11 typov cyklistov, ktorých všetci poznáme

11 typov cyklistov, ktorých všetci poznáme

Cyklisti prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach a každý z nich má rôznu osobnosť. Či už bicyklujete závodne alebo si užívate skôr rekreačnú cyklistiku, v každej skupine sa nachádza aspoň jeden z týchto typov cyklistov. Nájdete medzi nimi svojho cykloparťáka alebo žeby seba?

Hedonista - pôžitkár z jazdy

Hedonista je ten typ cyklistu, ktorý neustále rozpráva o tom, aké skvelé je jazdiť na bicykli. Zvuk gumy na asfalte, vôňa prírody, vietor vo vlasoch... To všetko mu dodáva chuť do života. Často ich vidieť na starších alebo „drsných bajkoch“, pretože tvrdia, že tak by mala vyzerať skutočná cyklistika.
Ak vám počas jazdy nepovie, aké skvelé je byť súčasťou cyklistického „bratstva“ aspoň päťkrát, tak ani raz. Okrem toho budete počuť príbehy, ako vstal pri východe slnka, aby si mohol vychutnať jazdu pri rannom štebotaní vtákov.

Cyklistika s deťmi

Masochista

Masochisti sú typom cyklistov, ktorí vám s radosťou povedia, že víkend strávili opakovaním výstupu na vrch, ktorý je vzdialený najmenej 80 kilometrov od ich domu. A to všetko na čas. Je to predsa o výzve a sebazaprení. Pre mnohých rekreačných cyklistov takáto dlhá jazda zahŕňa niekoľko zastávok na kávu, obed a možno aj večeru. Ale robiť to na čas, to určite nie.

Cyklista

Zberač kilometrov

Zberači kilometrov, aby sme ich nezamieňali s masochistami, využívajú akúkoľvek príležitosť na zvýšenie počtu kilometrov. Aj keď to značne sťažuje ich život.
Je to presne ten druh cyklistu, ktorý vezme svoj závodný bicykel na nákup do supermarketu, hoci ide iba po chleba. Samozrejme, každú chvíľu jazdia so zapnutou Stravou s podrobným popisom svojich ciest. „Každý kilometer sa ráta,“ hovoria, a vy sa len chytáte za hlavu.

Bicykel

Shopoholic

„Nové cyklonohavice?“

„Áno, kúpil som ich, keď som hľadal cyklo ponožky. Perfektne ladia, nešlo odolať tak výhodnej kúpe!“
Cyklisti - nákupní maniaci majú na každý mesiac novú súpravu a zriedka ich uvidíte nosiť ten istý cyklistický dres dvakrát. Doma majú určite samostatnú skrinku na cyklistické oblečenie a ak je nákupný maniak skutočne muž, množstvom oblečenia ľahko prekoná svoju nežnejšiu polovičku. Je isté, že ak máte v živote takéhoto cyklistu, nebude ťažké kúpiť mu darček k akémukoľvek sviatku. Cyklistické oblečenie a doplnky ho určite potešia, horšie bude už zistiť, čo doma ešte nemá.

cyklistické vybavenie

Cyklorosnička

Cyklisti rosničky trávia celé hodiny plánovaním cyklotrás, no na bicykel takmer nikdy nesadnú. Dôvodom je počasie, ktoré vyzerá nepredvídateľne, akonáhle sa na oblohe objavia mraky. Či už ide o meteorologické problémy alebo neidentifikovateľné zranenie, títo cyklisti si nájdu akúkoľvek výhovorku, aby nemuseli jazdiť.
Väčšinou majú ten najlepší bicykel, s najnovšími komponentami pre lepšiu motiváciu, ktorý udržiavajú neustále čistý. Potom si uvedomia, že minulý týždeň pršalo a cesty môžu byť ešte mokré, tak sa rozhodnú zostať doma a zabrániť tak zašpineniu bicyklu. Hurá do plánovania ďalšej jazdy!

Cyklista na gauči

Bike Geek (milovník technológií)

Tento typ cyklistu si všimne vašu novú reťaz z 30 metrov a vie presne, akej značky je. Všetci máme radi nové, lesklé, voňavé doplnky na náš bicykel, ale milovníci technológií vedia všetko o najnovších trendoch. Nekúpia si kávu v kaviarni, pretože šetria na najnovšie vychytávky. Hoci vedia všetko o najnovšej technológií a komponentoch, často sú im tieto vedomosti úplne zbytočné, keď príde k ich namontovaniu alebo oprave.

Cyklistické komponenty

Vyčítavý milovník technológií

Druh cyklistu, ktorý si všimne vašu novú reťaz z 30 metrov, vie presne, akej značky je a nezabudne vám vyčítať vaše rozhodnutie kúpiť taký zlý model už 29 metrov od vás. Má presnú predstavu o tom, na čom jazdí správny cyklista a dá vám pocítiť, že nechápe, ako môžete jazdiť na kolesách, ktoré stoja o 1 000 € menej, než tie jeho.

Cyklista v prírode

Cyklista štatistik

„Ak sa chystáme vyšplhať na túto horu za hodinu, budeme musieť mať priemerne 300 W," povie cyklista štatistik a odloží svoju kalkulačku a grafy výkonu. To aj napriek tomu, že vo svojom živote nikdy nedal 300 W, nehovoriac o 10 percentnom gradiente počas 60 minút.
Každý, kto používa aplikáciu na meranie tréningovej aktivity, napríklad Strava, sa po jazde môže trochu ponoriť do svojich štatistík. Avšak tento špecifický druh cyklistu si bude môcť spomenúť na presný progres do kopca hocikedy, doslova na želanie. Stačí sa spýtať. A keď sa mu náhodou posledná jazda z dôvodu technickej príčiny neuložila, akoby ani neexistovala.

Cyklista štatistik

Dochádzajúci cyklista

Dochádzajúci cyklista je presne ten človek, ktorý sedí v práci so samoľúbim výrazom na tvári, keď príde kolega do práce o 20 minút neskôr kvôli zápcham a druhý kolega o niekoľko minút neskôr kvôli meškajúcemu vlaku. Nezabudne vám povedať, aká super bola jeho jazda a že v práci sedel už za 30 minút. Zvyčajne je ale toto jeho jediná cesta bicyklom. Len do práce a naspäť domov.

Cyklista v meste

Dochádzajúci cyklista - extrémista

Vyššie uvedený cyklista dochádza do práce v rámci toho istého mesta, no extrémny cyklista žije 30 kilometrov od práce a aj napriek tomu každý deň dochádza na bicykli. „Musíš skoro vstávať, aby si prišiel načas?” „Nie, dnes som odchádzal z domu až 5:30.”
Tento dochádzajúci cyklista po príchode do práce dopĺňa kalórie, ktoré po ceste do práce spálil a celý deň pripravuje svoje telo na dvojhodinovú cestu domov.

Dochádzajúci cyklista

Cyklista historik

Cyklista historik si dokáže spomenúť na výsledok akýchkoľvek pretekov, ako aj komponenty použité na väčšine starých bicykloch. Pravdepodobne jazdí na rovnako starých bicykloch ako pôžitkár z jazdy - hedonista. Často sa preto títo cyklisti vyhýbajú jazdám do veľkých kopcov, pretože ich cez ne bicykle fyzicky nedokážu dostať. Ak to však bolo dosť dobré pre Eddyho Merckxa, je to dosť dobré aj pre nich.

Cyklista

Nech už ste akýkoľvek typ cyklistu, jedno máme všetci spoločné. Všetci milujeme jazdu na bicykli, s radosťou si náš bicykel rozmaznávame a nedáme naň dopustiť.