Liečivé huby sa používajú vo východnej medicíne už tisíce rokov. V posledných rokoch stúpa ich popularita aj v našich končinách. Každá medicinálna huba je jedinečná a prináša svoje osobitné zdravotné výhody. O hlive ustricovej alebo hube shiitake ste už možno počuli. Poznáte aj ostatné druhy liečivých húb a ich benefity?
Na úvod je potrebné vysvetliť, že medicinálne huby nie sú liek. Štúdie, ktoré skúmajú vplyv húb na ľudský organizmus, postupne potvrdzujú ich pozitívne účinky. Nie je ale možné povedať, že vyliečia konkrétne ochorenie, alebo zabránia jeho vzniku. Je dokázané, že doplnky stravy z čínskych húb obsahujú telu prospešné látky - vitamíny, aminokyseliny a minerálne látky, ktoré potrebujeme pre svoje zdravie. Ak ale trpíte zdravotným problémom alebo sa liečite na nejaké ochorenie, o užívaní medicinálnych húb sa poraďte so svojím lekárom.
Hliva ustricová pre posilnenie imunity
Hliva ustricová je drevokazná huba, ktorú môžeme nájsť aj u nás a bežne sa predáva v supermarketoch. Pomenovanie získala podľa svojho vzhľadu, ktorý pripomína ustricu. Hlivu už po stáročia využíva tradičná čínska medicína. Obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré sú pre ľudí veľmi prospešné.
Hliva má
protiinfekčné účinky, dokáže spomaliť alebo zastaviť rast mnohých druhov baktérií a vírusov. Tradične sa využíva pri bolestiach svalov a kĺbov, pohybového aparátu a regeneráciu vnútorných orgánov.
Hliva ustricová môže pozitívne ovplyvniť zdravie pľúc, napríklad pri opakujúcich sa zápaloch, astme alebo alergiách. Obsahuje prírodné statíny, ktoré priaznivo ovplyvňujú hladinu tukov v krvi.
Cordyceps na dobitie energie
Cordyceps sinensis, známy aj ako kordiceps čínsky alebo húsenica čínska, je špecifická cudzopasná huba. Rastie iba vo vysokých nadmorských výškach horských oblastí Himalájí. Táto huba je v tradičnej čínskej medicíne pre svoje pozitívne liečivé účinky používaná už viac ako 5000 rokov. Západná civilizácia spoznáva tieto huby len posledných 30 rokov, počas ktorých objavuje stále viac vedeckých dôkazov o možnostiach ich využitia v medicíne.
Cordyceps dokáže
podporiť našu imunitu a odolnosť. Verí sa, že podporuje ľadvinový yang, vďaka čomu pomáha pri vyčerpaní, únave a dokonca aj syndróme vyhorenia. Harmonizuje telo a pomáha pri nedostatku energie a zimomravosti.
Cordyceps často obľubujú aj športovci. Okrem podpory imunity dokáže dodať
energiu potrebnú na lepší výkon, skracuje fázu regenerácie a prináša ďalšie
zdravotné benefity.
Enoki bohatá na antioxidanty
Huba enoki, známa pod slovenským názvom
plamienka zimná alebo tiež enokitake patrí medzi populárne jedlé huby. Niekedy sa označuje pojmom zimná huba, pretože rastie od septembra do marca na celej severnej pologuli. Enoki je využívaná dlhé stáročia na liečbu mnohých chorôb tradičnou čínskou medicínou.
Rovnako ako ostatné vitálne huby je aj Enoki veľmi
bohatá na polysacharidy, bielkoviny a aminokyseliny. Tradičná čínska medicína si ju cení predovšetkým pre veľké množstvo antioxidantov. Tie chránia bunky v našom tele pred voľnými radikálmi, a tým spomaľujú starnutie celého organizmu.
Enoki môže zmierniť alergické reakcie, nespavosť, reguluje cholesterol a pôsobí ako prírodné antibiotikum.
Maitake pre regeneráciu tela
Maitake, trsovnica lupeňovitá alebo grifola frondosa obsahuje rad bioaktívnych zložiek, z nich veľmi významný je grifolan. Huba obsahuje aj značné množstvo ergosterolu, polysacharidov, proteoglykánov a fenolov. Pochádza z Japonska, kde ju označujú ako kráľovnú húb a je základom pre populárne japonské jedlo nabemono.
Huba maitake sa zvykne využívať pri metabolickom syndróme. Chráni podžalúdkovú žľazu, vďaka čomu pôsobí pozitívne na bunky produkujúce inzulín. Úspech má aj u pacientov s vysokým cholesterolom, vysokou hladinou tuku v krvi a vysokým tlakom. V súčasnosti sa intenzívne skúma účinok a mechanizmy účinku látok obsiahnutých v maitake na cukrovku, nádorové ochorenia a vírusové infekcie.
Agarikon bojuje proti patogénom
Agarikon môžete poznať pod slovenským názvom verpánik lekársky. Má pevné miesto v tradičnej čínskej medicíne, ale hojne sa využíval aj v Európe. V čase antiky bol známy ako liek na tuberkulózu a ovčie kiahne, ale aj ako preháňadlo a prostriedok proti poteniu. Okrem antivirotického pôsobenia sú potvrdené tiež protibakteriálne účinky.
Už samotný fakt, že huba obsahuje
veľké množstvo polysacharidov a najmä beta glukánov naznačuje, že bude mať tiež
imunostimulačné účinky. V pokusoch sa ukázalo, že verpánik
podporuje bunkovú imunitu a zvýšenie tvorby enzýmov, ktoré ničia patogény. V ľudovom liečiteľstve sa využívajú aj jeho sťahujúce účinky na cievy, používa sa tiež pri astme, bolestiach svalov a kĺbov.