Pitný režim pred tréningom je kľúčový. Niektoré nápoje však dokážu narobiť viac škody ako úžitku. Pred behom alebo iným športovým tréningom by ste mali dbať na to, aké druhy nápojov pijete. Rozhodne by ste sa mali vyhýbať mlieku, alkoholu i sladkým ovocným šťavám. Čo urobia s vaším telom a ako ovplyvnia váš tréning?
Odborníci radia prijímať 600 ml tekutín približne dve hodiny pred tréningom a ďalších 250 ml počas zahrievania. Množstvo tekutín, ktoré je odporúčané pred tréningom a počas neho by ste namli prekročiť, pretože to bude mať negatívny vplyv na váš výkon. Okrem toho koľko toho vypijete si dávajte pozor aj na to, čo pijete.
1. Mliečne nápoje
Množstvo bežcov miluje čokoládové mlieko ako „recovery“ drink, ale pred vybehnutím si ho odpustite.
Mlieko obsahuje kombináciu bielkovín, sacharidov a tukov, vďaka čomu trvá pomerne dlho, než sa strávi. Namiesto toho, aby váš organizmus vydával energiu na športový výkon, bude ju vydávať na trávenie mlieka, ktoré vám bude počas behu žblnkať v žalúdku. A to nie je najlepšia voľba pred rýchlym behom. Taktiež sa snažte pred behom vyhnúť aj jedlám, ktoré obsahujú mlieko v akejkoľvek forme.
2. Sladké ovocné nápoje
Reč je presne o tých nápojoch, ktoré ste milovali ako deti. Väčšina z nich má vysoký obsah vysokofruktózového kukuričného sirupu HFC, sladidla, u ktorého bol preukázaný negatívny vplyv na funkciu pečene a rozvoj obezity. Ak si už neviete pomôcť a pri športe jednoducho potrebujete ako motiváciu dávku cukru v nápoji, pripravte si túto
zdravšiu a vhodnejšiu alternatívu. Do čistej vody si nahádžte kúsky citróna, pomaranča, grepu alebo iného citrusu. Pokiaľ momentálne nemáte nič z týchto surovín, pokojne si do vody pridajte lesné ovocie. Vodu na záver môžete spestriť mätovými lístkami, ktoré vás zároveň aj osviežia.
3. Alkohol
Netýka sa vás to len v prípade, že sa snažíte dokončiť pivnú míľu. Inak na alkohol pred tréningom zabudnite.
Dehydruje, pôsobí zápalovo, a vo väčšom množstve má aj vplyv na rovnováhu alebo rozhodovanie. Všetci predsa vieme aký je to pocit mať opicu. A v tomto stave predsa nechcete ešte aj podávať športový výkon.
4. Sýtené nápoje
Perlivé nápoje, ako je sóda, minerálka alebo kola, môžu spôsobiť nadúvanie, bolesti brucha a vetry. Sýtené nápoje, vrátane minerálnych vôd, tiež obsahujú oxid uhličitý, ktorý vo vašom tele po vypití vyprchá. A potom sa musí nejakým spôsobom dostať von. Pri tréningu vás bude nadúvať, čo ovplyvní aj vaše výkony. To však nechcete. Sýtený nápoj si radšej nechajte ako odmenu po behaní. Ako alternatívu si môžete pripraviť domáci ľadový
zelený čaj chuťou pripomína sýtené nápoje a navyše je prirodzene plný antioxidantov a znižuje riziko rakoviny.
5. Kokosové mlieko
Nesladená kokosová voda môže byť dobrým nápojom pred behom aj po ňom, kokosové mlieko je ale niečo iné. Je vyrobené zo šťavy kokosového orecha aj čerstvo nastrúhanej dužiny, má vyšší obsah tukov a nižší obsah sacharidov, čo ho robí
ťažšie stráviteľným. Môžete sa po ňom cítiť pomalí a plní.