Aj ty si sa už stretol s tým, že si tvoji kamaráti či známi pochvaľovali parádny víkendový výšľap na lyžiach, či ťa dokonca lanárili vyskúšať si takýto druh športu spolu s nimi? Láka ťa pridať sa do radu skialpinistov a zažiť zimnú turistiku trochu inak alebo by si sa chcel len dozvedieť, čo všetko tento šport obnáša?
V tomto článku sa dočítaš, čo sa považuje za skialpinizmus, čo všetko k tomu potrebuješ, ak by si ho chcel vyskúšať a dozvieš sa aj nejaké jeho benefity či tipy pre začiatočníkov. Skialpinizmus (skitouring) sa zaraďuje do širokej ponuky zimných športov ako jeden z druhov lyžovania.
Čo je to skialp? Je kombináciou turistiky a lyžovačky, ktorej hlavnou zásadou je, že na vrchol zasneženého kopca, odkiaľ sa pustíš na vytúžený „downhill”, sa nedostaneš len tak ľahko. Lanovka je v prípade skialpu totižto vylúčená. Základom je sa najskôr zapotiť pri výstupe a až potom si vychutnať lyžovačku v tom pravom slova zmysle.
Aj keď existuje rozdiel medzi už spomínaným skialpinizmom a skitouringom, a to hlavne z hľadiska náročnosti trás výstupu a zostupu, ktorá je pri skialpinizme o dosť väčšia, na Slovensku je napriek tomu pre obe tieto aktivity zaužívané rovnaké pomenovanie - skialpinizmus alebo skrátene - skialp. V našom článku sa bližšie pozrieme na tú menej náročnejšiu formu tohto športu, a teda aj vhodnejšiu pre fyzicky zdatných začiatočníkov.
Pár dôvodov, prečo vyskúšať skialpinizmus
Vďaka tejto aktivite môžeš zlepšiť svoje celkové fyzické aj mentálne zdravie. Skialpinizmus zahŕňa kardio a silový tréning v jednom. Okrem toho, že si pri výstupe zlepšuješ svoju kondíciu, zároveň trénuješ balans a koordináciu počas zjazdu. A zabrať dostane dokonca aj tvoje svalstvo. Začínať treba však opatrne a postupne môžeš záťaž a náročnosť skialpových tréningov zvyšovať podľa úrovne tvojej fyzickej kondície.
Benefity skialpu a ako ti pomôže tréning na skialpoch
Skialpovanie má nasledovné pozitíva:
- kardio tréning - dobrý „workout” pre srdce a pľúca,
- posilňovanie svalstva pri skialpe - hornej časti tela, tzv. jadra tela a svalov nôh (zadok, kvadricepsy, hamstringy a lýtka),
- spaľovanie kalórii,
- redukcia stresu a relaxácia,
- podpora pocitu úspechu pri dosahovaní cieľa,
- objavovanie rozličných kútov prírody,
- možnosť športovania v skupine a zdieľania krásneho zážitku,
- zlepšenie duševnej kondície.
Skialpinizmus v skratke a čo to je?
Šport, ktorý kombinuje prvky nordického a alpského lyžovania a jeho história siaha až do roku 1855, kedy bol akýmsi dopravným prostriedkom na doručovanie pošty v hornatých oblastiach, sa v dnešnej dobe stáva čoraz obľúbenejšou zimnou aktivitou. Dnes už, samozrejme, prostredníctvom skialpu nedoručujeme listy, skôr si vďaka nemu užívame kombináciu fyzického pohybu na čerstvom vzduchu a bohatú prírodnú scenériu.
A ako sa skialpuje? Výkon tohto športu by sa dal rozdeliť na dve časti - turistický výstup na lyžiach a následne voľná jazda dolu, ktorú si za vopred odvedenú drinu určite zaslúžiš. Pre skialpový výstup je charakteristický práve voľný pohyb päty pri stúpaní, ktorá nie je fixne upevnená k lyžiam, tak ako sme na to zvyknutí počas „klasickej lyžovačky”. A to práve kvôli tomu, aby si vedel docieliť prirodzené kĺzanie lyží po svahu pri zdolávaní terénu smerom do kopca.

Prvé pokusy môžu byť síce trochu náročné. Hlavne zvyknúť si na túto špecifickú chôdzu, s ktorou môžu mať mnohí začiatočníci tak trochu problém. Je potrebné sa totižto naučiť plynulo striedať lyže kĺzavým pohybom dopredu, no zároveň čo najtesnejšie k povrchu, aby sme dosiahli čo najväčšiu efektivitu.
Začiatočníci majú tendenciu skôr lyže dvíhať smerom od zeme, čo je omnoho energeticky náročnejšie ako správna technika. No s niekoho pomocou, najlepšie kvalifikovanou, ktorú poskytujú inštruktori, a trochou praxe sa všetko dá naučiť tak, aby si si skialp napokon užili plnými dúškami.
Po značnej námahe ťa odmení jednak čarovný pohľad z výšky a tiež dobrý pocit z dosiahnutého cieľa, ktorý dokonca šliape na päty známemu radostnému pocitu z adrenalínovej jazdy dolu svahom. V cieli si dáš stúpacie pásy z lyží dolu, upevníš svoje viazanie tak, aby sa päta už viac voľne nehýbala a hor sa naproti zjazdovému adrenalínu. Niekto dokonca tvrdí, že skialp prináša iný level pocitu slobody a času, kedy môžeš konečne vydýchnuť a zabudnúť na každodenné problémy.
