Najčastejšie začiatočnícke cyklistické chyby

Najčastejšie začiatočnícke cyklistické chyby

So stúpajúcimi teplotami prichádza aj ďalšia cyklistická sezóna. Začať s cyklistikou môžete v každom veku a takmer v každom ročnom období. Ak ste začiatočník, vyhnite sa týmto často sa opakujúcim chybám.

Pred odchodom si skontrolujte bicykel

Bicykel si nechajte pred prvou jazdou skontrolovať profesionálom v lokálnom servise. Kolesá bicykla musia byť nafúkané, reťaz naolejovaná a bicykel prispôsobený výške jazdca. Ak nestihnete dať bicykel do servisu, zbaľte si náradie potrebné na údržbu a opravu. Všetko toto náradie si viete ľahko zbaliť do taštičky alebo pripevniť na bicykel. Náradie, ktoré by ste mali mať so sebou, aj keď bude bicykel skontrolovaný, je nasledovné:

  • náhradná duša (respektíve dve),
  • minináradie s nitovačom,
  • montážna páka,
  • pumpička. 

Príliš nízke alebo príliš vysoké sedlo

Najčastejšou chybou začiatočníkov je zle nastavená výška sedla. Zle nastavené sedlo ovplyvní váš celkový výkon a aj komfort počas jazdy. Stačí, keď jeho nastaveniu venujete iba pár minút svojho času. Z príliš nízkeho sedla vás môžu páliť stehná a kvôli príliš vysokému sedlu sa budete musieť hrbiť, čo neskôr spôsobí bolesť chrbta.

Ako správne nastaviť sedlo na bicykli?

Ak sedíte na bicykli a vaša noha je položená na pedáli, mala by byť vystretá. Ideálnu výšku sedla sa vám asi nepodarí dosiahnuť na prvýkrát, preto si nezabudnite so sebou zbaliť náradie na dotiahnutie, či uvoľnenie sedla. 


Nepodceňujte pitný režim

Príležitostným, rekreačným cyklistom sa často stáva, že počas bicyklovania úplne zabudnú dopĺňať tekutiny. Počas každého športu je potrebné dodržiavať pitný režim. Objem prijatých tekutín je u každého človeka individuálny. Piť by ste mali 100 - 200 ml nápoja (buď energetického športového, ale postačí vám aj voda) každých 15 minút. Čo sa týka jedla, ani to netreba podceňovať. Zabaľte si niečo malé pod zub, aby ste si každých 30 minút mohli trochu odhryznúť. Vďaka tomu predídete úplnému vyčerpaniu energetických zásob. Zdravé doplnky výživy PowerBar môžete nájsť aj v našom e-shope.

Elimináciou týchto chýb si spríjemníte cyklistiku a ľahšie si k nej vybudujete pozitívny vzťah. S akými chybami ste sa u cyklistov začiatočníkov stretli vy?