráciu po tréningu a mať nejaké tyčinky na dlhšie jazdy.

Počasie nám vyšlo, ale prvý deň bolo chladno a ocenil som aj návleky a bundu na prehodenie pri zjazde. Na Kiona Peak, ktorý má niečo cez 1300 m v ten deň bol ráno chvíľku sneh. Teploty sa nám celkovo menili od 15 - 23 stupňov. Oplatí sa zobrať návleky na nohy, na tretry a na ruky. Termo tričko, niekoľko setov dresov a vestu, prípadne tenšiu bundu. Ak vyrážate skoro ráno, oceníte čiapku a tenké rukavice.

Zbalený pred cestou aj s Pinarellom

Oblečenie na chladnejšie počasie

Prvý deň je mierne chladnejšie

Proteínové tyčinky Powerbar

Tréningový plán alebo len zážitková cyklistika?

Cyklistika v zime v teple je radosť a dá sa to ísť buď na dobrý pocit zo športového zážitku alebo výkon podľa plánu. Či jazdíte podľa tréningového plánu alebo pre radosť, je potrebné myslieť na oddychové dni. Nám prialo počasie a štvrtý deň prišla veľká celodenná búrka a dážď, čo pomohlo zregenerovať. Prvé tri dni sme najazdili takmer 500 km. Počas jednej z jázd sme nastúpali cez 2000 m, ale bol to neskutočne krásny zážitok. Množstvo tiahlych stúpaní a zjazdov, ktoré sme si fakt vychutnali. Každopádne je dobré poznať svoje limity, aby ste neprepálili, lebo ak vám dôjde 100 km od hotela, bude to náročný deň. Tréningový plán je určite fajn pre všetkých profíkov a šampónov, prípadne úplných začiatočníkov, čo sa úplne nemajú zmáknutých. :D Hlavne okrem kvalitnej stravy je treba po tréningu dodať telu všetko čo potrebuje pre regeneráciu.

Čarovné mestečká na Cypre

Pinarello počas prestávky

Opustené pobrežie - severný Cyprus

Kostol v kopcoch

Krásna jar

Čo jesť?

Na raňajky podľa chuti alebo tréningových plánov, hlavne tak aby ti nedošlo. Z toho čo sme mali na hoteli preferujem vajíčka, slaninu, pečivo a k tomu olivy so zeleninou. Počas jazdy je treba mať niečo po ruke na priebežné dopĺňanie energie a dostatok vody. Vhodné sú tyčinky alebo banán.. Po tréningu je vhodné doplniť proteín, elektrolyty a aminokyseliny. Pomôžu aj vitamíny ako C, B12 alebo magnézium. Večer je lepšie vyskúšať rôzne miestne reštaurácie s morskými špecialitami alebo syrov Halloumi na rôzne spôsoby.

Kalamár

Stúpanie na Kiona Peak

Halloumi syr v slaninke

Tyčinka PowerBar


Tipy kam ísť bicyklovať v okolí Larnaky

Určite odporúčam Kiona Peak, ktorý sa dá absolvovať z dvoch strán a dá sa vystúpať hore na takmer 1300 m. Neďaleko je Lefkara Climb, ktorý je kratší tiahli kopec, ktorý preverí jarnú “formu”. Nad Larnakou sú kopčeky, kde sa dá jazdiť popri hranici s okupovanou severnou časťou Cypru. Ten je vhodný na cyklistiku tiež. Vychutnať si tam môžete jazdu po prázdnej dialnici alebo po opustenom severnom pobreží, kde je len niekoľko dediniek a miest.

Kráľovská etapa cez Kiona Peak.

V kopcoch sa dá strácať nekonečne dlho a oplatí sa rôznymi cestami dostať smerom na Limassol, z ktorého ak je dobrý vietor to ide ako po masle. Až do Larnaky je to takmer po rovinke a cestou je obľúbený segment Holiday Mode, kde som sa pokúsil aspon do desiatky dostať. S februárovou formou a bez skupiny to nedopadlo úspešne. Veľmi dobrý bod na oraz je prímorské mestečko Zigy, kde nájdete kvalitné reštaurácie s morskými potvorami a rybami.

Celkové hodnotenie a na čo si dať pozor

V nohách 1459,2 km za 57 hodín v sedle bicykla. Počasie skvelé, zážitky a trasy ešte tiež. Cesty bez aút a pekné kopce - nastúpaných 16 477 m. Našťastie som nepodcenil regeneráciu a ani som neprepálil. Jediná nevýhoda, že mi preplo pri hranici na sieť z okupovanej časti, čo mi stiahlo 5 MB, za ktoré som kruto zaplatil. Tento nultý ročník bol fajn, ale o rok plánujem skúsiť Phaphos a vyskúšať Olymp - miestny kopec s niečo okolo 1900 m, ak sa podarí. Osobne by som si dal dobrý pozor na kvalitný hotel a raňajky. Tie sú veľmi dôležité. Letenky treba vyberať v novembri alebo decembri. Ak sa chceš pridať na najbližšiu cyklo akciu, napíš info@trenujeme.sk.Prípadne sa staň členom klubu Trenujeme a získaj výhody členstva.

Stúpanie na Kionna Peak

Cyklo sústredenie