4 spôsoby ako prekonať vlčí hlad

4 spôsoby ako prekonať vlčí hlad

Najedli ste sa, no aj tak po pár hodinách, ba dokonca desiatkach minút, začnete znovu pociťovať hlad. Možno si hovoríte, že máte iba mlsný jazyk, ale problém býva často zakorenený inde. Nekončiaci pocit hladu trápi mnohých ľudí. Prečo je tomu tak? Poďme sa na to pozrieť.

Pocit hladu nemá rád asi nikto. V angličtine dokonca existuje veľmi trefný slangový výraz „hangry“, teda nahnevano hladný. Keď sme hladní, naše telo a s ním súčasne aj náš mozog, nepracuje na sto percent.

Nevynechávajte jedlá počas dňa

Ráno nestíhate do práce, do školy alebo na tréning, a raňajky jednoducho vynecháte. Z bytu potom odchádzate s prázdnym žalúdkom. Našli ste sa v tom? Ak áno, tak už viete, kde robíte prvú chybu. Vynechávanie hlavných jedál nepatrí do zdravého životného štýlu, ktorého by sa mal držať každý športovec. Práve naopak, zvýši u vás pocit hladu. Počas dňa je odporúčané zjesť 3 až 5 jedál. Spomeňte si na bezstarostné časy v škôlke, pravidelné stravovanie s raňajkami, desiatou, obedom, olovrantom a večerou doma. Tento systém nie je zbytočný.

Spánok je váš priateľ

Nízky počet hodín spánku spôsobuje výkyvy hladiny hormónov, ktoré ovplyvňujú stres a pocit hladu. Kvôli nedostatku spánku tak telo spotrebuje oveľa viac energie, a to aj na úplne banálne každodenné činnosti ako presúvanie sa z bodu A do bodu B. Vyššia spotreba energie sa prejaví pociťovaním hladu. Zdravý spánok športovca predstavuje 7-9 hodín denne. 


Dajte si na tanier viac bielkovín a menej sacharidov

Veľmi dôležité je aj to, čo každodenne konzumujete. Strava každého športovca by mala byť správne vyvážená. Inšpirujte sa receptami na zdravé jedlá aj na našom blogu v sekcii recepty. Konzumujte menej jednoduchých sacharidov ako cestoviny, potraviny z bielej múky alebo sladké koláče. Naopak, snažte sa jesť viac bielkovín. Celkovo by mali tvoriť 20 až 30 percent z kalórii, ktoré za deň prijmete. Najlepším zdrojom bielkovín sú mäso a ryby. Medzi bezmäsité zdroje bielkovín patria mlieko, vajcia, orechy, strukoviny a obilniny. Snažte sa obmedziť stravovanie v rýchlych občerstveniach, ktoré vás síce na chvíľu zasýtia, ale po pár minútach opäť začnete pociťovať hlad. 


Pite viac vody

Hlad je iba skrytý smäd. Povedal vám už niekto niekedy túto múdrosť? Ak áno, mal čiastočnú pravdu. Mierna dehydratácia sa môže prejaviť ako pocit hladu. Tá istá časť mozgu je totiž zodpovedná za reguláciu pocitu smädu a pocitu hladu , preto dochádza k spomínanému omylu. Počas dňa sa snažte prijímať odporúčaný počet tekutín a vyhýbať sa sladkým vodám, ktoré smäd neuhasia.

Vlčí hlad je nepriateľ mnohých a my veríme, že prostredníctvom týchto rád v boji s ním zvíťazíte. Patríte aj vy medzi večných hladošov? Ako s týmto problémom bojujete vy?

Tagy článku: