Navštívte našu predajňu v Bratislave od 10:30 do 19:00 na Račianskej 31
Doprava zadarmo už od 40 €
Tvoj košík 0.00 €

    Produkty

    Nenašla sa žiadna zhoda

Kategórie

Nenašla sa žiadna zhoda

Značky

Nenašla sa žiadna zhoda

Bezpečnosť na horách: Ako prežiť turistiku a skialp v každom ročnom období
16.12.2022 Dĺžka čítania: 5 min. Iné Tipy Turistika a chôdza

Bezpečnosť na horách: Ako prežiť turistiku a skialp v každom ročnom období

Bezpečnosť na horách by mala byť bod číslo jedna každého outdoorového dobrodružstva. Či už ide o vhodné oblečenie, informovanie o trase alebo o núdzovú situáciu, v článku sa dozvieš všetky informácie o tom, ako byť v bezpečí na horách. Čítaj pozorne, tieto rady ti raz možno zachránia život.

Turistika je jedným z najobľúbenejších športov pre ľudí, ktorí milujú prírodu a nenaháňajú sa za žiadnym výkonom. Taktiež je to skvelý spôsob, ako si spestriť svoju pohybovú rutinu. Ak máš rád turistiku a zimnú prírodu, svoju vášeň môžeš spojiť do skialpu. Pre oba športy (hiking a skialp) platia rovnaké, alebo veľmi podobné bezpečnostné opatrenia. Tie sú veľmi dôležité, pretože vďaka nim budeš vedieť, čo robiť v prípade núdze, a okrem vlastnej bezpečnosti ochrániš aj ostatných.

Ešte predtým, ako pôjdeš do hôr

Ak sa chystáš do hôr na miesto, kde to nepoznáš, určite sa ešte predtým oboznám s informáciami ako celková vzdialenosť, povrch trasy a prevýšenie. Taktiež sa spýtaj sám seba, či si v dostatočnej kondícii na zdolanie konkrétnej trasy. Na začiatku sezóny by si mal začať s miernymi túrami, pričom dĺžku trasy zvyšuj postupne.

Najlepšie spravíš, ak na túru či skialp nepôjdeš sám. V prípade, že pôjdeš sám, daj určite vedieť niekomu blízkemu o tom, kam ideš a kedy približne sa vrátiš. Rozumné je vybrať si trasu, kam chodí viac ľudí. V prípade problémov tak vzniká väčšia pravdepodobnosť toho, že ti niekto pomôže.

Ešte pred samotným dobrodružstvom na horách by si mal mať vypracovaný núdzový plán. Mal by si teda vedieť, či v konkrétnej lokalite bude dobré mobilné spojenie. Ak nie, pribaľ si so sebou satelitné zariadenie na posielanie správ. To po aktivácii vyšle núdzový signál cez satelit. Taktiež sa so svojou skupinou dohodni, kto pôjde v prípade núdze zavolať pomoc, ak nebude možné odoslať správu alebo vytočiť tiesňový hovor.

Nižšie uvádzame zoznam vecí, ktoré by mal mať na horách každý pri sebe (najmä pri dlhých túrach):

  1. mapa
  2. kompas
  3. voda
  4. vysokoenergetické potraviny (ako banán, horká čokoláda či ovsené vločky)
  5. nepremokavá bunda
  6. lekárnička
  7. nôž
  8. baterka/čelovka
  9. opaľovací krém/slnečné okuliare
  10. zapaľovač/zápalky

Do kvalitného batohu zmestíš všetko potrebné

V prvom rade je vhodné mať kvalitný batoh. Ten ti pomôže efektívne uschovať všetko, čo budeš počas outdoorovej aktivity potrebovať. Prvá vec, ktorú si musíš zbaliť, je voda. Tá je pre teba nevyhnutná, pričom práve dehydratácia je častým problémom u turistov, najmä v zime alebo na suchom vzduchu. Na svoje ďalšie dobrodružstvo si teda zbaľ aspoň jednu extra fľašu, kde budeš mať vodu alebo izotonický športový nápoj, ktorý ti doplní stratené elektrolyty

Pri vode ešte zostaneme. Hodiť sa ti môže aj filtračné zariadenie pre prípad, že by ti voda došla. Počas cesty môžeš naraziť na rôzne zdroje vody, ktoré však musíš ešte prečistiť. Kvalitné filtračné zariadenie je malé a má nízku hmotnosť, takže sa ti jednoducho zmestí do batohu. Okrem vody si zbaľ aj niečo na posilnenie – energetické tyčinky, oriešky alebo čokoľvek, čo máš rád.