Tipy na skialp pre začiatočníka
Toto je pár tipov, ktoré by ti mohli pomôcť pri tvojich prvých krokoch na skialpoch:
- Lyže nedvíhaj do vzduchu. Správna technika je pri každom športe kľúčová. Pri skialpoch je podstatné, aby tvoja váha ostala na zemi a lyže si kĺzavým pohybom striedal smerom dopredu. Ak každým krokom dvíhaš lyžu do vzduchu, pridávaš si zbytočnú námahu.
- Správne dýchanie je dôležité. Rytmizácia dychu s tvojimi krokmi je pre telo významná a je dobré ju prispôsobovať náročnosti terénu.
- Neboj sa použiť aj svoje boky. Uvoľnenie bokov zväčšuje rozsah tvojho pohybu a ich použitie počas kráčania dokáže predĺžiť každý tvoj krok.
- Snaž sa ruky používať čo najmenej, a to len pre zachovanie balansu. Daj 90% váhy do svojich nôh a zbytočne nepresiluj ruky ani pri strmom teréne. Tvoje nohy sú silnejšie.
- Nepodceňuj správne vybavenie a oblečenie na skialp.
- Nepredkláňaj sa príliš dopredu ponad lyže. Namáhaš tým viac svoje ruky a narušuješ priľnavosť k povrchu, teda môžeš sa ľahšie pošmyknúť.
- Vydaj sa trasou s miernym stupňom stúpania - nechoď priamym „strmákom” na vrchol. Minimalizuje to energetickú námahu, ktorá je potrebná pre dosiahnutie tvojho cieľa.
- Skúmaj charakter terénu vopred a podľa toho si vyber tú najľahšiu a hlavne najbezpečnejšiu cestu pre stúpanie.
- Nechajte si dostatočný rozostup pri skupinovom skialpe.
- Reguluj svoju telesnú teplotu prostredníctvom postupného redukovania vrstiev oblečenia.
- Vosk či škrabka na stúpacie pásy so sebou môžu byť často nápomocné proti lepiacemu sa snehu na lyže.
Aké vybavenie potrebujem a čo určite nezabudnúť?
Čo sa týka správneho vybavenia, s ktorým sa môžeš vydať zdolávať kopce, to sa funkčne a tiež cenovo líši od bežného vybavenia na zjazdové lyžovanie. Okrem toho, že je potrebné zaobstarať si lyže s viazaním prispôsobeným na stúpanie a nastaviteľné palice pre aktívnu oporu v snehu, kľúčovým doplnkom sú skialpové (stúpacie) pásy.
Tie sa pripínajú na spodnú stranu lyží a poskytujú oporu a priľnavosť k povrchu pri stúpaní - teda jednoducho zabraňujú, aby sa lyže počas výšľapu nezošmykovali. Čo ďalšie by si si mal/-a zaobstarať na svoj prvý skialpinistický výlet nájdeš v zozname nižšie.

Tvoj zoznam na skialp
Čo si zaobstarať na svoj skialpový výstup:
- lyže s viazaním prispôsobeným na turistický výstup,
- skialpové lyžiarky,
- skialpové pásy na stúpanie,
- nastaviteľné lyžiarske palice,
- vhodné skialpové oblečenie vrátane prilby a okuliarov,
- kvalitné rukavice a ponožky, ktoré chránia nohu počas výstupu,
- turistický batoh s potrebným vybavením (lekárnička, pitný režim a občerstvenie či lavínová výstroj).
A to, ako sa obliecť na skialpovú túru si môžeš prečítaš v článku s tipmi na oblečenie na skialp.
Kde môžem skialpovať
Aj napriek tomu, že pre pre skialpinizmus je príznačné, že sa vykonáva mimo areálov lyžiarskych stredísk, na odľahlejších prírodných miestach, skialpinistov stretávame na lyžiarskych zjazdovkách pravidelne. Skialpovanie je tam síce zväčša povolené, no pri návšteve lyžiarskeho strediska je potrebné dodržiavať pravidlá pohybu na trati, rešpektovať pravidlá pre pohyb skialpinistov po lyžiarskych tratiach a pokyny prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk.
Často nimi sú napríklad dodržiavanie určitých prevádzkových hodín či dodržiavanie vyznačených trás pre skialpinistov a ďalšie. Okrem zjazdoviek si môžeš výšľap užiť aj na niektorých ,na to vhodných, turistických chodníkoch či iných obľúbených skialpových trasách vo voľnom teréne v srdci prírody. Pozri tipy na skialp výlety na Slovensku.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ski_touring
https://www.austria.info/en/active-outdoors/winter/the-truth-about-ski-touring
https://www.dovemed.com/healthy-living/wellness-center/health-benefits-ski-touring/
https://cimalpes.com/en/blog-alpsliving/7-reasons-try-ski-touring/
https://www.tatry.sk/nove-pravidla-pre-skialpinistov-na-zjazdovkach-v-tatranskej-lomnici-a-strbskom-plese-prevadzkovatel-vyhradil-cas-od-1300-do-1600/
https://freeskier.com/stories/10-ski-touring-tips-and-a-free-backcountry-kit-for-you