Čokoláda vyvoláva v ľuďoch vášeň, povznesenú náladu a príjemné pocity. O jej výnimočnosti hovorí aj množstvo legiend. Čokoláda sa vyrába z kakaových bôbov, má povzbudzujúce účinky a je najzdravším cukrárenským výrobkom. Už v dobách starých Aztékov považovali kakaovník za symbol plodnosti a života.
História čokolády
Lahodný
čokoládový nápoj s aztéckym názvom „xocolatl“ si vyrábali už starí Azétkovia, ktorí namiesto cukru používali na vylepšenie chuti vanilku, chilli alebo klinček. Objav lahodnej čokolády pre európsky civilizovaný svet možno datovať do čias kolonizácie Ameriky, kedy ju v 15. storočí objavil Krištof Kolumbus. Práve Kolumbus bol prvým Európanom, ktorý čokoládu spoznal.

Na svojej štvrtej a poslednej ceste do Ameriky v roku 1502 uvidel na brehu Hondurasu obrovské kanoe naplnené tovarom - čokoládovými bôbmi. Kolumbus a jeho tím nasadli do plavidla a nechali sa viesť „čokoládovou plavbou“. O niekoľko desaťročí neskôr priniesol španielsky prieskumník Hernando Cortez postup výroby čokoládového nápoja, ktorý spoznal pri dobývaní Mexika. Aj vďaka Cortezovým horlivým prirovnaniam čokolády k božskému nápoju, ktorý vás zbaví akejkoľvek únavy a postaví vás na nohy, sa čokoláda postupne rozširovala po celej Európe.
Typy čokolád
Horká čokoláda alebo čokoláda na varenie je
nesladená a tvorí ju čistý kakaový nápoj. Tmavá čokoláda neobsahuje mlieko a musí spĺňať európsku normu - minimálne 35 % kakaovej sušiny. Kakaové maslo najvyššej kvality obsahujú takzvané Couverture. Obsahuje vysoké percento čokoládového moku, väčšinou viac ako 70 %.
Biela čokoláda sa vyrába z kakaového masla, neobsahuje pevné kakaové zložky.
Pochúťková čokoláda nie je čokoládou v pravom zmysle. Obsahuje minimum kakaovej sušiny a mnoho rastlinného tuku, cukru a rôznych aróm, ktoré jej dodávajú chuť.
Účinky čokolády
Vďaka vysokému obsahu
kofeínu má povzbudzujúce účinky a telu dodáva veľké množstvo energie. Horká čokoláda znižuje vysoký krvný tlak a obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú v liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Látky v čokoláde zvyšujú činnosť
endorfínov, preto má antidepresívne účinky. Pôsobí tiež ako afrodiziakum. Obsahuje minerály ako draslík, vápnik, fosfor, horčík a sodík.

Najzdravšie čokolády sú tie, ktoré obsahujú najväčšie percento sušiny. Aj keď je čokoláda považovaná za najmenej škodlivý cukrársky výrobok, s jej konzumáciou to netreba preháňať. Obsahuje totiž veľa tukov a cukrov. Každodenná konzumácia väčšieho množstva môže viesť k zvýšeniu hmotnosti a ku kazivosti zubov. Kakaové maslo obsahuje veľa nasýtených tukov, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.
Prečo je zdravé jesť tmavú čokoládu s mierou?
Svetové štúdie dokázali, že:
- Je to dobré pre srdce a krvný obeh.Tmavá čokoláda pomáha obnoviť flexibilitu tepien a zároveň zabraňuje tomu, aby sa biele krvinky prilepili na steny krvných ciev - bežné príčiny upchatia tepien.
- Znižuje riziko mŕtvice.
- Je bohatá na minerály. Tmavá čokoláda je plná prospešných minerálov, ako je draslík, zinok, selén či železo.
- Pomáha znižovať hladinu cholesterolu a zároveň znižuje riziko vzniku kardiovaskulárných ochorení.
- Jedenie čokolády je prospešné pre pokožku. Látky v tmavej čokoláde môžu pomôcť pri ochrane proti slnečným lúčom.
- Dokáže pomôcť znížiť váhu. Neurovedec, Will Clower, hovorí, že keď sa na jazyku rozpustí malý štvorec dobrej čokolády 20 minút pred jedlom, spustia sa hormóny v mozgu, ktoré hovoria: „Som plný“, čím sa znižuje množstvo potravy, ktoré následne konzumujeme.
- Môže pomôcť predísť cukrovke. Ukázalo sa, že kakao zlepšuje citlivosť na inzulín. A tak horká čokoláda, s mierou samozrejme, môže oddialiť alebo zabrániť vzniku cukrovky.
- Je dobrá pre mozog. Jednotlivé látky redukujú stratu pamäti u starších ľudí a protizápalové vlastnosti horkej čokolády sa ukázali ako prospešné pri liečbe poranení mozgu, ako je otras mozgu.
- Pomáha pri zlepšení nálady.