Trenujeme / Blog / Článok: Prečo sú cyklistické rukavice pri jazde dôležité a podľa čoho ich vybrať
Prečo sú cyklistické rukavice pri jazde dôležité a podľa čoho ich vybrať

Prečo sú cyklistické rukavice pri jazde dôležité a podľa čoho ich vybrať

Pre mnohých cyklistov sú cyklistické rukavice rovnako dôležité ako cyklistický dres. Ani sa tomu nečudujeme. Pri jazde sú nevyhnutným doplnkom najmä kvôli ochrane pred vetrom, dažďom, chladom a možnými zraneniami či odreninami. Napriek tomu neslúžia len ako ochrana pred vonkajším prostredím, ale ponúkajú aj optimálne pohodlie, vďaka čomu si môžete bicyklovanie ešte viac spríjemniť a užiť.

V článku sa dočíte:

Výber tých správnych cyklistických rukavíc závisí od viacerých faktorov. Dôležité je vedieť, akej cyklistike sa chcete venovať a v akých poveternostných podmienkach budete jazdiť. Podľa toho si potom môžete zvoliť krátke rukavice bez prstov, ktoré sú ideálne na leto, alebo dlhé zimné rukavice, ktoré využijete v chladnom počasí v zime, ale aj na jar a jeseň. Cyklistické rukavice majú aj mnoho rôznych špecifických vlastností, ktoré ešte viac podporia váš výkon a komfort. Podľa svojich priorít si môžete vybrať tie, ktoré vám budú najviac vyhovovať.

Aké funkcie si všímať pri výbere cyklistických rukavíc

Cyklista drží v rukách riadidlá počas celej jazdy, bez ohľadu na počasie či terén. Aby zvládal manévrovanie na bicykli stopercentne, musí si ruky chrániť cyklistickými rukavicami. Tie zabezpečujú lepší a pevnejší úchop riadidiel a slúžia tiež ako prevencia proti otlakom.

V chladnom počasí, keď teplota klesá pod nulu, klesá aj teplota ľudského tela. Vtedy začne krv smerovať do telesného jadra, aby tak chránila životne dôležité orgány pred zimou a udržala ich v normálnej činnosti. To znamená, že krvné cievy v rukách a nohách sa stiahnu a tok krvi presmerujú k stredu tela. Spôsobí to, že sú končatiny viac náchylné na chlad a môžu ľahko premrznúť. Cyklistické rukavice tomu dokážu zabrániť a ochrániť ruky pred chladom.

Bezpečnosť pri bicyklovaní

Bicykel potrebujete najmä bezpečne ovládať, preto musíte dbať na správne vlastnosti rukavíc, ktoré budú zodpovedať vašej jazde a preferenciám. Či bicyklujete profesionálne alebo len začínate, riziko nehody je pri jazde vždy možné. V takýchto situáciách automaticky predpažíte ruky, aby ste zmiernili dopad na zem. Rukavice v tomto prípade môžu pomôcť ako prvá vrstva ochrany, ktorá zabráni bolestivým ranám a odreninám.

Aby ste sa podobným nepríjemným skúsenostiam vyhli, obsahujú cyklistické rukavice špeciálne ochranné prvky. Najčastejším detailom na rukaviciach je protišmyková úprava na zamedzenie šmýkania rúk z riadidiel, vďaka ktorej bude ovládanie bicykla omnoho jednoduchšie. Protišmyková silikónová potlač býva aj na prstoch rukavíc. Okrem lepšieho úchopu riadidiel umožní cyklistovi aj bezpečne ovládať brzdové páčky.

Pohodlie pri jazde na bicykli

Vyšší komfort pri jazde vám zabezpečia gélové výstelky na dlani, ktoré potláčajú nepríjemné otrasy a vibrácie najmä pri jazde v teréne. Mäkké výstelky sa často objavujú aj na chrbte palca, tie sú však vyrobené zo savého materiálu a slúžia na utieranie potu, nosa alebo cyklistických okuliarov.

Skvelým detailom na cyklistických rukaviciach je spevnená časť na zápästí so silikónovou potlačou pre jednoduchšie navliekanie rukavice. Ďalším šikovným detailom na cyklistických rukaviciach býva sťahovací pásik alebo suchý zips okolo zápästia, čím sa rukavica zafixuje na rukách.

Ovládanie navigácie a mobilného telefónu

Medzi veľmi obľúbené detaily patrí špeciálna úprava na ukazováku a palci, ktorá umožňuje dokonalé ovládanie mobilného telefónu alebo GPS navigácie bez toho, aby ste rukavice museli dávať dole.