Dôležitosť vhodného oblečenia

Pripraviť sa na počasie neznamená len to, že si pozrieš predpoveď počasia. Aj pri najlepšej predpovedi môžu rýchlo a nečakane prísť veľké búrky. V tvojom batohu by preto mala byť kvalitná outdoorová bunda, ktorá je nepremokavá a hrejivá, takže si ju môžeš v prípade potreby obliecť. Vhodná výbava je tak veľmi dôležitá, či už ide o oblečenie na zimnú turistiku alebo skialp.

Pri nevhodnom oblečení môže premočenie dažďom alebo potom spôsobiť rýchly pokles telesného tepla. Tento stav zhoršuje námaha, únava a dehydratácia. Podchladeniu však môžeš predísť rôznymi spôsobmi:

  • Pri obliekaní použi systém vrstvenia – základná, stredná a vrchná vrstva.
  • Vyhni sa bavlne, ktorá zadržiava pot.
  • Ak už si mokrý a je ti zima, netlač sa na vrchol a poď dole.

Žena na zimnej turistike

Rady, ako zostať v bezpečí počas (skialp) túry

Aby si sa vyhol pľuzgierom a nepríjemnostiam, nikdy si na dlhú túru alebo skialp nedávaj nový pár topánok, resp. lyžiarok. Predtým si ich určite vyskúšaj na kratších trasách. Vďaka tomu budeš vedieť, či už sú pripravené na dlhšiu túru. Do batohu si okrem vody a jedla pribal ešte topografickú mapu oblasti a kompas. Uisti sa, že ty, alebo aspoň tvoj blízky viete, ako ich používať.

Počas cesty na vrchol by si mal svoju pozornosť venovať aj orientačným bodom. Občas by si sa mal otočiť, aby si vedel, ako vyzerá cesta smerom dole. Takto bude hľadanie cesty späť oveľa jednoduchšie. Pokiaľ ideš s niekým, príliš sa od seba neoddeľujte. Vždy sa snaž držať na dohľad svojej skupiny a na všetkých križovatkách chodníkov sa zastavte a uistite, že sú všetci v poriadku.

Na dosah ruky by si mal mať píšťalku. Zapamätaj si, že tri zapísknutia sú univerzálnym signálom na privolanie pomoci. Na trhu nájdeš množstvo bezpečnostných píšťaliek a všetky sú lacné a ľahké. Odporúčame plastovú, pretože nehrdzavie, pričom ideálna bude výraznej krikľavej farby kvôli viditeľnosti.

V záujme vlastnej bezpečnosti, ale i bezpečnosti ostatných, by si mal ostať na vyznačenej trase. Šanca, že narazíš na rizikovú prekážku, sa zvýši, keď zídeš z označenej cesty. Ak sa ti niečo stane, skomplikuješ prácu aj pátracej skupine, pretože na neoznačenej trase ťa nájdu oveľa ťažšie. Niektorí ľudia aj napriek tomu zvyknú chodiť po neoznačených cestách, pričom môžu pošliapať vegetáciu, vyrušiť divoké zvieratá či ohroziť turistov za nimi, pretože si myslia, že idú správnou cestou.

V druhej polovici túry by si mal byť oveľa opatrnejší. Často je to práve cesta dole, kedy dochádza k rôznym pádom, pošmyknutiam alebo úrazom. Hladina energie je nižšia, nohy sú unavené a myseľ sa už sústredí na to, ako bude v cieli. Rovnako ako pri hikingu, tak aj pri skialpe platí, že pokiaľ pociťuješ únavu, cestou dole by si mal byť mimoriadne opatrný.

Čo robiť v prípade núdze?

Pokiaľ si sa stratil, určite nepanikár. Zastav sa, zhlboka sa nadýchni, napi sa vody, prípadne sa najedz a zhodnoť svoju situáciu. Pokiaľ si pamätáš cestu naspäť, otoč sa a choď po nej až pokým sa nevrátiš na známe miesto. Ak si cestu nepamätáš, zostaň na mieste. Záchranári ťa ľahšie nájdu v blízkosti tvojej pôvodnej cesty, pokiaľ zostaneš na mieste.

V prípade nehody by pri zranenom mal byť aspoň jeden človek. Kvôli tomu by si si mal osvojiť základy prvej pomoci. Ostatní členovia skupiny by si mali zaznamenať miesto a kontaktovať tiesňovú linku, resp. záchrannú službu. V prípade núdze sa ti zíde aj GPS zariadenie, ktoré dokážeš mať vďaka aplikácii aj vo svojom smartfóne. Napríklad OS Maps, alebo GPS Test pre Android.

