Čo ste o olympijských hrách v Pjongčangu nevedeli

Čo ste o olympijských hrách v Pjongčangu nevedeli

Celý svet žil v uplynulých dňoch v poradí 23. zimnými olympijskými hrami. To, že sa odohrali v Južnej Kórey a fakt, že nám Anastasiya Kuzminová priniesla hneď tri cenné kovy, ste zrejme postrehli. Prinášame vám zopár zaujímavostí, ktoré ste o zimných hrách v Pjongčangu možno nevedeli. Nie každý má v malíčku všetkých víťazov veľkého slalomu alebo si pamätá presný výsledok zápasu predošlých víťazov zlatej medaily v hokeji. Keď je však olympiáda v kurze, mnohí z nás sa stávajú chvíľkovými odborníkmi na svet zimných športov. Vedeli ste aj tieto fakty o 23. zimných olympijských hrách?
Južná Kórea sa dozvedela o víťazstve Tento rok hostila zimné olympijské hry Južná Kórea.

Najmenšie hosťovské mesto od roku 1994

Verte či nie, Pjongčang privítal olympijských nadšencov prvý raz vo svojej histórii a svojou veľkosťou sa zaradil po Lillehammeri z roku 1994 k najmenším olympijským mestečkám. Oblasť sa nachádza v pohorí Taebaek, ktoré leží 110 míľ od kórejského hlavného mesta. Väčšou zaujímavosťou je jeho vzdialenosť od demilitarizovanej zóny medzi Severnou a Južnou Kóreou. Je to iba 40 míľ.

Nový štadión za 109 miliónov dolárov

Nie je možné usporadúvať olympiádu bez štadióna. Pjongčang sa plesol po vrecku a dal postaviť úplne nový štadión s miestami pre 35 tisíc pre divákov. Bizarné je to, že tento štadión bude v rámci olympiády použitý iba na otvárací a záverečný ceremoniál. Následne bude demontovaný a postavený na inom mieste ako multifinkčné športovisko. Tomu hovoríme veľkolepá príprava.
Olympijské mestečko Kórea si na príprava olympijského rezortu dala naozaj záležať a použila na to nemalé financie.

Dve olympijské mestečká

Tento rok ste si mohli všimnúť, že médiá spomínali hneď dve olympijské mestečká. Olympijské mestečko vždy združuje športovcov pohromade počas celého trvania hier. Tento raz okrem Pjongčangu, ktorý ubytoval 3894 športovcov a členov tímov, zapojili aj mesto Gangneung, ktoré pohostilo viac ako 2900 ľudí.

Nové disciplíny

Fanúšikov zimných športov potešili tento rok nové disciplíny, ktoré mali byť akčnejšie a mali pritiahnuť pozornosť viacerých divákov. Športový rozvrh sa rozrástol o súťaž v trikoch na snowboarde, freestylové lyžovanie, rýchlostné ľadové korčuľovanie s hromadným štartom či zmiešaný dvojitý curling. Dokopy to znamenalo 102 športových udalostí z 15 disciplín.
Freestyle lyžovanie olympijská disciplína Lyžovanie v štýle freestyle bola pre divákov veľmi atraktívna disciplína.

Bez podpory NHL

Medzinárodná hokejová liga sa rozhodla, že ich hráči ani tento raz nebudú mať povolenú účasť na olympiáde, nakoľko by to narušilo už rozbehnutú sezónu NHL. Znamená to, že slávne Nagano sa opakovať nebude. Práve v roku 1998 prvý raz v histórii IIHF našla spoločnú reč s NHL, ktorá následne uvoľnila najlepších hráčov sveta na olympijskí turnaj. Ľadová plocha v Pjongčangu sa tento rok stala priestorom pre začínajúce talenty, ktoré mali možnosť ukázať svoje schopnosti pred celým svetom.
Ľadový hokej na olympiáde 2018 Tento rok bol olympijský hokej plný neznámych mien a hráčov.

Len jedna Kórea

Rozbroje medzi Severnou a Južnou Kóreou sú známe po celom svete. V čase olympiády však obe krajiny potvrdili, že budú súťažiť pod spoločnou vlajkou. Stalo sa tak prvý raz v histórii zimných olympijských hier. V roku 1991 poslala Kórea spojené tímy do dvoch súťaží, a to na svetové majstrovstvá v stolnom tenise a svetový futbalový pohár mládeže. Nenechali ste nad vami zvíťaziť časový posun a sledovali ste aj tento rok pozorne všetky olympijské disciplíny?