Čo môžete robiť pre svoje zdravie každý deň

Čo môžete robiť pre svoje zdravie každý deň

Mnohí z nás žijú svoj bežný stereotyp plný obmedzení so strany spoločnosti, spôsobu života, rodiny alebo množstva iných faktorov, ktoré radi používame ako výhovorky. Výhovorky, ktoré nám bránia dosahovať veci, po ktorých túžime.  Každý chce žiť čo najzdravšie, k zdraviu však vedie mnoho ciest, nie iba jedna.

Jedzte zeleninu, ovocie, semienka a orechy

Áno to je otrepané a každý vie, že to treba robiť. Ale ruku na srdce – kto naozaj má vo svojej strave dostatok čerstvej  zeleniny, ovocia, semienok a orechov? Ovocie a zelenina sú dôležitou súčasťou zdravej stravy, lebo obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny a iných látok, z ktorých môže mať naše telo úžitok. Niektoré z nich majú vysoký obsah vitamínu C, iné sú hlavne zdrojom draslíka a železa. Orechy a semienka obsahujú množstvo nenasýtených mastných kyselín a minerálov.
Ovocie a zelenina pre zdravie Dostatok ovocia a zeleniny v strave je základ

Nájdite si čas pre seba a relaxujte

Ak máte pocit, že nič nestíhate, nie je nič dôležitejšie ako sa zastaviť a nájsť si čas pre seba. Ako? Jednoducho stačí odstrániť zbytočné činnosti, ktoré vám zaberajú čas a nahradiť ich tým, čo naozaj potrebujete. Niekedy stačí jednoducho vypustiť zbytočnosti a robiť len to, čo naozaj musíte. Oddych alebo aktívny oddych vám vrátia späť silu, motiváciu a energiu na všetky ostatné veci, ktoré robíte a tie potom pôjdu viac od ruky. Takto sa v konečnom dôsledku zvýši vaša celková produktivita, stihnete viac, ale budete menej unavení. Relax a oddych je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu. Bez neho telo nevie spracovať podnety získané pri pohybe a práci. Vyberte si vhodnú aktivitu – niekto rád číta, iný loví ryby, zájde do sauny alebo na masáž. Je jedno aký druh oddychu si vyberiete, dôležité je nájsť si na oddych čas, naplánovať si ho a skutočne si aj oddýchnuť.
Oddych je dôležitý Vyberte si vhodný relax a nájdite si naň čas

Plánujte

Nič nie je náhoda, ani zdravie a zdravý životný štýl. Zabudnite konečne na výhovorky ako nemal som čas, nikto to nerobí, u nás je tak zvykom, nestihol som... Ak si všetko poriadne naplánujete, zaradíte do svojho programu a vyhradíte si na to potrebný čas, priblíži vás to k splneniu vašich cieľov. Či už ide o zdravé jedlo, pohyb, ranné alebo večerné cvičenie a mnoho iných vecí, ktoré vám pomôžu žiť zdravší a teda aj úspešnejší život, naplánovať si môžete skutočne čokoľvek. Vyhnete sa tak nedostatku pohybu a nezdravej strave. Získate viac času, lebo ho nebude strácať zbytočnosťami.

Pravidelne cvičte

Plánovaním športových aktivít si môžete zabezpečiť pravidelný pohyb, ktorý je veľmi účinný pri udržiavaní kondície aj pálení kalórií. Ak  cvičíte len tak náhodne, nárazovo, raz za čas, je to lepšie ako vôbec, ale omnoho efektívnejšie a zdravšie je cvičiť pravidelne. Do pravidelného cvičenia nepatria iba aktivity, ktoré sa musia robiť vo fitku. Môže ísť aj o úplne bežné aktivity ako rýchlejšia chôdza do práce, na nákup, prechádzka v prírode alebo v parku. Každý deň by ste mali cvičiť aspoň trochu, lebo naše telo nie je stavané na celodenné sedenie a nečinnosť. Ak si nenájdete ani 30 minút denne, je to naozaj smutné.