V núdzových prípadoch využiješ aj vyššie spomínanú píšťalku. Medzinárodný núdzový signál sa vydáva šiestimi písknutiami píšťalky, pričom po každých šiestich písknutiach je interval jedna minúta. Pokiaľ tvoje pískanie niekto zachytí, mal by si očakávať, že budeš počuť tri písknutia naspäť.

Turistika či skialp sú skvelé športy, ktoré ponúkajú úžasný čas strávený v prírode. Je však potrebné byť pri nich opatrný. Aj keď sa na tvojej ceste niečo stane, vždy to ber ako veľké poučenie, vďaka ktorému sa nabudúce pripravíš lepšie.

Zdroje:

https://www.worldnomads.com/travel-safety/worldwide/essential-hiking-safety-tips

https://www.tripsavvy.com/essential-safety-tips-for-every-hike-5176614

https://www.verywellfit.com/hiking-and-backpacking-safety-tips-3119265

https://www.self.com/story/hiking-safety-tips

Bezpečnosť na horách Ako byť v bezpečí na horách skialp hiking Čo robiť na horách v prípade núdze

Napísal

Karol

16.12.2022

Som rekreačný cyklista, športovec a kedysi aj cestovateľ. Okrem cyklistiky sa venujem sa outdoor aktivitám v prírode, behu, plávaniu a iným športom. Prešiel som svet na bicykli v rokoch 2013 - 2016 v rámci projektu World Bike Travel. Cestovanie na bicykli ma facinuje už od roku 2000, keď sme začali jazdiť po Európe a objavovať nielen na bicykli nové krajiny a kúty sveta. Rád poradím pri výbere bicykla, tréningu, výberu oblečenia alebo doplnkov stravy. Pravidelne jazdím a trénujem na cestnom bicykli hlavne okolo Bratislavy a v Rakúsku. Pravidelne chodíme na bicykloch na výlety, jazdy, preteky po Slovensku a iných krajinách Európy. Okrem klasických cyklo maratónov som prešiel aj extrémne preteky ako Istria 300, Alpenbrevet Platinum Tour, zúčastnil som sa 24 hodinovej jazdy z KE do BA, pravidelne chodím cyklomaratón Jasná alebo Trnava Rysy. Ročne najazdím od 6000 do 25000 km. Naše firmy poskytujú služby v oblastiach ako tvorba e-shopov a webstránkok, poskytujeme marketingové a e-commerce služby. Sám som konzultant v oblasti marketingu, e-commerce a pre web, kde okrem poradenstva, školení riešim aktívne aj zlepšovanie procesu, audity, analýzy, budgeting a riadenie projektov. V oblasti mám už viac ako 20 rokov skúseností. Od roku 2002 sa venujem profesionálne IT, školeniam, online, tvorbe webstránok, SEO a marketingu od roku 2007. Založil som marketingovú agentúru Madviso, e-shop platformu Midasto a e-shop a predajňu so zameraním na cyklo a outdoor Trenujeme. Rád spolupracujem na zujímavých projektoch a rozvíjam ich.

Najnovšie články

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.

Potrebné

Štatistiky

Marketing

Potrebné
Potrebné súbory cookie pomáhajú vytvárať použiteľné webové stránky tak, že umožňujú základné funkcie, ako je navigácia stránky a prístup k chráneným oblastiam webových stránok. Webové stránky nemôžu riadne fungovať bez týchto súborov cookies.
Štatistiky
Štatistické súbory cookies pomáhajú majiteľom webových stránok, aby pochopili, ako komunikovať s návštevníkmi webových stránok prostredníctvom zberu a hlásenia informácií anonymne.
Marketing
Marketingové súbory cookies sa používajú na sledovanie návštevníkov na webových stránkach. Zámerom je zobrazovať reklamy, ktoré sú relevantné a pútavé pre jednotlivých užívateľov, a tým cennejšie pre vydavateľov a inzerentov tretích strán.
Cookies sú malé textové súbory, ktoré môžu byť použité webovými stránkami, aby zefektívnili užívateľovu skúsenosť.

Zákon hovorí, že môžeme ukladať súbory cookie na vašom zariadení, ak sú nevyhnutné pre prevádzku týchto stránok. Pri všetkých ostatných typoch súborov cookie potrebujeme váš súhlas.

Táto stránka používa rôzne typy cookies. Niektoré cookies sú tu umiestnené službami tretích strán, ktoré sa objavujú na našich stránkach.

Svoj súhlas so Zásadami cookies môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na našej webovej stránke.

Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Zásadách ochrany osobných údajov.