Cyklistické rukavice pre každé ročné obdobie

Cyklistické rukavice by ste mali v prvom rade prispôsobiť poveternostným podmienkam. Najlepšie je mať zvlášť rukavice do každého ročného obdobia. V letných mesiacoch si zvoľte ľahké tenké rukavice bez prstov, ktoré vás nebudú zbytočne hriať, pričom budú stále rovnako výkonné a funkčné, ako tie určené na zimu. Zimné rukavice sú oveľa hrubšie, celoprstové a ich primárnou funkciou je udržať prsty v teple.

Aké cyklistické rukavice sú najlepšie na leto?

Teplo a nadmerné potenie rúk je jedným z hlavných dôvodov, prečo nosiť rukavice aj v letnom období pri teplotách nad 20 °C. Nestratíte vďaka nim kontrolu nad ovládaním bicykla a užijete si bezpečný pocit z jazdenia. Letné rukavice sú vysoko priedušné, preto sa v nich nezhromažďuje teplo a vaše ruky sa tak nebudú potiť.

Tí, ktorí v lete obľubujú jazdu na bicykli v horách, by však nemali siahať po tenkých a bezprstových rukaviciach. V horskom prostredí sa počasie dokáže meniť oveľa rýchlejšie a vy nebudete mať čas prezliekať si rukavice za hrubšie. Voľte preto teplejšie rukavice s dlhými prstami a elastickou priľnavou manžetou okolo zápästia, aby ste čo najviac zamedzili preniknutiu nepríjemného vetra.

Pánske cyklistické rukavice ALÉ Comfort Gloves čierne

Pánske rukavice na cyklistiku, ktoré sú ideálne do teplôt až 30 °C. Rukavice obsahujú mäkkú výstelku na utieranie potu, ako aj gélové vankúšiky na pohodlnejšie držanie riadidiel.


Dámske cyklistické rukavice ALÉ Velocissimo Crono Glove ružové

Rukavice pre nadšené cyklistky, ktoré vynikajú špičkovou aerodynamikou. Sú vhodné pre teploty 18 °C až 35 °C. Použitie ľahkej elastickej látky zaručuje príjemné nosenie.


Cyklistické rukavice pre jarnú a jesennú cyklistiku

Keď sa menia ročné obdobia, sú to práve ruky, ktoré zmenu pocítia ako prvé. Či už je to ranné ochladenie, ktoré prichádza, keď sa leto mení na jeseň, alebo prvé teplé slnečné lúče, keď sa jar vynára zo zimy.

Cyklistické rukavice na jar alebo jeseň by mali cyklistovi ponúknuť rovnováhu medzi teplotnými zmenami počasia. Mali by poskytovať dostatočné teplo v chladných podmienkach, teda pre teploty od 10 °C do 15 °C, a byť primerane priedušné, čo sa zíde v teplejšom počasí od 15 °C do 20 °C.

Veľa cyklistických rukavíc je vyrobených prevažne zo syntetických materiálov. Syntetické materiály majú tendenciu odolávať vlhkosti lepšie ako prírodné vlákna a majú tiež rýchloschnúce vlastnosti.

Najlepšími vlastnosťami takýchto rukavíc sú vetruodolnosťou a vodeodolnosť. Vetruodolné a vodeodolné látky sa nachádzajú najmä v hornej časti rukavice, na jej chrbte. Je to najexponovanejšia časť rukavice počas jazdy, takže je dôležité vytvoriť pevnú bariéru medzi vašimi rukami a vonkajším prostredím.

Pánske cyklistické rukavice Sportful Giara čierne

Elastické a komfortné rukavice určené na teplejšie počasie, najmenej 15 °C. 3 dlhé prsty sú z príjemného, priedušného materiálu a na dlani majú mäkkú penovú a gélovú výplň.


Unisex cyklistické rukavice ALÉ Windprotection čierne/žlté

Ideálne rukavice na jazdenie počas jari či jesene. Sú vhodné do teplôt 4 °C až 12 °C a ponúkajú príjemný tepelný komfort. Výhodou je materiál na ukazováku, ktorý podporuje ovládanie dotykového displeja.


Ktoré rukavice na cyklistiku najlepšie ochránia ruky v zime?

V chladnom a mrazivom období sa ruky ochladia ako prvé. Ak sú prsty na rukách skrehnuté od zimy, je veľmi ťažké užívať si jazdu na bicykli. Zimné rukavice však nemôžu mať príliš hrubú výplň, ako je to napríklad pri lyžiarskych rukaviciach. Aby sa v rukách zachoval cit na ovládanie bicykla, musia byť rukavice z tenšieho, no o to funkčnejšieho materiálu.

Kľúčovou vlastnosťou je ochrana pred vetrom a vlhkom. Existujú tkaniny, ako napríklad Gore Windstopper, ktoré ponúkajú vodoodpudivosť a priedušnosť. Tento materiál je súčasťou tých najlepších zimných cyklistických rukavíc. Dôležitá je tiež výstelka alebo membrána rukavíc.

Ak si pri bicyklovaní meriate čas alebo vzdialenosť, určite oceníte materiál na prstoch, vďaka ktorému viete ovládať dotykovú obrazovku bez toho, aby ste rukavice museli dávať dole. Obzvlášť v zime je veľmi dôležité vedieť ovládať GPS navigáciu bez vyzliekania rukavíc.

Pánske cyklistické rukavice Sportful Neoprene čierne

Dlhé cyklistické rukavice sú vyrobené z neoprénu a sú vhodné na jazdu v daždivých a zasnežených podmienkach. Poskytujú úplnú odolnosť voči vode a vetru.


Unisex zimné cyklistické rukavice Sportful Fiandre čierne

Kvalitné cyklistické rukavice vhodné pre teplotný rozsah 0 °C a menej. Rukavice obsahujú priliehavú neoprénovú manžetu, ktorá dolieha tesne k pokožke, aby zadržala vodu mimo rúk a prstov.


Cyklistické rukavice pomôžu pri jazde každému cyklistovi – profesionálnemu, aj tomu menej skúsenému. Prispievajú k vyššej bezpečnosti a pohodliu tým, že zabraňujú poškriabaniu dlaní v prípade nehody, zabraňujú šmýkaniu rúk z riadidiel a rukavice s reflexnými prvkami zaručujú vyššiu viditeľnosť. Podľa svojich preferencií si už len stačí vybrať tie správne pre vás.

Samozrejme, treba myslieť na to, že samotné rukavice vám pri jazde nepomôžu. Musíte cyklistike prispôsobiť aj svoj šatník cyklooblečením pre každú časť vášho tela. S tým vám vie pomôcť náš e-shop, kde nájdete cyklistické oblečenie rôznych značiek, materiálov, strihov a farieb. Prajeme vám množstvo šťastných kilometrov v každom počasí!

Zdroje:

https://hub.chainreactioncycles.com/buying-guides/clothing/gloves-buying-guide/

https://www.slovakiabike.sk/n/cyklisticke-rukavice-su-viac-nez-len-doplnok-cyklistu

https://roadcyclinguk.com/gear/six-of-the-best-lightweight-gloves-for-autumn-and-spring-cycling.html

https://road.cc/content/news/164652-why-do-cyclists-wear-gloves

https://www.welovecycling.com/sk/2021/11/22/najlepsie-tipy-ako-si-udrzat-ruky-a-nohy-v-teple-pri-zimnej-cyklistike/

https://www.cyclingweekly.com/group-tests/winter-cycling-gloves-grouptest-21239

https://www.canyon.com/en-sk/blog-content/best-autumn-winter-cycling-gloves/b12112021.html

https://sportsincycling.com/blog/singapore-hot-still-wear-cycling-gloves/

Ako využiť kyslík pri cvičení na maximum a aké typy tréningov sú ideálne na jeho zvýšenie

Spotreba kyslíka pri maximálnom zaťažení, čiže VO2 max je dôležitá zložka pri aeróbnych cvičeniach. Tá je zo značnej časti daná geneticky, napriek tomu ju však môžeme tréningom podstatne zvýšiť. Existuje veľké množstv...

Ako sa pri skialpinizme na horách vyhnúť lavínam

Čoraz viac ľudí si obľúbilo jazdenie mimo lyžiarskych oblastí a vyhľadávajú voľné svahy, adrenalín a dobrodružstvo. Skialpinisti, lyžiari či snowboardisti si užívajú samotu a nedotknutý prašan. V takomto teréne nenájd...

Druhy jogy a základné joga cviky vhodné pre začiatočníkov

Joga je v súčasnej dobe mimoriadne obľúbeným druhom cvičenia, a to hlavne medzi ženami, ktoré si chcú „zresetovať“ hlavu a súčasne spevniť telo. Dnes už existuje množstvo druhov i štýlov jogy, takže ten svoj si nájde ...

Made with  by Midasto